
Tento příběh má jediný cíl: povzbudit všechny, kteří se potýkají s těžkou nemocí, a ukázat jim, že vzdát se není to pravé řešení.
Tak jako čtyřicetiletá Jana. Svůj příběh se rozhodla zveřejnit pod podmínkou zachování anonymity, a to především s ohledem na svou rodinu. To však nic nemění na její statečnosti a vůli k životu. Byla dítětem, do něhož rodiče vkládali velké naděje. Začala studovat vysokou školu technického směru, současně angličtinu a němčinu v jazykové škole, a vše se jí dařilo. Ve čtvrtém ročníku přišel však přišel bez varování zlom. “ V mé hlavě se začaly ozývat hlasy. Nutily mě jít naboso do vedlejší vesnice. Tam lidé zavolali záchranku. Paní doktorka se mě na ty hlasy zeptala, a když jsem je potvrdila, hospitalizovali mě v opavské psychiatrické léčebně,“ vypráví Jana. Diagnóza byla neúprosná: paranoidní schizofrenie.
V případě Jany se jednalo o dědičnou zátěž. Tak jí začala dlouhá a strastiplná léčba pomocí léků. Nadějná studentka musela přerušit studium. Rodina to nejdříve všechno přijala se smíšenými pocity, ale velmi Janě pomohla a vytvořila jí pevné zázemí. Těžká nemoc Janu načas paralyzovala a přišly chvíle,kdy chtěla život vzdát. Díky své pevné vůli, statečnosti a léčbě však dokázala i navzdory nemoci svůj život nepromarnit.
Vysokou školu dokončila a dnes má před svým jménem na vizitce dva akademické tituly. Po promoci učila několik let na střední škole v Ostravě jazyky. Jenže pak přišla chvíle, kdy nemoc opět udeřila a ona přijala invalidní důchod.
Nastalo hluché období, kdy téměř nevycházela z domu. Nicméně život ji pak opět vyhoupl nahoru. „V psychiatrické léčebně jsem se potkala s psycholožkou – doktorkou Ivanou Strossovou – a ta mě v roce 2010 přivedla do organizace Fokus ve Vávrovické ulici. Tam můj život dostal zase řád a smysl. Doučuji angličtinu, němčinu a matematiku. Ve Fokusu se účastním kurzu vaření a stále se vzdělávám,“ říká Jana.
Žije s rodiči a sourozenci a ambulantně se s různými výkyvy léčí. „Překonávám je díky rodině a lidem ve Fokusu,“ podotýká žena, která všem nemocným lidem vzkazuje: „Pokud člověk opravdu chce amá kvalitní zázemí, tak zvládne spoustu věcí. Já jsem dokončila školu i s nemocí, i když to bylo těžké.“
Co je to paranoidní schizofrenie?
Paranoidní schizofrenie je nejznámější a nejčastější typ schizofrenního onemocnění. Postižený trpí bludy, pocity, že je neustále pronásledován, je vztahovačný a má tendenci zveličovat nepodstatné projevy svého okolí a považovat je za hrozbu pro svoji vlastní osobu. Převažují halucinace, především sluchové. Jeho chování je zapříčiněno nadměrným příjmem informací, mezi nimiž nemocný mozek vytváří nesouvislé spoje a asociace, které poté zodpovídají za bludy, paranoiu i nezvyklé chování. (zdroj: Wikipedie)
Co o Janě říká její psychoterapeutka
S psychoterapeutkou Jaroslavou Bartkovou se Jana zná od roku 1995. Ta o své svěřenkyni říká: „Před Janou smekám. Nerezignovala a má plnohodnotný život. Přináší mnoho dobrého sobě i jiným, i když stále se svou nemocí bojuje. Je to těžká nemoc a Jana dokázala to, co dokáže málokdo. Potkala ty správné lidi a dokázala jim naslouchat.“
více informací najdete v dnešním vydání Region Opavský a Hlučínský
Jaká je organizace Fokus?
Nezisková organizace Fokus pomáhá nemocným lidem bojovat proti nemoci i samotě. Sídlí v sousedství cukrovaru v Palhanci.
Má chráněnou i terapeutickou dílnu, v níž se rukodělnou prací zabývají lidé trpící duševními poruchami, jsou zdravotně či mentálně postižení. Právě jim se v Opavě snaží již několik let pomáhat Občanské sdružení Fokus. V Opavě vzniklo v březnu roku 2005.
Jednou ze čtyř jeho spoluzakladatelek a nyní i ředitelkou této neziskové organizace je Radka Kurtinová. „Všechny jsme pracovaly v sociálních službách společně s předsedkyní našeho sdružení a klinickou psycholožkou Ivanou Strossovou,“ uvádí. V chráněné dílně se do práce nastupuje v 8 hodin, klienti docházející na sociální rehabilitaci mohou přijít kdykoli.
Klienti pracují v ohleduplném prostředí, kde pro ně mají pracovníci Fokusu vždy vlídné slovo, pochopení a porozumění. Své svěřence připravují na každodenní život, který zdraví lidé snadno zvládnou.
Ale umí si někdo ze zdravých představit, jakou úzkost prožívají například při nakupování v obchodech a při jednáních na úřadech?
Region Opavský a Hlučínský
Přidejte odpověď