V Japonsku byla v pátek provedena ve světě první transplantace sítnice vytvořené z indukovaných kmenových buněk. Pacientka, jíž je přes 70 let, říká, že už nyní vidí jasněji. Informoval o tom anglicky psaný list Japan Times.
Pacientce byla část uměle vytvořené sítnice voperována do jejího pravého oka, které bylo těžce postiženo věkem podmíněnou degenerací makuly sítnice.
„Transplantace snad přinese efekt, ale je příliš brzy na to říct, v jaké míře,“ řekl na tiskové konferenci Yasuo Kurimoto z Ústavu biomedicínského výzkumu a inovací při nemocnici v městě Kobe (Riken institut).
Operace byla provedena s cílem léčby exsudativní věkem podmíněné makulární degenerace, která způsobuje abnormální tvorbu krevních cév v sítnici a může vést k úplné ztrátě zraku.
Při pooperačním vyšetření pacientky v sobotu bylo zjištěno, že implantovaný list nové sítnice byl umístěn ve správné poloze a bez známek krvácení nebo jiných komplikací.
Pacientka měla při snídani dobrou náladu a řekla, že jasně vidí bílou barvu pláště zdravotníka.
Zákrok současně zbavil pacientku abnormálních cév na sítnici. „To by mělo pomoci pacientce lépe přijímat světlo v oku, řekl Kurimoto s tím, že to obvykle trvá šest měsíců až jeden rok než pacient dosáhne maximálních zrakových schopností po operaci.
Očekává se, že pacientka opustí nemocnici asi do týdne, pokud její stav bude nadále dobrý.
Lékaři budou nadále pacientku sledovat a zjišťovat, zda v nové sítnici například nevznikají rakovinné buňky nebo nedochází k jiným chorobným změnám. Zprávu o konečném výsledku operace hodlají publikovat až po roce sledování.
Podle plánu se transplantace provede na celkem šesti pacientech, kteří trpí stejnou nemocí očí. Žena, která podstoupila operaci v pátek, byla první z nich.
Výzkumník Riken institutu Masayo Takahashi, který stojí v čele projektu, řekl, že projekt může být zdržen nutností změny zákona, ale tým je připraven rychle s projektem postupovat.
Tým vytvořil v laboratorních podmínkách plát sítnice z vlastních kmenových buněk pacientky. Šlo o takzvané indukované pluripotentní buňky, které byly vytvořeny cílenou modifikací již diferencovaných buněk těla. Indukované pluripotentní buňky se svými vlastnostmi nejvíce blíží embryonálním kmenovým buňkám a mají široký diferenciační potenciál.
Přidejte odpověď