Ředitelství úřadu vydalo všem svým kontaktním pracovištím závazný pokyn, který se týká většího využívání poukázek.
„Opatření má napomoci tam, kde by dávka mohla být nebo je používána k jinému účelu, než byla poskytnuta, tedy zajištění základních životních podmínek,” uvedla mluvčí.
Opatření se týká pouze dvou nepojistných sociálních dávek ze systému pomoci v hmotné nouzi, a to příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci. V prvním případě může úřad práce vyplatit ve formě poukázek opravňujících k nákupu zboží ve stanovené hodnotě maximálně 65 procent přiznané dávky.
Forma výplaty mimořádné okamžité pomoci pak může mít podobu peněžní nebo věcnou, případně kombinovanou. Záleží na typu dávky a dané situaci.
Poukázky slouží k odběru potravin, základních hygienických prostředků, dětského a lékárenského zboží, školních potřeb a oděvů. Tedy zboží, které zajistí osobě v hmotné nouzi základní životní podmínky. Poukázky není možné použít na nákup alkoholu a tabákových výrobků.
Úřad práce proto také uzavřel nové smlouvy s dodavateli poukázek, aby zajistil klientům co nejširší možnosti jejich uplatnění.
„Jedním z rozhodujících kritérií při výběru společností, které nám poukázky dodávají, byla co nej širší síť jejich obchodních partnerů, u nichž je možné stravenkami platit, včetně garance této sítě. V praxi to tedy znamená, že ji nebudou moci omezovat, “ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.
Dávku může dostat za příjemce sociální pracovník
Kromě výplaty části dávky věcnou formou, je alternativní možností dle zákona č. 111/20 06 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, rovněž využití institutu zvláštního příjemce . T edy situace, kdy s poskytnutou dávkou hospodaří ve prospěch oprávněného např. sociální pracovník.
Přidejte odpověď