I když průjem má prý jednou za rok každý člověk, není radno podle lékaře Jana Martínka ho podceňovat. Když trvá týdny až měsíce, střídá ho zácpa, může být příznakem rakoviny.
I když průjem má prý jednou za rok každý člověk, není radno podle lékaře Jana Martínka ho podceňovat. Když trvá týdny až měsíce, střídá ho zácpa, může být příznakem rakoviny.
Průjem bývá také při zánětu střev, slinivky a při onemocnění štítné žlázy, řekl dnes Martínek novinářům. Kvůli odvodnění organismu je i běžný průjem rizikem pro děti a seniory, upozornil.
Střevní infekce jsou po infekcích dýchacích cest druhým nejčastějším onemocněním, ročně způsobí přes 20 milionů úmrtí, hlavně u dětí.
„Zácpa se definuje jako méně než tři stolice za týden, průjem tak přesnou definici nemá,“ uvedl Martínek, který se jako lékař kliniky hepatogastroengerologie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zabývá také léčením pacientů s průjmem.
Průjem je definován jako vyprazdňování abnormálně řídkých nebo neformovaných stolic se zvýšenou frekvencí. Zatímco ale u někoho je normální stolice třikrát denně, u jiného už jde o průjem. V 90 procentech případů nepotřebují dospělí lékařskou pomoc, uleví jim volně prodejné přípravky a dieta.
U dětí a seniorů je nutno zvážit, že stav se může kdykoli zhoršit, a vyhledat lékaře co nejdřív.
Martínek připomněl, že průjem je především příznak, může být akutní či chronický. U dětí ho často způsobují rotaviry, u cestovatelů kontakt s viry, na které není jejich organismus zvyklý. Průjem bývá z nevhodných potravin, které tělo nesnese, nebo jsou infikované.
Pokud přijde pacient s dlouhodobým průjmem k lékaři, je podle Martínka nutné komplexní vyšetření, aby se zjistila příčina. K léčbě průjmu lékaři někdy využívají tzv. transplantace stolice. Do střeva se zavede roztok se stolicí zdravého člověka, pacient tak dostane bakterie, které jsou pro správnou činnost střev potřebné, a tedy ho i zbaví průjmových obtíží.
foto: Mannequin scx.hu
Přidejte odpověď