Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) pošle kontrolu do firmy Mölnlycke Health Care, která vyrábí zdravotnický materiál v průmyslové zóně Nové Pole v Karviné.
Reaguje tak na zdravotní obtíže zaměstnanců, které v minulých dnech museli ošetřovat záchranáři.
Informoval o tom mluvčí ministerstva Petr Habáň.
Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl dnes uvedl, že záchranáři v Karviné nejprve zasahovali minulý pátek, tedy v den, kdy v regionu panovaly vysoké teploty. Do péče převzali tři ženy ve věku 39, 40 a 52 let s kolapsovými stavy. Jejich stav nebyl vážný, ženy byly převezeny do nemocnice.
„Podle záchranáře, který tam byl, ženy pracovaly v prostředí s vyšší vlhkostí. To znamená, že je to prostředí, ve kterém se hůře odpařuje vlhkost při pocení. Ty kolapsové stavy jsou tam pravděpodobnější,“ uvedl Humpl. Podle něj ale není úplně běžné, aby záchranáři ošetřovali tři zkolabované lidi na jednom místě. Stává se to například v obchodech či při sportovních a kulturních akcích.
V pondělí pak záchranáři do firmy museli vyjíždět znovu, tentokrát ke čtyřicetileté ženě s dechovými problémy. „Nebyl to kolapsový stav a tam úplně nedokážu posoudit, jestli to bylo v souvislosti s prostředím nebo prostě dispozicemi pacientky,“ podotkl Humpl.
Podle ministryně ale taková situace není běžná a problém považuje za závažný. Kontrola by měla posoudit skutečný stav v závodu a případně navrhnout opatření, která by obdobným případům v budoucnu zabránila. Zkontrolovat situaci přímo na místě by měli pracovníci Státního úřadu inspekce práce.
„Situaci řešíme spolu s vedením ČMKOS a se zástupci místní odborové organizace. Zároveň jsem se domluvila s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem na součinnosti kontroly hygieny. Očekávám také vstřícný přístup ze strany zaměstnavatele,“ uvedla Marksová.
Podle ministerstva nebyly aktuální případy ojedinělé a obdobné problémy se v místě vyskytly už v minulosti. „Zaměstnanci mezinárodní společnosti Mölnlycke Health Care zde pracují v prostředí se zvýšenou teplotou a vlhkostí. Hala je kvůli hygienickým požadavkům na výrobu zdravotnického materiálu přetlakována a pracovníci musejí nosit pracovní obleky,“ podotkl Habáň.
ilustrační foto: Ian Britton / freefoto.com
Přidejte odpověď