
Staří lidé, kteří potřebují pomoc, by v budoucnu tak často nemuseli odcházet do ústavů. Naopak by déle mohli žít doma za podpory pečovatelek a terénních pracovníků. O tom, jak by péče o seniory měla vypadat, hovořila v Radiožurnále ministryně Marksová.
Stát investuje do terénních sociálních služeb pro seniory víc peněz, podobně jako například v Nizozemsku anebo ve Švédsku. Služeb pečovatelky využívá třeba i důchodkyně Helena z Prahy, která si už na asistenci zvykla.
Helena, důchodkyně:
To je úplně ideální, rozhodně nechci do domova důchodců, rozhodně nechci umírat někde v nějakém ústavu.
Jak bude stát tedy podporovat terénní služby? Na to se v Ranním interview teď budu ptát ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD.
Paní ministryně, jak by tedy podle vás měla vypadat v Česku do budoucna péče o seniory? Hodně evropských zemí se kloní spíš k těm terénním službám. Je tohle i naše cesta?
Michaela MARKSOVÁ
Samozřejmě, je to i naše cesta za poslední leta a v současné době probíhá, když to řeknu obecně, takový velký projekt transformace sociálních služeb, kde se samozřejmě snažíme zrušit všechny velké ústavy, kde byly příšerné podmínky a jít tou cestou, když už to má být pobytové zařízení, tak aby bylo nějaké moderní a pěkné a příjemné, ale především chceme jít cestou toho, co vy jste říkal, pečovatelských služeb, terénních a ambulantních služeb, nebo třeba i denních stacionářů. Když někdo pečuje o seniora doma, tak aby třeba mohl přes ten den senior někde být.
Vy chcete, aby od příštího roku rozhodovaly o penězích na sociální služby kraje. Budete jim také doporučovat nebo říkat, aby se víc zaměřily právě na ty terénní služby pro seniory? O kolik by se případně mohly zhruba zvýšit dotace na pečovatelské práce?
Michaela MARKSOVÁ,
No, už v současné době si v podstatě kraje samy rozhodují na to, kam jejich peníze určené na sociální služby, půjdou. Protože ministerstvo sice ještě v letošním roce dává finanční prostředky přímo jenom celým organizacím, ale je to vždy právě po konzultaci s kraji, které samy nejlépe vědí, co potřebují a co ne.
A je takový kraj povinen se vaším doporučením řídit? Aby to nebylo kraj od kraje jiné?
Michaela MARKSOVÁ
Ano, samozřejmě. Součástí toho, že se převede financování na kraje, bude také metodika. Ty kraje si musí udělat nějaký svůj plán a ministerstvo bude mít nějaký dohled nad tím, kam peníze jdou. To považuji za nezbytné. Nicméně, pokud vím, tak všechny kraje už postupně, některé více některé méně, přecházejí na ty služby takové, aby senioři, a nejen senioři, mohli být co nejvíce doma.
Může prostřednictvím těch asistenčních služeb stát taky ušetřit? Protože třeba Rada seniorů upozorňuje, že lůžko v seniorském zařízení stojí mnohonásobně víc než právě taková práce terénního pečovatele, který ke starším lidem dochází domů.
Michaela MARKSOVÁ,
Tohle to je pravda. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že naše populace čím dál více stárne, a to s sebou nese nejrůznější nemoce a já jsem třeba navštívila nedávno domov pro seniory ve Velkém Meziříčí, který byl skutečně moderní a velmi krásný, až jsem si říkala, že už si v něm také zamluvím místo. Ale tento domov, který byl pobytový, byl plný seniorů, kteří vlastně už nebyli schopni sami bydlet, kteří měli Alzheimerovu nemoc, nebo jiné formy toho, čemu se říká stařecká demence. To znamená, že já si myslím, že tito lidé budou přibývat a tito lidé ty pobytové služby budou potřebovat.
Měli by se podle vás třeba změnit i podmínky v těch stávajících ústavech i v těch horších, o kterých jste mluvila na začátek, na začátku? V některých případech stále spí starší lidé i po 5 na pokoji a mají společné sociální zařízení na chodbách.
Michaela MARKSOVÁ,
To je samozřejmě naprosto nepřijatelné a já věřím, že takových ústavů už je v republice minimum. I když vím, že se to týká nejen seniorů, ale také třeba mentálně postižených, ale čím dál tím víc takovýchto zařízení mizí a třeba v rámci projektu transformace sociálních služeb se staví mnoho malých domků, nebo malometrážních bytů, kde ti lidé mohou žít v domácím prostředí a já věřím, že do několika málo let to, o čem jsme teďka mluvili, úplně zmizí.
Říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD v Ranním interview Radiožurnálu. Děkuju vám za rozhovor. Na shledanou.
Přidejte odpověď