Arábie hlásí další úmrtí z MERS

Počet lidí, kteří zemřeli kvůli dýchacímu onemocnění MERS a které v Saúdské Arábii registrují od září 2012, překročil stovku. Úřady včera oznámily osm nových případů a celková bilance tak podle agentury AFP dosáhla čísla 102. Infekce vzbuzuje obavu v islámském světě.

 

Infekce vzbuzuje obavu v islámském světě, neboť zatím nebyl spolehlivě zjištěn způsob šíření nákazy a přitom se blíží termín tradiční poutě do Mekky.

Do saúdskoarabského království při ní tradičně míří statisíce věřících z celého světa; letos pouť připadá na říjen.

AFP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Rijádu informovala, že mezi nejnovějšími případy úmrtí je i devítiměsíční nemluvně. Od začátku tohoto měsíce úřady v Saúdské Arábii ohlásily 39 obětí MERS; na 300 osob je evidováno s nákazou.

Světová zdravotnická organizace celosvětově registruje nejvíce smrtelných případů MERS právě v Saúdské Arábii a také ve Spojených arabských emirátech.

O tomto víkendu prvního mrtvého s diagnózou MERS oznámil Egypt: šlo o osobu, která do země nedávno přiletěla ze Saúdské Arábie.

Podle americké studie by nákazu mohli šířit velbloudi, což ale saúdskoarabské úřady popírají. Hypotézu o velbloudech nicméně podporuje fakt, že loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u velblouda v Saúdské Arábii a později také v Kataru.

Symptomy MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží také selhání ledvin.

Nákaza MERS vyvolává v saúdskoarabské Džiddě paniku

Papírové roušky si lidé nasadili už u kontroly na letišti v Rijádu u letu do přímořské Džiddy. Právě tam v minulých dnech velmi rychle přibylo lidí nakažených nebezpečným koronavirem MERS. Po příletu do Džiddy pasažéři na letišti spatřili cizince s vyholenými hlavami mířícími v bílých poutnických šatech zjevně do Mekky. I oni se chránili rouškami, i když většina z nich nezapomněla na značkové brýle, píše agentura Reuters.

Na jedné sedačce se snažila matka nasadit ochrannou roušku malému chlapci. To vše jsou znaky obav, které zavládly v tomto rudomořském městě, kde se za měsíc počet nově nemocných zvýšil o 47 procent. Království v dubnu ohlásilo 91 nových případů a 73 z nich připadá na Džiddu, která je vstupním městem pro většinu z poutníků mířících do Mekky. Mnoho z nakažených jsou zdravotníci, kteří přišli do styku s pacienty.
Bývalá zdravotní sestra Lamjá Kazzázová, která žije v Džiddě mnoho let, řekla, že obavy mají všichni kolem ní, přátelé, sousedé i příbuzní. „Příbuzní drží děti doma, lidi se bojí chodit do nemocnic na vyšetření,“ tvrdí. Pětatřicetiletá Rúla potvrzuje, že se lidé bojí. „Strýc mého přítele zemřel dva dny po hospitalizaci. Nešla jsem na pohřeb, protože se bojím, že jsou možná nakažení virem. Všichni, kdo tam šli, měli roušky,“ sdělila.

Paniku šíří i sociální sítě, na nichž se tvrdí, že je mnoho nediagnostikovaných případů, že vláda informace tají a že se v některých nemocnicích nedodržují hygienická pravidla. Ministerstvo zdravotnictví to popřelo, úřady vyzývají, aby lidé nešířili neověřené informace.

MERS byl poprvé diagnostikován v roce 2012 a podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se od té doby nákaza laboratorně potvrdila u 253 lidí, z nichž 93 zemřelo. Většina nakažených i mrtvých je ze Saúdské Arábie, další případy jsou ve Spojených arabských emirátech, Jordánsku, Kuvajtu, Ománu, Kataru a také v Evropě, Asii a Severní Americe. WHO zatím zdroj nákazy neoznačila, ale stále více se přiklání ke spojitosti s velbloudy, kteří prý mohou být nositeli viru.

Aby král zklidnil situaci, odvolal tento týden ministra zdravotnictví Abdalláha Rabíju a nahradil ho charismatičtějším dosavadním ministrem práce Ádilem Fakíhem, jehož první kroky v nové funkci vedly do nemocnice krále Fahda v Džiddě. Instituce byla tento týden nezvykle tichá, téměř všichni tam nosí roušku, na stěnách prázdných čekáren visí pokyny, jak se vyvarovat nákaze. „Chápu tu paniku, protože jde o nemoc s vysokou úmrtností. Lidé onemocní chřipkou a do pěti šesti dní jsou na ventilátoru. I když pracujeme ve zdravotnictví, i my propadáme panice, protože vidíme, jak naši kolegové končí na jednotce intenzivní péče. Myslím ale, že se věci vyvíjejí dobrým směrem,“ řekl odborník na plicní choroby Nizár Fatajh. Podle něj se ministerstvo snaží informovat zdravotníky a izolovat nemocné.

Ne všichni zaměstnanci nemocnic v Džiddě s tím však souhlasí. Jedna žena řekla, že ministerstvu mnoho lidí nevěří. Prý se případy špatně registrovaly a na počátku chyběly pokyny a ochranné oděvy. Některé instituce údajně případy nehlásily.

Lékárně Sudajs v luxusní čtvrti Chaldíja, v níž mnohé domy tonou za růžovými květy bougainvillejí, se daří, protože pro roušky a dezinfekční gely na ruce si chodí kdekdo. „Lidé se bojí. Kupují vitamíny, kalciové tablety, prostředky na tišení bolesti a proti chřipce. Berou i čtyři krabice roušek naráz a také gelů na ruce,“ říká dvaadvacetiletý prodavač Ghasán Júsif.

Jsou ale i tací, kteří si z MERS nic nedělají. Taxikář s houštím šedivých vousů strach odmávne slovy: „Nač bychom se měli bát kvůli tomu, že jeden nebo dva lidi zemřou na virus, když na silnicích při nehodách každý týden umřou desítky lidí?“

(9, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.