Byla na mě uvalena exekuce kvůli neplacení zdravotního pojištění v době, kdy jsem byla ještě středoškolskou studentkou. Nechápu, jak je to možné, vždyť za studenty platí přece pojistné škola. Co mám dělat, když jde zjevně o omyl?
ODPOVĚĎ:
Za středoškolského studenta jako za nezaopatřené dítě je plátcem pojistného za zdravotní pojištění stát (nikoli škola). Skutečnost, že daný pojištěnec má být zařazen do kategorie státních pojištěnců, však musí někdo jeho pojišťovně oznámit. Studenti se obvykle spoléhají na to, že za ně oznámení provede hromadně škola, a drtivá většina škol to skutečně dělá. Primárně má ale oznamovací povinnost sám pojištěnec.
Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je pojištěnec povinen oznámit své zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné. Za osoby nezletilé plní tuto povinnost jejich zákonný zástupce. Pojištěnec, který nepatří mezi osoby, za které hradí pojistné stát, není zaměstnancem ani osobou samostatně výdělečně činnou, si musí platit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů, a to v zákonem stanovené výši (od 1. 8. 2013 to je 1 148 Kč, předtím 1 080 Kč).
Student je povinen provést u příslušné zdravotní pojišťovny oznámení o zahájení studia, resp. si ověřit, zda toto oznámení provedla škola. Pokud zjistí, že škola hlášení neprovedla nebo ho provedla chybně (např. jiné pojišťovně), musí oznámení provést sám. Neučiní-li tak a o placení pojistného se nestará, měl by alespoň ihned reagovat, když mu přijde výzva od pojišťovny (před každou exekucí dlužník obdrží do vlastních rukou tzv. exekuční titul, tj. platební výměr nebo výkaz nedoplatků, proti kterým může podat odvolání nebo námitky). Jestliže problém vůbec neřeší v domnění, že jde o omyl, protože „přece za studenty hradí pojistné škola“, může vše skončit jako v popisovaném případě. Přitom stačilo pojišťovně doložit, že jste v dané době studovala, resp. byla nezaopatřeným dítětem. Za nezaopatřené se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání, čímž je míněno studium na středních a vysokých školách v ČR, ovšem s několika výjimkami, jako je např. dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na SŠ, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Co se týká již nařízené exekuce, mohla jste podat návrh na zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu; tento návrh lze podat do 15 dnů od okamžiku, kdy se povinný dozví o důvodu zastavení. Návrh na zastavení však může podat i oprávněný, tedy pojišťovna, a to kdykoliv v průběhu exekučního řízení. Pokud jste prokazatelně byla v daném období řádným studentem střední školy, neměla byste vy osobně být dlužníkem za neodvedené platby na zdravotním pojistném. To znamená, že probíhající exekuce by měla být zastavena pro její nepřípustnost (existuje zde právní vada exekučního titulu, která další vedení exekučního řízení nepřipouští). Můžete tedy podat návrh na zastavení exekuce nebo se pokuste dohodnout s pojišťovnou, zda tak učiní sama.
Měla byste ale počítat s tím, že pojišťovna vám může udělit pokutu za nesplnění oznamovací povinnosti až do výše 10 000 Kč. Pojistné za vás už totiž nebude doplaceno, protože počty pojištěnců, za které je plátcem stát, jsou každý měsíc oznamovány Ministerstvu financí. Není-li pojištěnec nahlášen, stát za něj pojistné neplatí, a případná korekce je možná jen tři měsíce zpětně.
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí
Přidejte odpověď