
Bývalá ředitelka chrlického ústavu pro zrakově postižené, Danuše Křiváková (foto), o vývoji kauzy ústavu, jenž chtěli za exministra Drábka zcela zrušit. Petice prý nepomohla…
Mgr. Danuše Křiváková byla za ministra práce a sociálních věcí Drábka odvolána z pozice tohoto jedinečného zařízení v celé České republice.
A to proto, že se otevřeně postavila proti necitlivému provádění projektu transformace sociálních služeb, který spočívá ve vymístění klientů ústavů do domků samostatného bydlení.
Za svoji ředitelku se tehdy postavili klienti ústavu, známí i přátelé, podepsali petici, na které se shromáždilo přes šest tisíc podpisů.
To však stejně nepomohlo
„K osudu petice? Usnula, bez ohledu na množství podpisů, předpokládám, že si to ošetřil pan Drábek a jeho nohsledi,“ říká dnes Křiváková, kterou tehdejší ministr Jaromír Drábek brzy na to odvolal z funkce.
„Nastal tlak na zaměstnance ze strany MPSV a nastal i tlak na klienty. V důsledku toho se klienti ze strachu před vyhazovem stáhli a zaměstnanci přijali transformační kroky bez výhrad…,“ popisuje tehdejší atmosféru strachu v ústavu bývalá ředitelka.
Pokračuje dále: „Díky odvolání a stíhání náměstka Šišky, který si zařízení vytipoval pro jiné účely, díky tomu, že Drábek skončil v ministerské funkci, díky nedostatku peněz na další kroky transformace, a možná i proto, že jsme na problém včas upozornili, se proces zpomalil. Nyní zařízení přijímá seniory (v rámci transformačních kroků) s nejvyššími příspěvky na péči, pronajímá prostory, vše z ekonomických důvodů.“
Zřejmě se také změnil charakter tehdejšího ústavu pro zrakově postižené v souladu s idejemi transformace.
„Z náhradního přívětivého domova se zařízení transformovalo na zařízení úplně jiné, bez citových vazeb a tzv. přepečovávání klientů,“ hodnotí dnes dopad transformačních kroků ministerstva Křiváková.
„S mnohými klienty jsem ve styku a přeji jim i sobě, aby paní ministryně řešila nesmyslné transformační drábkovštiny, aby nebylo vše přijímáno bez výhrad, bez přemýšlení, bez ohledu na potřeby klientů, na tradice, naše zvyklosti a hlavně v souladu s rozumem a citem. Aby paní ministryně naslouchala i lidem z praxe, dala prostor i jiným názorům než ministerským nadšeným transformátorům. Aby jiný názor nebrala jako nepřátelský a dokázala vyloupnout z obojího to dobré,“ přeje Křiváková nové ministryni Michaele Marksové k její práci v čele resortu.
Nechápu verdikt soudu, vždyť se zřejmě porušil zákon o ochraně osobních údajů
Tento týden konstatoval Nejvyšší soud, že ministerstvo nepochybilo při nakládání s údaji zdravotně postižených klientů žijících v zařízeních.
Křiváková ale tento verdikt nechápe, protože údaje v transformačních dotaznících jsou osobní, důvěrné, intimní a přitom s nimi v transformačním procesu pracuje řada úplně cizích lidí.
„Klienti v mnoha případech vůbec nechápou, co a komu sdělují. O zdravých se nic takového neshromažďuje,“ upozorňuje Křiváková na možné porušení legislativy pro ochrany osobních dat a soukromí.
„Toto v žádném případě není kritika zařízení, ani současného vedení, ale je to kritika systému,“ upřesňuje Křiváková s tím, že na klienty vzpomíná v dobrém, má je ráda a váží si jich za odvahu, kterou na přelomu let 2011 a 2012 projevili.
K dění v ústavu za jeho nového vedení však Křiváková poznamenala: „Nové vedení připustilo učebnicovou ukázku mobingu a sám ředitel odstartoval bossing vedoucí k ukončení pracovního poměru zaměstnankyně zařízení. Druhá při prvních náznacích nečekala a odešla sama. Obě byly vysokoškolsky vzdělané odbornice, kreativní, pracovité a u klientů velmi oblíbené. Jedna z nich se angažovala při peticích.“
Dnes je z ÚSP Chrlice Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením, v jehož čele stojí ředitel Ing. Miloš Paleček.
invArena
Přidejte odpověď