Jsem v plném invalidním důchodu třetího stupně. Mám schizoafektivní poruchu a hluboké deprese. A bohužel mám důchod jen 6800kč. Kolik bych měla při přehodnocení důchodu vlastně dostat peněz. Na co mám nárok? Odpovídá poradna…
DOTAZ: Jsem v plném invalidním důchodu třetího stupně od roku 2002. Mám schizoafektivní poruchu a hluboké deprese. A bohužel nejsem schopna prakticky ničeho. Všude musím s doprovodem, sama nevyjdu ani za vrata. A bohužel mám důchod jen 6800kč a nedávno jsem mluvila s jedním známým, a ten říkal že mám důchod hodně pod průměr, tak se chci zeptat kolik bych měla při přehodnocení důchodu vlastně dostat peněz a jelikož si ani neuvařím (bydlím u rodičů) tak přispívám i na jídlo cca 2000 Kč na energie (elektrika,voda, plyn 2500kč.) Musí mi se vším pomáhat,tak se chci ještě zeptat na sociální příspěvek od úřadu práce, a samolepky na auto pro invalidy. Mám na to nárok? a kolik bych mohla dostávat?
ODPOVĚĎ: Z uvedených informací není bohužel možné říci, o kolik by se Vám v případě přepočtu mohl důchod zvýšit. Závisí to na době, po kterou jste si platila důchodové pojištění. To znamená byla jste zaměstnána či jste provozovala samostatně výdělečnou činnost.
Z dotazu jsem také pochopil, že pobíráte pouze invalidní důchod. Vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu si na úřadě práce minimálně můžete zkusit požádat o příspěvek na péči.
Ten se stanovuje na základě deseti základních životních potřeb: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Příspěvek na péči se přiznává ve čtyřech stupních:
– I. stupeň – lehká závislost – každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při 3 nebo 4 základních životních potřebách (příspěvek ve výši 800, Kč měsíčně)
– II. stupeň – středně těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 5 nebo 6 základních životních potřebách (4.000,/měsíc)
– III. stupeň – těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 7 nebo 8 základních životních potřebách (8.000,/měsíc)
– IV. stupeň – úplná závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 9 nebo 10 základních životních potřebách (12.000,/měsíc)
Dále byste mohla mít nárok na průkaz ZTP, o který si také můžete požádat na ÚP, s ním úzce souvisí i Vámi zmiňovaný parkovací průkaz. Na ten máte automaticky nárok v případě, že průkaz ZTP máte. Parkovací průkaz Vám vydají na obecním úřadě obce s rozšířenou působností.
Na průkaz ZTP se také váže příspěvek na mobilitu. Ten můžete získat, pokud se pravidelně v měsíci dopravujete. Jeho výše je stanovena na 400 Kč měsíčně a vyplácí se vždy zpětně za předchozí kalendářní měsíc.
Pro konkrétnější informace Vám doporučuji navštívit Váš úřad práce, kde Vám mohou na základě přesných údajů sdělit, zda máte nárok ještě na nějaké příspěvky státní sociální podpory.
Jiří Marek
invArena
ilustrační foto: Ambro / FreeDigitalPhotos
Přidejte odpověď