Britský hoch s rakovinou se bude léčit v Praze

Pražské Protonové centrum dnes obdrželo zdravotnickou dokumentaci britského chlapce s rakovinou mozku, kterého rodiče bez vědomí lékařů odvezli z Británie s cílem léčit jej v Česku.

Centrum o tom informovalo na svých webových stránkách. Rodiče dítěte, které britské úřady stíhaly kvůli údajnému ohrožení zdraví jejich syna, byli v úterý propuštěni z vazby v Madridu a dnes již dorazili za svým potomkem do nemocnice v jihošpanělské obci Vélez Málaga.

„Můžeme potvrdit, že jsme již zdravotnickou dokumentaci obdrželi a jsme připraveni chlapce přijmout,“ řekla mluvčí Protonového centra Jana Kulhánková.

Data pětiletého Ashyi Kinga dnes ráno do Prahy poslala nemocnice v britském Southamptonu, odkud hocha jeho rodiče minulý týden přes Francii odvezli do Španělska. Tam prý chtěli prodejem své rekreační nemovitosti získat peníze na speciální léčbu v Praze.

Británie na manžele Kingovi kvůli údajnému zanedbání péče o dítě vydala zatykač a dvojice se na tři dny ocitla ve Španělsku ve vazbě. Po naléhání politiků i veřejnosti byli ale rodiče propuštěni. „Má žena ve vězení většinu času proplakala… Velmi nás to oba bolelo… Nyní se cítíme mnohem lépe a jsme na cestě za naším synem,“ řekl 51letý Brett King na emotivní tiskové konferenci v Seville.

Tři dny v cele byly prý pro Kingovy těžkým utrpením; věděli, že bezmocně marní čas ve chvíli, kdy je každá hodina drahá. „Ashyovi nemusí zbývat mnoho měsíců života a my jsme byli zavřeni v cele a nikdo nemohl nic dělat,“ popsal tíživé pocity bezmoci otec. Přesto prý necítili hněv na úřady, jimž po propuštění přes média poděkovali.

Pětačtyřicetiletá matka Naghemeh v rozhovoru pro BBC řekla, že se ve vazbě modlila za to, aby se co nejdříve shledala s nemocným synem, pro nějž chce dělat totéž, co předtím v nemocnici v Southamptonu. „Jen mu chci svlažovat rty, protože se sám nemůže napít, chci mu čistit zuby, chci ho každých 15 až 20 minut obracet ze strany na stranu, protože se sám nemůže hýbat,“ uvedla.

Stanici Sky News otec údajně řekl, že southamptonské lékaře informoval o tom, že míří se synem pryč, přičemž nemocnice tvrdí opak.

Podle šéfa dětské neuroonkologie v Southamptonu Garyho Nicolina by měl nyní chlapec nejprve v Southamptonu podstoupit dva cykly chemoterapie, které by měly trvat několik týdnů. Teprve poté by se měl Ashya podle dohody britských a českých lékařů vydat do Prahy. „V případě Ashyi je protonová terapie opravdu vhodná a přínosná metoda léčby, takže chlapce můžeme přijmout,“ uvedl hlavní lékař pražské protonové léčby Jiří Kubeš.

Centrum prý může zahájit chlapcovu terapii poté, co po jeho přijetí zhotoví ozařovací plány, což standardně trvá až deset dní. V Ashyově případě jsou tuto dobu údajně lékaři schopni zkrátit zhruba na polovinu.

Na české specialisty se již 20. srpna obrátil chlapcův otec, který i s manželkou a Ashyovými šesti sourozenci převezl syna na kolečkovém křesle přes Francii do Španělska. Po zatčení rodičů, které požadovala britská strana, se zvedla vlna veřejné podpory, k níž se přidali i britští politici včetně premiéra Davida Camerona. Internetovou petici požadující, aby rodičům bylo umožněno setkání se synem, podepsalo přes čtvrt milionu lidí.

Podle Bretta Kinga měla být původní léčba v Southamptonu natolik agresívní, že by po ní zůstalo dítě ve vegetativním stavu. Naopak od citlivější léčby v Česku jeho rodiče očekávají větší zlepšení stavu. Britská zdravotní pojišťovna jim však uhradit výlohy nechce, proto potřebují prodat dům.

„Důvod, proč jsme si vybrali Prahu, je, že se zdá, že je nejlepším řešením v Evropě, a také levnějším, než jet do Ameriky,“ vysvětlil jeden z Ashyových bratrů stanici BBC.
Podle prohlášení Protonového centra byly od jeho předloňského zprovoznění v Praze léčeny desítky občanů Británie, většinou s rakovinou prostaty či právě nádory na mozku. Protonová léčba dětských nádorů je v Česku finančně dostupnější než v USA, kde vyjde v přepočtu na zhruba tři miliony korun; v Praze stojí pro zahraniční dětské pacienty 1,8 milionu korun, pro české 700.000 korun.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.