Senioři, kteří potřebují zdravotní, pečovatelskou nebo hospicovou péči, se nemusejí stěhovat do speciálních zařízení, ale pečovatelé budou jezdit za nimi domů. Tenhle projekt včera zvítězil v soutěži mladých podnikatelů Plzeňského kraje.
Když se o mne bude starat pečovatelka ze sousedství nebo z vedlejší vesnice, nebudu muset na stará kolena do domova pro seniory a můžu zůstat ve svém domově? Cizího bych si do domu nepustila, ale když bude odvedle, tomu bych mohla věřit.
Tyhle dvě odpovědi z průzkumu mezi seniory přiměly vypracovat 21letou Moniku Buckovou z Tlučné projekt zahrnující domácí zdravotní péči, domácí pečovatelskou službu a domácí hospicovou péči pro Rokycansko. „Tento region není tak velký, a jak jsem zjistila, těmito službami je nepolíbený. Proto chci projekt Florance – Doma je doma rozjet o prázdninách právě na Rokycansku. Pokud se vše podaří, pokračovat bych chtěla na Tachovsku, které je na tom podobně,“ říká
Monika Bucková. Její vize má za sebou první velký úspěch. Včera s projektem zvítězila v krajském kole soutěže začínajících podnikatelů Rozjezdy roku.
Monika Bucková vystudovala na střední škole sociální práci, teď dálkově studuje speciální pedagogiku.
„Stala jsem se dobrovolníkem, který chodil do pobytových zařízení pro seniory, a hodně jsem tam s nimi mluvila. To byl první impuls. Dalším bylo zjištění, že devadesát procent lidí v těchto zařízeních v nich být nechce, protože jsou takzvaně vykořenění – najednou nejsou doma, ale v cizím prostředí, chybí jim tam vázičky nebo dečky, se kterými mají spojené prožitky ze svého života. Já chci ukázat, že to jde i jinak. Když si babička chodící o hůlce nedokáže sama umýt okna nebo nedojde do obchodu pro nákup, není to přece důvod, aby odešla ze svého domova,“ dává nahlédnout do svých záměrů Monika Bucková. Kromě seniorů chtějí pomáhat i mladším lidem třeba po těžkých úrazech, kteří jsou sami doma a nedokáží si vše obstarat.
Na Rokycansku má domluvené čtyři spolupracovníky, se kterými chce v létě projekt rozjet. Bucková chce vyjednávat s pojišťovnami o příspěvcích na zdravotní péči, stejně tak senioři mohou získat státní příspěvek na sociální služby, i když jim je budou vyškolení pracovníci poskytovat doma. Podobné pečovatelské služby fungují i v Plzni a dalších větších městech kraje.
Podle Moniky Buckové by tenhle projekt ale mohl pomoci i ženám na mateřské dovolené nebo padesátnicím a starším, které těžko hledají práci. Právě ony by mohly absolvovat dvouměsíční rekvalifikační kurz zajištovaný úřady práce a pak by se mohli starat o tři až pět klientů. „Jedním z úskalí, které mi z průzkumu vyšlo, je, že se senioři bojí pustit k sobě do domu neznámé lidi. Když jsem se ptala u nás v Tlučné, paní mi tam řekla: Kdyby to byl někdo odsud nebo z vedlejší vesnice, koho znám, toho si domů pustím bez problémů,“ je další argument.
Soutěž Rozjezdy roku je určená pro začínající podnikatele, kteří nepodnikají déle než 12 měsíců nebo se ke startu chystají. Letos je její čtvrtý ročník. Soutěží už prošlo více než tisíc podnikatelů.
Mladá fronta DNES http://www.idnes.cz
foto: PhotoRack
Přidejte odpověď