
Narodí se jim dítě s postižením nebo vážnou nemocí, musí dojíždět do často stovky kilometrů vzdálených nemocnic a nakupovat drahé speciální pomůcky. Rodiče handicapovaných kojenců ale nemají nárok na příspěvek na péči, ani průkazku ZTP.
Rozhovor – ČT1
A změna zákona, který platí dlouhodobě, se zatím nechystá. Své o tom ví i Monika Šuráňová, která pečuje o syna s oboustranným šedým zákalem. Ani teď, když má chlapec 18 měsíců, na některé příspěvky nedosáhli.
Když Adam poprvé otevřel oči, viděl jenom šedou mlhu. A tak to zůstalo i první měsíce jeho života. Narodil se s oboustranným šedým zákalem. Nemoc zdědil po svém otci.
Monika ŠURÁŇOVÁ, : Ve třech měsících byl na operaci, kdy mu transplantovali obě dvě vnitrooční čočky a potom následovaly kontroly.
Pro rodiče obrovská rána. Postupně se začali vyrovnávat s tím, že pečují o dítě s postižením. Pak přišel další problém – neměli nárok na žádný finanční příspěvek od státu. Ten jim podle zákona přísluší až v době, kdy dítě oslaví první narozeniny.
Monika ŠURÁŇOVÁ, : Mrzelo mě to, protože vážně by to pomohlo, nejsem jakože v dobré finanční situaci, že by to vážně hodně pomohlo.
Důvod? V raném věku dítěte často nejde jednoznačně poznat, jak vážné jeho postižení je. Příspěvek na péči tedy mohou rodiče začít vyřizovat až po roce. Veškeré náklady na péči o dítě, které se šplhají ke statisícům, jsou tak jenom na rodině.
Petra KELAROVÁ, poradkyně Střediska rané péče MS kraje:
Jsou rodiny, pro které to je mnohdy hodně velká zátěž, zvláště rodiny které jsou v obtížné i finanční sociální situaci.
Ani dnes, když je Adamovi rok a půl, nemají rodiče vyhráno. Příspěvek na péči sice dostali, na průkaz ZTP ale chlapec nárok nemá. Jeho postižení není podle tabulek tolik závažné. A jisté není ani to, zda někdy uvidí.
Monika ŠURÁŇOVÁ, : Je to velká starost, jsou to obavy, jestli to dítě uvidí, co bude, jestli vlastně ty čočky se přijmou do toho očička.
Jedinou podporou jsou pro rodiny střediska rané péče. Odborníci, kteří s dětmi od začátku pracují a pomohou rodičům vyřídit vše potřebné.
Petra KELAROVÁ, poradkyně Střediska rané péče MS kraje:
Ta služba je pro ně výhodná v tom, že je bezplatná a dojíždí k nim domů, takže stát dotuje nějakým způsobem tady tyhle služby.
Adama čeká ještě na podzim další operace očí. Jeho maminka bude mezitím znovu žádat o průkazku pro zdravotně postiženého, ta rodině zajistí například cestování zdarma nebo parkování přímo u nemocnice.
Tereza Krumpholzová, Česká televize
Přidejte odpověď