Za běžných okolností je Vai Town v liberijské metropoli Monrovii rušným místem, kde se setkávají vývozci a dovozci zboží. Jindy životem kypící čtvrť je teď ale podle agentury DPA liduprázdná.
Nikdo není na ulici, obchody jsou většinou zavřené.
Od okamžiku, kdy vláda prezidentky Ellen Johnsonové Sirleafové kvůli vypuknutí epidemie eboly omezila svobodu pohybu v zemi a uzavřela hranice, zkrachovalo už mnoho obchodů. „Situace je pro nás dost těžká,“ říká majitel jednoho z nich ve Vai Townu. „Držíme se tak tak nad vodou.“
Podle ekonomů hrozí, že epidemie eboly zničí všechny hospodářské a sociální výdobytky tří nejhůře postižených zemí, Libérie, Sierry Leone a Guineje, kterých dosáhly za posledních deset let. Boj s ebolou je bude stát asi 1,5 procenta hrubého domácího produktu, odhaduje Africká rozvojová banka (AfDB). Hospodářský růst by se prý mohl snížit až o čtyři procenta.
Už teď je podle mluvčího Mezinárodního měnového fondu Gerryho Ricea možné předvídat významný pokles růstu. To si prý vyžádá poskytnutí značné finanční pomoci třem postiženým zemím. Nemluvě o možném zhoršení zásobování potravinami, bezpečnostní situace i situace na pracovním trhu. Hospodářské důsledky epidemie eboly pocítí pravděpodobně celý region, varuje i předseda AfDB Donald Kaberuka. „Obraty jsou na minimu, měny oslabují, trhy nefungují, letecké společnosti nemohou létat, plány se ruší a obchodníci odcestovali,“ říká Kaberuka. „To velmi, velmi škodí,“ dodává.
Většina mezinárodních firem a humanitárních organizací své zahraniční spolupracovníky z Libérie, Sierry Leone a Guineje stáhla. Často udržují své organizace jen v nouzovém režimu.
V Libérii krize zasáhla i jedno z nejdůležitějších exportních odvětví: těžařství. Od počátku epidemie eboly výrazně klesla těžba nerostného bohatství. Ocelářské giganty jako jsou Arcelor Mittal, OAO Severstal a China Union už utlumily výrobu.
V Monrovii osiřely i hotely, byty jsou na prodej a ceny nemovitostí strmě klesají. Tisíce Liberijců ztratily kvůli omezení obchodu pracovní místo. Zásobování zbožím i službami se zkomplikovalo po celé zemi, regály v supermarketech zůstávají prázdné a mnoho lidí netuší, jak opatřit své rodině to nejnutnější. Zákaz nočního vycházení donutil provozovatele restaurací a barů uzavřít své podniky. Lidé se vyhýbají veřejné dopravě. Zdražily taxíky a autobusy poskytují své služby na dvojnásobek. Práce v přepravě lidí je nyní považována za rizikové povolání.
Přidejte odpověď