Popáleniny a opařeniny jsou zranění, která výrazně bolí. Míru poškození můžeme zmírnit správně podanou první pomocí.
základní pravidla:
– zavolat pomoc (155)
– myslet na vlastní bezpečnost
Popáleniny způsobuje kontakt se ‚suchým‘, intenzivním teplem (například otevřený plamen, horká plocha, elektrická energie).
Opařeniny způsobuje kontakt s horkými tekutinami, nejčastěji vodou, ale i olejem, kávou a podobně, často se bohužel týkají malých dětí. Stačí bublající polévka na plotně, šálek horkého čaje na stole a trocha nepozornosti ze strany rodičů….
Nutné kroky první pomoci:
A) Zamezit dalšímu působení tepla Popáleniny stupně I a IIa (nejsou zasaženy všechny vrstvy kůže) nazýváme povrchové, hojí se v řádu několika dnů.
Mezi hluboké popáleniny (postihující všechny vrstvy kůže) patří stupeň IIb (hojí se velmi dlouho), III (vyžaduje transplantaci kůže) a IV (poškození svalů či šlach).
!!! Při skutečně závažném poranění může být zraněný v bezvědomí a nedýchat, je proto třeba neprodleně zahájit kardiopulmonální resuscitaci.
B) Chlazení poraněných částí Chladit, chladit, chladit. Pokud je chlazení prováděno správným způsobem, může výrazně snížit rozsah a hloubku popálení či opaření. Používáme studenou vodu, nikoli led či sníh, tím by naopak došlo k ještě většímu poškození! Oděv přiškvařený ke kůži nikdy nestrhávat, chlaďte přes něj.
U lokálních popálenin/opařenin (do několika cm2) chladíme poraněnou část i opakovaně, dokud to přináší úlevu. V případě rozsáhlých popálenin/opařenin hrozí riziko podchlazení, zejména u dětí, chladíme proto max. 5 % povrchu těla (plocha dlaně s prsty u sebe představuje přibližně 1 %), a to pouze jeho nejcitlivější části – obličej, krk, ruce a genitálie. Jde-li o popálení/opaření hrudníku břicha či zad, provádíme jen jednorázové ochlazení (několik vteřin), nejlépe pod sprchou, a poté postiženého zabalíme do čistého suchého prostěradla.
!!! Pokud je to možné, sundejte zraněnému všechny prsteny, přívěsky, hodinky apod. Popálená plocha rychle otéká a tyto předměty je následně velmi komplikované sundat, navíc v sobě udržují teplo a dál destruktivně působí na pokožku.
Předcházejme úrazům dětí!
Nezbytná je především prevence – snažme se úrazům dětí, zejména právě opařeninám a popáleninám, předcházet!
Nechávat nádoby s horkými tekutinami (hrnek kávy, rychlovarná konvice) v dosahu malých dětí je nesmyslný hazard, často bohužel se špatným koncem… Dětská kůže je mnohem citlivější než u dospělých, nemají ještě plně vyvinutý imunitní a termoregulační systém, proto jsou náchylnější k infekcím a také hůře snášejí podchlazení.
Klasifikace těžkých popálenin u dětí: věk 0–2 roky 5 % povrchu těla; 2–10 let 10 %; 10–15 let 15 % povrchu těla. Pro představu: plocha dlaně ruky včetně prstů představuje cca 1 % tělesného povrchu.
SHRNUTÍ
– Kdy chladit dané místo studenou vodou a kdy to naopak není vhodné?
Chladit vždy studenou vodou. Pouze v případě rozsáhlých popálenin je třeba předcházet podchlazení, chladíme proto maximálně 5 % povrchu těla (obličej, krk, ruce, genitálie).
– Odstraňovat textilie z poškozené kůže?
Ano, pokud nejsou přiškvařené; v takovém případě přiškvaření chladíme ránu přes textil.
– Zakrýt ránu sterilním obvazem, nebo nechat volně dýchat?
Při drobných popáleninách po ochlazení použijte betadinový roztok k dezinfekci okolí rány (výhoda: v ráně nepálí), aplikujte vhodnou mast či krém (s obsahem panthenolu či aloe vera, jež pomáhají pokožku hojit) a zakryjte sterilním obvazem. V případě rozsáhlých popálenin je vhodné po ochlazení zabalit pacienta do čistého, suchého prostěradla.
– Jak naložit s puchýři?
Puchýře nikdy nepropichujeme, brání vstupu infekce do rány. V případě větších puchýřů je třeba vyhledat odbornou péči a nechat je sterilně rozříznout.
– Co na ránu v žádném případě nepatří?
V případě závažnějších popálenin na postižené místo neaplikujte NIC kromě studené vody. Pokud je popálená plocha větší než několik cm2 a/nebo se jedná o závažnější stupeň popálení (velké puchýře, v centru popáleniny bílá, necitlivá oblast), případně je popálenina na citlivých místech (hlava, krk, genitálie), vždy vyhledejte odbornou péči!
Pokud člověk dokonce hoří, pokuste se ho povalit na zem a uhasit dostupnými prostředky (např. celtou, oblečením…). Nepoužívejte však syntetické materiály, velmi snadno hoří a mohou se k pokožce přiškvařit! V případě opaření je nutné oděv nasáklý horkou tekutinou svléct, aby na pokožku nepůsobilo další teplo.
Popáleninový šok: Je způsoben systémovou reakcí organismu na popálení i lokálním poškozením cév v místě popálení, což má za následek únik tekutin mimo cévní řečiště, pokles krevního tlaku, zrychlení srdeční činnosti a další. Bez adekvátní léčby dochází k postupnému selhání orgánů. Je proto třeba rychle přivolat profesionální záchranáře!
Přidejte odpověď