Mám nárok na rodičovský příspěvek?

ilustrační foto: PhotoeXpress

DOTAZ: Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek a v jaké výši? Slyšela jsem, že si mohu určit délku, po kterou budu rodičovský příspěvek pobírat. Musím splnit nějaké podmínky?

ODPOVĚĎ:

Na rodičovský příspěvek máte nárok v případě, že se osobně staráte o nejmladší dítě v rodině. Péče musí být celodenní a po celý kalendářní měsíc, za který je příspěvek vyplácen.

Příspěvek Vám bude vyplácen maximálně do čtyř let věku dítěte a zároveň do té doby, než Vám bude vyplaceno celkem 220 tisíc korun.
S určováním doby, po kterou budete příspěvek dostávat, je to složitější. Abyste si mohla dobu zvolit, musíte splnit pár podmínek.

Tím, že máte právo na vyplacení celkem 220 tisíc korun, nestanovujete si pouze dobu, ale i výši příspěvku.
Určit si výši příspěvku můžete v případě, že lze alespoň u jednoho rodiče stanovit k datu narození dítěte 70% 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 korun až do částky 11 500 korun měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70%30násobku denního vyměřovacího základu.

Pokud nelze žádnému z rodičů stanovit denní vyměřovací základ, náleží Vám rodičovský příspěvek, jehož výše je stanovena zákonem.

Pokud byste chtěla změnit výši rodičovského příspěvku, můžete tak učinit. Je to však možné až ve chvíli, kdy Vám byl příspěvek vyplácen po dobu tří měsíců. To platí i v případě, kdy se pečující osoba změní.

Nárok na rodičovský příspěvek můžete mít i v případě, že se po celý den o dítě nestaráte, protože je v některém pečujícím či vzdělávacím zařízení. Zde je pár možností, po jejichž splnění můžete dál pobírat rodičovský příspěvek:
– dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci
– dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně
– dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně
– dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III. nebo IV. stupni závislosti – rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání, s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil; docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Jelikož se rodičovský příspěvek vztahuje pouze na nejmladší dítě v rodině, v případě narození dalšího potomka nárok na příspěvek na v tu chvíli již starší dítě zaniká a musíte si požádat o příspěvek na dítě právě narozené.

Jiří Marek
invArena

ilustrační foto: PhotoXpress

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.