
Po zimním „spánku“ se mnohdy s urputností a bez přípravy vrháme do aktivit, které nás pak na pár dní vyřadí z provozu.
Ti v mladším a středním věku osedlávají svá terénní kola, naskakují na koloběžky, nasazují kolečkové brusle a vyrážejí ven. Dříve narození mají nordické hole v ruce a pohorky na nohou. Třetí skupinou jsou nadšenci, kteří poklekají vyzbrojeni patřičným náčiním na žírnou zem a zahradničí do úmoru. A kdo nám pomůže, když tělo najednou nemůže?
Po zimních měsících býváme ztuhlí. Obecně hodně pracujeme vsedě, málo se hýbeme, jsme pod vlivem stresu. Jaro je pro nás impulzem vše změnit. Vyrážíme do přírody, začneme sportovat, držet diety, to vše pokud možno najednou. Navíc dnes převažují jednostranné pohybové aktivity, moderní je tenis, golf, squash…Sedíme-li celý den u počítače a přetěžujeme si statickou zátěží svaly, klouby, šlachy, nemůžeme se divit, že nás po sportu určité partie bolí ještě více než před ním.
Pokud chceme začít s outdoorovým sportem a naše pohybové ústrojí není připravené na zátěž, způsobíme si bolestivé stavy, v lepším případě funkční potíže, v horším pak poškození kloubů, svalů, šlach, vaziva.
Proto je vhodné před zahájením takových pohybových aktivit navštívit odborníka, který vám pomůže s výběrem a nastavením těch vhodných. Na fyzioterapeuta bychom se měli obrátit ve chvíli, kdy obtíže trvají delší dobu, nepřestávají, zhoršují se a nelze je odstranit změnou pohybové aktivity.
Před zahájením pohybové aktivity bychom se na ni měli psychicky připravit. Budeme-li mít v hlavě pracovní či partnerské starosti, nebudeme koncentrovaní a snáze si přivodíme úraz. Před zahájením pohybu je dobré si zahřát svaly lehkou aerobní aktivitou, protáhnout se a zároveň aktivovat stabilizaci trupu. Pak záleží na tom, jaký pohyb budete provádět. Chystáte se běhat? Pak byste měli mít vyhovující obuv (jde o běžecké boty, nestačí jenom tenisky!). Výběr je dobré konzultovat ve specializovaných prodejnách. Pokud máte ploché nohy, zvažte u fyzioterapeuta cvičení se zaměřením na stabilizaci nohy, výběr vhodných vložek do bot atd. Vhodným doplňkem fyzioterapie je tejpování, pomocí něhož můžete znehybnit nebo facilitovat (výhodněji zapojit) svaly, které potřebujete zařadit do funkce.
Při cyklistice zatěžujeme pouze dolní část těla, svaly dolních končetin. Horní polovina těla a paže jsou ve statické poloze, a navíc jsou zatíženy otřesy. Pokud trpíme bolestmi krční páteře, tenisovým loktem, karpálními tunely či bolestmi zad, měli bychom se zamyslet, zda je pro nás tato aktivita vhodná. Jedná-li se o lehký výlet po rovině a nemáme-li momentálně žádné akutní obtíže pohybového ústrojí, nepředstavuje jízda na kole žádný problém.
Pozor bychom si měli dát na umístění sedla. Mělo by být v takové výši, abychom mohli dostatečně natáhnout dolní končetiny a při tom zůstali stabilní v pánvi a trupu. Výše řídítek je také důležitá – měli bychom mít lehce pokrčené horní končetiny. Pozor na záklon hlavy, kterým si můžeme přivodit bolesti hlavy a krční páteře. Rotoped či kolo jsou vhodné po operacích kolen, úrazech dolních končetin, protože si rychle aktivujeme a posílíme svaly dolních končetin bez větší statické zátěže.
Při jízdě na kole bychom si měli dát pozor na prochladnutí! Studený pot a vítr nedělají dobře bedrům a krční páteři.
Před jízdou na kolečkových bruslích bychom si měli pořídit helmu, chrániče kolen, loktů a zápěstí. Pády nejsou příjemné a mnohdy končí sraženinami, odřeninami a zlomeninami. Pohyb na kolečkových bruslích je komplexnější, dynamičtější než na kole, je zapojena i horní polovina těla. Opět jsou ale více zatíženy klouby a svaly dolních končetin. Pokud pohyb provádíme správně, zapojíme si zevní rotátory a abduktory pánve, což je dle fyzioterapeutů velké plus! Zapojíme-li ještě horní polovinu těla, aktivujeme i břišní svaly, které nám pomáhají držet správnou polohu pánve a páteře. Opět pozor na prochladnutí zad!
