MZ dá občanům na letácích preventivní informace o ebole

Na nádražích a letištích budou v nejbližších dnech letáčky s popisem příznaků eboly a radami cestujícím, kam se při podezření na nákazu obrátit. Hygienici jsou připraveni na možnou epidemii, ujistil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta (foto).

 

V třítýdenní inkubační době není člověk pro okolí nebezpečný, nákazu šíří, až když má příznaky. Pokud by se takový člověk v Česku objevil, spustí se mechanismy, které šíření brání, ujistil Valenta.

„V tento moment, když nebudou lidé cestovat do oblasti výskytu eboly, tak si myslím, že je zbytečné vyvolávat paniku,“ řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Funkčnost systému se podle Valenty potvrdila o víkendu, kdy v pohotovosti byli středočeští hygienici a infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce po zprávě, že člověk z Kladna mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole. Vysvětlilo se, že přišel nabídnout pomoc, nikdy nebyl v západní Africe, kde už ebola usmrtila 730 lidí. Ebola je virové onemocnění spojené s vysokou horečkou a krvácením ze sliznic a tělních otvorů. Pacient také může mít průjem, zvracet a může ho trápit kašel. Lék ani vakcína na ebolu nejsou, takže úmrtnost je vysoká.

Podle Valenty ale v ČR masivní šíření eboly nehrozí, zavlečeny by mohly být snad jednotlivé případy, což se zatím nikde v Evropě nestalo.

Zprávu o rizicích pro ČR a připravených opatřeních podá Valenta ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) v úterý. Navrhne mu svolání ústřední epidemiologické komise, aby si resort zdravotnictví se zástupci ostatních resortů upřesnil nutná opatření a postupy.

„Předpisy a postupy jsou nastavené od loňska, počátkem roku vláda přijala dvě směrnice – o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti a druhou o postupu ve zdravotnickém nařízení,“ upřesnil Valenta.

V rámci těchto opatření jsou trvale vyčleněna lůžka na Bulovce, ustaveny epidemiologické týmy na krajských hygienických stanicích, které by vyjely situaci řešit. O postupech byla instruována zdravotnická zařízení, například jaké mají používat dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky, či jaká jsou pravidla pro odběr krevních vzorků. Proškoleni byli také praktičtí lékaři. Plán projednaly i bezpečnostní rady krajů. Nyní ministerstvo zdravotníkům znovu informace připomene.

Primářka infekční kliniky Bulovky Hana Roháčová uvedla, že mají dva uzavřené bioboxy pro nemocné a osm lůžek na izolačních boxech pro ty, kteří s nakaženými byli v kontaktu či mají zatím nevyjasněné příznaky. Jedno lůžko na JIP je pro ty, kteří by potřebovali například umělou plicní ventilaci. Ebola se přenáší sekrety, ne vzdušnou cestou, takže zdravotníci by měli speciální celotělové obleky, obličejovou masku, rukavice. Kontakt by byl vždy co nejkratší, bioboxy jsou vybaveny porty, kterými zdravotník může manipulovat s pacientem, aniž jsou v přímém kontaktu.

K obsahu směrnic Valenta upřesnil, že podle směrnice o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti ohlásí kapitán, když na palubě je podezřelý z nákazy. Řízení letového provozu předá zprávu krizovému štábu či operačnímu středisku hasičů, to informuje hlavního hygienika. To vše se stane v řádech minut.

Do pohotovosti je povolán epidemiologický tým, vyjede na letiště či místo hlášení a rozhodne o epidemiologických opatřeních. Pacient s ebolou by byl dopraven na Bulovku, hygienici vyhodnotí jeho kontakty a rozhodnou o zdravotnickém dohledu a také například o způsobu dekontaminace.

„Jsou to desítky opatření, včetně toho, že už na začátku se podle závažnosti rozhoduje o zapojení celého integrovaného záchranného systému, například hasiči by provedli dekontaminaci,“ shrnul Valenta.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.