Jen leží a nevnímá. Milost od Zemana přesto nedostal

Pokud jde o milosti, zdá se, že prezident Miloš Zeman bude se svou nechutí je udělovat neoblomný. Ministerstvo spravedlnosti, jak zjistila MF DNES, prezidentovi doporučilo udělit pardon už druhému člověku upoutanému na lůžko s těžkým poškozením mozku. A ani podruhé nepochodilo.

Ministerští úředníci se tentokrát u Zemana přimlouvali za člověka, který pod vlivem návykové látky způsobil smrtelnou autonehodu.
Sám si při nehodě způsobil těžké poranění mozku. „Je nehybný, upoutaný na lůžko a toho času nechápe smysl trestního řízení, které je z tohoto důvodu momentálně přerušeno,“ říká Radomír Adámek z ministerstva. »

O zastavení trestního řízení žádali blízcí příbuzní obžalovaného. Ulevilo by se nejen jim, ale i soudu.
„Vzhledem k tomu, že zdravotní stav obžalovaného je tak závažný, že nedokáže chápat smysl trestního stíhání a účastnit se procesních úkonů, musí soud řízení stále přerušovat a v určitých intervalech žádat další a další znalecké posudky, zda se jeho stav nezměnil,“ vysvětluje Adámek, který je na Ministerstvu spravedlnosti vedoucím oddělení milostí.

Prezident však na jeho argumenty neslyší.

Při svém nástupu do funkce oznámil nejen to, že bude milostmi šetřit a udělí je jen člověku, který umírá, ale zároveň vyloučil, že by vstupoval do soudně neuzavřených případů, jako je tento.

„Tady nejde o klasickou žádost o milost, ale o takzvanou abolici, což je zastavení trestního řízení. Prezident předem deklaroval, že abolici nikdy neudělí. Navíc je tento případ spojen s úmrtím další osoby,“ naráží prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na další Zemanovu podmínku k udělení milosti, a to, že se nesmí jednat o závažný trestný čin.

Předchozí prezident, Václav Klaus, si milosti vyřizoval sám. Miloš Zeman agendu spojenou s prověřováním žádostí o milost přehrál na Ministerstvo spravedlnosti, což zákon umožňuje a fungovalo to podobně i za Václava Havla. Přes Zemanovy proklamace, že bude milostmi šetřit, žádostí o ně nijak neubylo. Lidé to zkoušejí dál.

Ministerstvo od Kanceláře prezidenta republiky převzalo 498 starších nevyřízených žádostí o milost a dalších 370 jich už stačilo přijít nově. Odbor, který kvůli tomu na ministerstvu vznikl, čítá vedle vedoucího Adámka ještě dva odborné referenty, s agendou pomáhají i neplacení stážisté. Ze statistik je patrné, že se úředníci snaží Zemanovým přísným kritériím vyhovět. Ze 174 dosud prověřených žádostí k omilostnění doporučili jen dvě.

První případ z ledna se tomu novému velice podobal: šlo také o dementního invalidu, který se zranil při autonehodě. Že zatím se svou přímluvou u prezidenta ministerští úředníci ani jednou neuspěli, je prý netrápí. „Jsem optimista, není dobré pracovat s pocitem, že všechno bude zamítnuto. Naopak se snažíme vyhledávat vhodné případy a dál to zkoušet,“ říká Adámek. Jistou naději mu dávají i slova mluvčího Ovčáčka, podle kterého se s prověřováním žádostí rozhodně nemá přestat. „Nikdy nejde vyloučit, že vhodný případ přece jen přijde,“ uvedl. Agenda se v budoucnu pravděpodobně na Hrad zase vrátí. Počítá s tím chystaný nový trestní řád, který Ministerstvo spravedlnosti právě sepisuje.

„Úpravy by měly jít tím směrem, že si to bude prezident celé vyřizovat sám,“ prozradil už dříve hlavní autor nového trestního řádu, soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Mladá fronta Dnes       http://www.idnes.cz 

(12, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.