Při práci na zahrádce bychom si měli dát pozor primárně na prochladnutí – ve „víru zelené vášně“ nevnímáme pocit chladu a můžeme si způsobit velké bolesti zad, ne-li akutní „plotýnku“. Největší problém při práci na zahrádce je tahání těžkých věcí, koleček, hrabání, sázení, neustálé předklánění se, klečení na kolenou, kopání motykou. Pro záda jsou tyto pohyby rizikové. Všechny tyto výše jmenované faktory bychom měli zkonzultovat s fyzioterapeutem; poradí nám, jak se správně předklánět a zvedat těžká břemena v rámci aktivit denního života.
Na masáž chodí kromě typických klientů také ti, kdo po sportu chtějí dopřát tělu trochu regenerace, ale i maminky na mateřské, jež denně zvedají několikakilová „závaží“.
Účinky masáže jsou všestranné. Mimo všeobecně známého odstranění bolesti a svalového napětí masáž ovlivňuje činnost lymfatického systému, vnitřních orgánů, prokrvuje kůži a jako nástavbu poskytuje i uvolnění psychiky.
Lidem, kteří trpí obtížemi s meziobratlovými ploténkami, se doporučuje například Dornova masáž (jemná manuální terapie, při níž se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy; současně se tím otevřou brány energie, která může lépe proudit).
Pro relaxaci se doporučuje Breussova masáž. Při ní se používá nahřátý třezalkový olej, který se prostřednictvím jemného hlazení páteře vstřebává pod kůži směrem k meziobratlovým ploténkám. Tak dochází k jejich uvolnění. Nervy z páteřní oblasti vycházejí do celého těla, účinek masáže tedy také celé tělo pocítí.
V některých případech je dokonce možné i bezbolestné navrácení vychýlených meziobratlových plotének v hrudní či bederní oblasti. Dalším zdravotním benefitem je protažení celé páteře.
Připojí-li se k masáži zad ještě masáž nohou, rukou a třeba i hlavy, tělo se celkově uvolní a my jsme pak jako znovuzrození. I pro masáž, především nohou, však existuji určitá omezení nebo kontraindikace (například křečové žíly).
Pokud po masáži problémy neodezní, doporučuje se vyhledat odborníka – lékaře, fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracovníka.
Chceme-li žít bez bolesti zad, je nutné udržovat se v kondici, ale plynule, ne nárazově. Jedna masáž jednou za čas nestačí. Návštěvu maséra bychom měli zařadit do svých pravidelných aktivit. Ideální jsou měsíční intervaly. Masáže je vhodné kombinovat s cvičením, protahováním, plaváním. K celkovému uvolnění velmi přispívá pobyt v sauně či vířivce. Důležitá je pravidelnost.
Bolesti a napětí jsou uloženy ve vazivových obalech svalu či skupiny svalů, které mají vliv na funkci svalů při určitých pohybech. Fungují jako jakási bariéra pro šíření zánětu v dané oblasti, někdy ale při poranění mohou stlačovat oteklou a poraněnou tkáň a působit tak její další poškození.
Když si dojdete na injekci proti bolesti, problém nevyřešíte – jen odstraníte vnímání bolesti od místa problémů k centrální nervové soustavě, jako když vypnete vypínač. Čínská tlaková masáž toto často vyřeší natrvalo. Uvolňuje napětí a bolesti z hloubky a převádí je do povrchových struktur svalů, kde se rozptylují.
Základem správného cvičení a pohybu je vnímání vlastního těla. Hodně lidí s tím má problém, tělo je jim cizí a pohyb vnímají špatně. Máme zafixované špatné stereotypy, které již vnímáme jako správné. To je důležité změnit – jak držet tělo, jaké pocity ze cvičení vnímat, které svaly správně zapojovat. Všechno je o komplexnosti, nelze cvičit například jenom ruku nebo nohu, vždy je zahrnuto celé tělo, kdy základem je trup, stabilizace trupu a páteře, na to mohou navazovat ostatní cviky ve vyšších polohách. Postupně můžeme zvyšovat náročnost cvičení. Pokud máme dobrou stabilizaci trupu, můžeme cvičit cokoli a neublížíme si.
Přidejte odpověď