V Nigérii hrozí nová vlna nákazy ebolou, situaci řeší experti WHO

V Nigérii prý hrozí nová vlna případů nákazy virem ebola. Varovala před ní Světová zdravotnická organizace (WHO). V milionovém přístavním městě Port Harcourt na jihovýchodě země úřady zatím potvrdily tři případy nakažení.

V Ženevě se mezitím sešlo více než 200 lékařů a zdravotnických expertů na konferenci o možnostech zastavení dalšího šíření viru v západní Africe.
Rozšíření zákeřné krvácivé horečky způsobil v Port Harcourt lékař, který údajně po nakažení nevědomky dál operoval pacienty a přišel do kontaktu prý až s dvěma stovkami lidí v nemocnici i ve městě. Potvrzená byla ebola zatím u něj, jeho manželky a spolupracovníka z kliniky. U dalších 60 lidí, mimo jiné hostů jeho narozeninové oslavy a později i pohřbu, je prý velká pravděpodobnost, že se rovněž nakazili. Epidemie by se v rušném přístavním městě mohla údajně rozšířit mnohem rychleji než v Lagosu, kde se objevil virus v Nigérii vůbec poprvé.
Do Nigérie zavlekl ebolu liberijský vládní úředník, který na konci července přiletěl do Lagosu, na letišti se zhroutil a posléze v nemocnici zemřel. Mezi první nigerijské oběti patřili členové zdravotnického personálu, který ho ošetřoval. Jedna z osob, které se nakazili v Lagosu, údajně opustila karanténu, odletěla do Port Harcourt, kde pak infikovala svého ošetřujícího lékaře.
V Ženevě dnes mezitím začala konference zdravotníků z celého světa, kteří hledají odpověď na otázku, jak zastavit šíření choroby. Údajně už vybrali osm léčebných terapií a dvě vakcíny, které by měly být dále rozvíjeny. WHO již v polovině srpna povolila užití na lidech zatím netestovaných léčiv, jako je například přípravek ZMapp. Výsledky dvoudenní konference budou prý zveřejněny v pátek.
Ebola postihla už Guineu, Sierru Leone, Libérii a Nigérii. Jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie eboly také ve středoafrickém Kongu.
Podle WHO onemocnělo na ebolu do tohoto týdne v západní Africe kolem 3500 lidí, z nichž více než 1900 již zemřelo. Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20.000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.