Program, který převádí obraz na zvuk, a umožňuje tak nevidomým částečně „vidět“ vyvíjí tým vědců Hebrejské univerzity v Jeruzalémě…
Tak funguje vynález izraelského profesora Amira Amediho z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Jeho systém SSD (Sensory Substitution Sevice) využívá klasickou kameru, která snímá předměty před postiženým, jejich vzdálenost a polohu. Aplikace pro iPhone pak tyto informace podle speciálního algoritmu převádí na nejrůznější typy melodií. Současně mění barvy na tóny představované odlišnými hudebními nástroji.
Posloucháním takto vytvořené „hudby“ se zrakově postižení mohou během několika hodin naučit rozpoznávat blízké okolí. Delší praxe jim pak umožňuje rozlišovat i podrobnosti. Při předvádění systému dokázali nevidomí vybrat odlišně zabarvené jablko z mísy ovoce, popřípadě určit podle barvy druh nápoje v různých lahvích.
„Lidský mozek je mnohem přizpůsobivější, než by se zdálo. SSD představuje levný způsob, jak zlepšit orientaci zrakově postižených pomocí jiného smyslu,“ uvedl Amedi. Podle něj tak mohou být „oživeny“ či „odemknuty“ dosud nepoužívané části mozku, které se zapojí do zobrazení informací získaných ostatními smysly. Tentokrát právě sluchem.
Přidejte odpověď