
Ve Šluknovském výběžku získalo zaměstnání během roku zhruba 32 lidí se zdravotním postižením, a to díky projektu podpořenému Evropskou unií. Zaměstnavatelé mohou získat 5400 korun na jedno místo pro handicapovaného na měsíc po dobu půl roku.
V celém Ústeckém kraji bylo ke konci března evidováno na úřadech práce 7265 lidí se zdravotním postižením, což je 10,9 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. Pohled zaměstnavatelů na handicapované se podle Agentury Pondělí, která projekt realizuje, mění výrazně k lepšímu.
V děčínském okrese činila na konci uplynulého měsíce míra nezaměstnanosti 11,56 procenta. Regionu patří desátá příčka s nejvyšším podílem nezaměstnanosti v zemi na žebříčku 77 okresů. V Ústeckém kraji je celkově nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Agentura Pondělí realizuje už rok projekt Individuální podpora na cestě do práce, ve kterém se snaží najít práci pro lidi se znevýhodněním.
„Jakmile jsem začala pracovat v rámci tohoto projektu, byla jsem mile překvapena, jak postupně mizí nedůvěra a předpojatost zaměstnavatelů vůči člověku s handicapem,“ uvedla asistentka podporovaného zaměstnávání Lenka Chroustová.
Agentura dostala na projekt z EU 3,4 milionu korun. „Po roce jsme vyčerpali asi polovinu z této částky, zajistili jsme 16 polovičních úvazků pro 32 lidí,“ řekla Eva Dvořáková z agentury. Na projektu se podílí šest lidí.
Zaměstnavatelé mají možnost získat 5400 korun na jedno místo pro handicapovanou osobu na měsíc po dobu půl roku. „Určitě se mění jednání firem vůči zdravotně postiženým. Řada společností vnímá jako prestiž, že zaměstnává tyto lidi,“ doplnila Dvořáková. Agentura Pondělí je nezisková organizace působící v sociálních službách ve Šluknovském výběžku od roku 2001.
Ze statistik krajské pobočky úřadu práce vyplývá, že během roku přibylo v evidenci v Ústeckém kraje 61 lidí se zdravotním postižením.
foto: Cohdra MorgueFile
Přidejte odpověď