Sněžka tleskala triu nosičů, které vyneslo vozíčkáře

foto : sněžka / cs.wikipedia.org

Na místo, které si doposud mohli prohlížet jen na obrázcích, včera vystoupali tři mladí vozíčkáři. Na vrchol Sněžky je při tradiční Svatovavřinecké pouti vynesli šerpové. Nesli je na zádech ve speciálních desetikilových krosnách. 

PEC POD SNĚŽKOU Velký spontánní potlesk poutníků včera na vrcholu Sněžky přivítal zajímavou šestici. Tři šerpové a tři vozíčkáři zdolali společně vrchol nejvyšší české hory při tradiční Svatovavřinecké pouti. 
Sportovci si hendikepované naložili na záda na speciálně vytvořené krosny a vydali se s nimi Obřím dolem až k české poštovně na Sněžce. Chtěli jim zprostředkovat zážitek, který je pro ně těžko dostupný, a zároveň k podobným skutkům inspirovat ostatní. Cestě netradičního procesí předcházely velké přípravy.

„Krosny jsme postupně dávali dohromady skoro rok, museli jsme na nich spolupracovat i s našimi vozíčkáři, aby byla cesta co nejpohodlnější pro nás i pro ně,“ řekl Ondřej Pleštil, když do obřího desetikilového batohu usazoval drobnou černovlásku Martinu Surovcovou. Ta do Krkonoš přijela až ze Vsetína. „Těším se, že se zase někam podívám a přijdu na jiné myšlenky. Absolvovala jsem jednu zkoušku, zpočátku jsem se trochu vnitřně bála, ale pak jsem si řekla, že svému šerpovi musím věřit,“ těšila se. 
Když po dvouhodinovém výstupu stanula na Sněžce, neskrývala nadšení. „Cesta byla úžasná. Prohlédla jsem si hory, které jsem zatím neměla možnost si projít. Bylo to skoro jako ze hřbetu koně. Je to opravdu skvělý zážitek, lepší by byl už jen, kdybych sem mohla vylézt po svých,“ usmívala se Surovcová, zatímco její šerpa Zdeněk Pácha, který ji nesl v druhé části cesty a byl organizátorem celé akce, oddychoval u zdi poštovny. 
„A příští neděli nás v této sestavě čekají Rysy!“ těšila se hendikepovaná turistka. Tam půjde parta téměř ve stejném složení, pouze Jakub Ševčík, který zdolával Rysy s nosiči loni, přenechá místo někomu dalšímu. 
Sněžka byla při Svatovavřinecké pouti tradičně plná poutníků z České republiky i Polska. Když se na jejím vrchu zjevila trojice svalovců s drobnými vozíčkáři na zádech, udivení turisté jejich nasazení odměnili obrovským potleskem. „Určitě to pro nás nebyl závod, ale osvětová akce,“ řekl unavený, ale stále usměvavý Pleštil. Byť byli šerpové vyčerpaní, cestu si viditelně užívali. 
„Šlo se nám krásně, udělali jsme si čtyři přestávky na odpočinek, opravdu jsme nezávodili, spíš jsme jim ještě ukazovali zajímavosti po cestě nebo odpovídali na jejich otázky. Museli jsme ale jít zodpovědněji a dávat pozor na každý krok. Ke konci cesty pak dost foukalo a vítr s námi házel do Polska,“ řekl Milan Marhan, který s obřím batohem na zádech závodí po horách už deset let. 


Sněžku z Pece pod Sněžkou šerpové obvykle zdolávají za hodinu dvacet minut, cesta s hendikepovanými na zádech jim trvala něco málo přes dvě hodiny. 
Hendikepovaný turista Michal Koutný přijel na Sněžku až z Olomouce. Celou cestu až na vrchol dokumentoval malou kamerou, kterou si připevnil na helmu. „V Krkonoších jsem poprvé. Moc jsem se těšil hlavně na ten pocit, jaké to je, zdolat nějaký vrchol. Když jsem ty kluky viděl, jsou to chlapi jako hory, tak jsem strach v žádném případě neměl,“ rozesmál se mladý vozíčkář


Sněžka tleskala triu nosičů s vozíčkáři 

Sportovci s dvoumetrovým Pleštilem v čele budili celou cestu na Sněžku obrovskou pozornost. Turisté z Česka i Polska zvědavě okukovali jejich krosny a fotili si je. A uznale pokyvovali. 
Trojice nosičů se potkala před třemi lety při závodě v Krkonoších, v hlavě Zdeňka Páchy loni uzrála myšlenka vynést vozíčkáře do míst, kam by se bez cizí pomoci sami nedostali. Své dva kolegy ihned nadchl. 
„Loni jsme absolvovali se třemi hendikepovanými na zádech výstup na vrchol tatranských Rysů. Na akci jsme natočili film Rysy 2013 Jinak, který lze zhlédnout na youtube,“ řekl Ondřej Pleštil. Filmaře s sebou měli šerpové i včera na Sněžce, doprovázeli je novináři ze známé americké tiskové agentury Associated Press (AP), o jejich výstupu natáčeli vlastní dokument. Pouť Svatého Vavřince, která se v Krkonoších konala už na konci 18. století, brali šerpové ne jako sportovní událost, ale osvětu. 
S nimi na vrchol Sněžky vyrazily i na dva tisíce lidí z české i polské strany. V pravé poledne před polskou boudou vyslechli mši svatou, kterou celebroval královéhradecký biskup Jan Vokál. Kázání pronesl nový biskup Zbigniew Kiernikowski z Lehnice. 
Davy lidí proudily na Sněžku i novou lanovkou, kterou Pec pod Sněžkou otevřela koncem loňského roku. Chvíli před polednem se u dolní stanice vytvořila velká fronta, v níž na lístek čekalo přes 300 pasažérů. 
Tradice poutí na Sněžku začala už koncem 17. století, kdy na vrcholu vyrostla kaple zasvěcená svatému Vavřinci, který je nejen patronem Krkonoš, ale i horské služby, pivovarníků či kuchařů. 
Za minulého režimu byla pouť především záležitostí Poláků, Češi tradici obnovili až v roce 1996, zasloužila se o to pecká poštmistrová Jaroslava Skrbková. Jedním z pravidelných poutníků býval i tehdejší královéhradecký biskup Karel Otčenášek. 


foto : sněžka / cs.wikipedia.org

Mladá fronta DNES   http://www.idnes.cz/

(31, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.