Tlumočníci do znakového jazyka v nejistotě

ilustrační foto: Photoxpress

Postavení tlumočníků do znakového jazyka ve školách je teď nejasné. Podle Asociace neslyšících mohl problém brzo zmizet, jenže poslanci přenesli řešení z jednoho zákona do druhého. Neslyšící proto chtějí znovu jednat.

Česká televize – reportáž

Postavení tlumočníků do znakového jazyka ve školách je teď nejasné. Většinou pracují jako asistenti za odpovídající nízký plat, i když vlastně fungují jako učitelé.

Podle Asociace neslyšících mohl problém brzo zmizet, jenže poslanci přenesli řešení z jednoho zákona do druhého. Neslyšící proto chtějí znovu jednat.
Domluvit se s žáky, pro učitele naprostá nezbytnost.  V téhle škole je jeden podstatný rozdíl. Skoro úplně ticho. S neslyšícími přitom učitel taky mluví jejich mateřským českým jazykem, ale je znakový. Na prvním stupni základní školy pro neslyšící používají znakový jazyk samotní učitelé. Na druhém stupni a na střední škole už jsou ale potřeba tlumočníci, kvůli větší náročnosti výuky. Jenže s tlumočníky je ve školách potíž. Většinou tam působí jako asistenti učitele a tomu odpovídá nízký plat. Jejich práce je ale vlastně učitelská.

Petr VYSUČEK, prezident, ASNEP:
Bez tlumočníka, bez přístupu k informacím v českém znakovém jazyce, není plnohodnotné vzdělávání neslyšících možné.

redaktor ČT:
Neslyšící proto chtějí, aby tlumočníky zajistil zákon. V tom o pedagogických pracovnících se to nepovedlo. Ministerstvo dalo přednost novele školského zákona. Ta už leží ve sněmovně.

Klára BÍLÁ, mluvčí, Ministerstvo školství:
Budou bráni jako důležité podpůrné opatření pro žáky a studenty se specifickými vzdělávacími potřebami. A samozřejmě školy na to dostanou finanční prostředky.

Ivan LUKÁŠ, redaktor ČT:
Asociace neslyšících ale s novelou spokojena není.

Iva RINDOVÁ, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené, Hradec Králové:
Neřeší postavení tlumočníků znakového jazyka. Neřeší ani jejich profesní vzdělávání.

redaktor ČT:
Opakovat by se ale mělo i na ministerstvu. Neslyšící tam budou o tlumočnících znovu jednat, a pokud uspějí, novelu by pak mohli změnit při projednávání ve sněmovně poslanci.

 

(12, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.