Až stovky dlouhodobě nezaměstnaných by mohly v budoucnu získat novou práci. Nabídne jim ji církev na základě Deklarace o spolupráci při zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů.
„Deklarovaná spolupráce mezi Českou biskupskou konferencí a Úřadem práce ČR je jedním z konkrétních příkladů kooperace mezi církví a státem. Podpisem vyjadřujeme snahu podpořit tvorbu pracovních příležitostí, a to zejména pro mladé lidi a osoby starší, které jsou dlouhodobě nezaměstnané. Navazujeme tak na již existující spolupráci ÚP ČR s některými biskupstvími či charitami,“ upozorňuje předseda ČBK kardinál Dominik Duka.
„Prostřednictvím vytváření pracovních míst v rámci APZ je možno zajistit realizaci společenské a sociální odpovědnosti vůči obtížně umístitelným uchazečům o zaměstnání. Patří mezi ně nejen už zmiňovaní mladí a lidé nad 50 let. Ale také uchazeči po rodičovské dovolené, lidé se zdravotním postižením, zkrátka všichni, u kterých dochází ke kumulaci pracovního znevýhodnění a je možné zajistit jim práci v místech jejich bydliště. Jsem velice ráda, že ČBK tak promptně zareagovala na naši nabídku. Mohu potvrdit, že Úřad práce ČR udělá vše proto, abychom oficiálně stvrzené partnerství dovedli až do zdárného konce,“ doplňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.
Česká biskupská konference tak navazuje na tradici zaměstnávání a hospodaření, která provázela církev odnepaměti, a kterou násilně na přechodnou dobu přerušil komunistický režim. Podstatou Deklarace je plošnější a rozsáhlejší spolupráce s Úřadem práce ČR v rámci celé republiky.
V současné době pracuje pro katolickou církev na státem podpořených pracovních místech několik desítek zaměstnanců. V budoucnu by mohlo, díky příspěvkům na veřejně prospěšné práce či společensky účelná pracovní místa, získat novou práci až několik stovek lidí. Půjde především o obtížně umístitelné uchazeče ve věku do 30 let a nezaměstnané nad 50 let. ÚP ČR je připraven poskytnout nejen finance, ale také možnosti vzdělání a další služby, které zvýší šance dlouhodobě nezaměstnaných na získání nové práce.
„Jedná se hlavně o komplexní poradenství, rekvalifikace šité na míru zaměstnanci i zaměstnavateli nebo třeba předvýběr vhodných kandidátů,“ vypočítává Marie Bílková.
Církev dnes v ČR zaměstnává na 5 000 pracovníků. Nově přijatí lidé najdou pracovní uplatnění v blízkosti domova i v odlehlých regionech. Zájem o ně mají jak úřady biskupství, farnosti, kláštery, tak i charity.
„Počítáme s tím, že posily uplatníme například v administrativě, při správcovské činnosti, údržbě budov a zeleně, jako pomoc v charitních službách, na stavbách nebo absolventských pozicích,“ vyjmenovává Dominik Duka.
Úřad práce ČR oslovil loni na podzim prostřednictvím dopisu generální ředitelky podniky se státní účastí a další instituce (např. České dráhy, a.s., Správu železniční dopravní cesty, s. p., Řízení letového provozu České republiky, s. p., Ředitelství vodních cest ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR). V něm žádal o pomoc při řešení nezaměstnanosti. Zároveň adresátům nabídl finanční i „lidskou“ pomoc v rámci APZ, pokud přijmou dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání.
Většina z oslovených firem se neozvala. Několik reakcí přišlo až poté, co tehdejší ministr práce a sociálních věcí František Koníček oslovil své resortní kolegy.
Naopak Česká biskupská konference odpověděla záhy a její představitelé si vyslechli další podrobnosti možné spolupráce. Výsledkem je podepsaná společná Deklarace. Dalším podnikem, se kterým se ÚP ČR dohodl na spolupráci, jsou Lesy ČR.
Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR
František Jemelka, tiskové středisko ČBK
Přidejte odpověď