e Slaném padl trest za zneužívání výjezdů záchranářů. Žena je přesto volá dál…
Úřady si posvítily na asi padesátiletou ženu v invalidním důchodu z ubytovny pro sociálně slabé rodiny zvané Mexiko v Ouvalově ulici ve Slaném, která je léta noční můrou pro slánskou záchrannou službu, hasiče i policisty. Jejich společný příběh o zneužívání tísňové linky a zbytečných výjezdech přinesl týdeník 5plus2 loni na podzim.
Paní C. i několikrát do týdne volávala na tísňové linky s tím, že je jí špatně, upadla či třeba nemůže si otevřít dveře. „Od ledna do září loňského roku jsme od ní evidovali na 150 telefonátů, vyjížděli 50krát. Téměř vždy se ukázalo, že jde o planý poplach. Bohužel už věděla, co má do telefonu nahlásit, a operátorka neměla jinou možnost, než sanitní vůz vyslat,“ potvrdila mluvčí středočeské záchranky Tereza Vojtová.
Dlouho nikdo nedokázal zasáhnout, až to slánští záchranáři nakonec nevydrželi a podali na ženu trestní oznámení. „Řešili jsme případ jako přestupek a oznámili jsme to na městský úřad k posouzení přestupkové komisi,“ dodala policejní mluvčí Michaela Nováková.
Slánská radnice, vědoma si toho, že na ženě, která žije v nuzných poměrech, by pokutu stejně nevymohla, a také proto, že to byla první stížnost, ukončila řízení pouze domluvou. „Pokud by se ale oznámení opakovala, museli bychom přistoupit k sankcím,“ upozornil tajemník městského úřadu ve Slaném Petr Kolačkovský.
Za paní C. se vydali i sociální pracovníci. „S paní C. jsme několikrát mluvili o zatěžování tísňových linek. Pravidelný styk jí ale poskytnout nemůžeme, navíc dostala k dispozici automobil. Věříme, že si chybu už uvědomila,“ řekla vedoucí sociálního odboru slánské radnice Edita Zárubová.
Letos jen třikrát, naposledy s policejní asistencí
A vypadá to, že snad celé martýrium mělo smysl. „Posledního půl roku, tedy od trestního oznámení, výjezdy oproti posledním dvěma letům, kdy jsme vyjížděli několikrát týdně a někdy i vícekrát za den, opravdu ustaly. Snad obrana měla smysl. Od nového roku jsme u ní byli třikrát, čtyřikrát, naposledy minulý týden,“ konstatoval Radek Benda z Asociace samaritánů ČR.
„Náš poslední případ byl 26. ledna, kdy paní opět volala na linku 155 a žádala výjezd záchranky, že má náběh na infarkt. Vzhledem k tomu, že v jejím bytě se měl nacházet podnapilý agresivní přítel, tak si záchranáři vyžádali naši asistenci. Na místě záchranka zjistila, že paní opět nic není,“ vyprávěla Michaela Nováková z kladenské policie.
Středočeští záchranáři v souvislosti se zneužíváním tísňových linek a výjezdů nedávno vyslovili názor, že těmto případům by se především měly věnovat zdravotní pojišťovny. „Pojišťovna by se měla zaměřit na to, že k jedné paní, která se neléčí na astma, jezdíme 60x do roka, z toho 40x ji vezeme do nemocnice. Kdyby se léčila, všechno tohle odpadá,“ podotkl výjezdový lékař záchranky z Jesenice Hynek Cikánek.
Výjezdů přibývá „Loni jsme ve středních Čechách překročili hranici 100 tisíc výjezdů. Od roku 2008 je to nárůst o 25 %. Děláme to se stejným počtem výjezdových skupin a stejným vyrovnaným rozpočtem,“ uvedl Jiří Knor, náměstek ředitele středočeských záchranářů.
Přidejte odpověď