Slavný onkolog Vorlíček končí: „Už jsem zažil vše“

Z čela Masarykova onkologického ústavu v Brně po šesti letech odchází Jiří Vorlíček. Rozhodl se rezignovat kvůli svému věku. Letos oslaví sedmdesátku. „Česká onkologie je na špičce,“ říká.

Jedenáct let byl předsedou České onkologické společnosti a šest let řídil největší českou nemocnici, která se specializuje na léčbu pacientů s nádory. Včera však onkolog Jiří Vorlíček překvapivě rezignoval na funkci v čele Masarykova onkologického ústavu.

Odůvodnil to vysokým věkem. „Plánoval jsem skončit letos na konci roku, ale rozhodl jsem se svůj odchod uspíšit,“ řekl MF DNES.
Nepoložil však všechny funkce. Dál bude předsedat České onkologické společnosti. Ta je velmi vlivná a při každoročních jednáních o penězích pro specializovaná centra na léčbu rakoviny je silnou soupeřkou pro zdravotní pojišťovny.

O úmyslu odejít z funkce informoval Vorlíček dopisem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a zároveň jej požádal, aby vypsal výběrové řízení na nového ředitele ústavu. Ministrovi také v dopise nabídl, že se vzdá funkce den před nástupem nového šéfa.

Masarykův onkologický ústav je největší onkologické centrum na Moravě. Ročně hospitalizuje na deset tisíc pacientů a v ambulancích ošetří 200 tisíc lidí. Pravidelně vyhrává ankety pacientů o nejpřívětivější nemocnici.

„Jsem spokojený, jdu na golf“

Vorlíčkův odchod je přesto poněkud překvapivý a náhlý. On sám to však víc rozvádět odmítá.
„Jsem teď skutečně spokojený. Těším se totiž, že budu mít víc času na to, abych si zlepšoval svůj golfový handicap,“ říká.

Jako o lékaře o něj však pacienti úplně nepřijdou, na interní hematoonkologické klinice v Brně si podrží malý úvazek.
„Ale skutečně jen malý. Za těch pětačtyřicet let kariéry jsem si v onkologii zažil všechno, co se dalo,“ říká. A hodnotí, že česká onkologie je podle něj na špičce v Evropě co do výsledků léčby.

„Pacientům jsou k dispozici metody léčby, o jakých se mi tehdy, když jsem nastupoval do praxe jako mladý lékař, ani nesnilo. Medicína v onkologii udělala obrovský skok dopředu, tato diagnóza už není rozsudkem smrti.“

Co českým onkologům kolegové z ciziny závidí nejvíc, je desítky let trvající historie registru onkologických pacientů, díky němuž lékaři dokážou předem odhadnout, kolik pacientů a s jakými druhy nádorů v novém roce přijde a bude potřebovat léčbu.

Jiří Vorlíček kromě samotné lékařské praxe působil jako vysokoškolský pedagog. „Byl jsem také šest let děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, takže v životě jsem si užil skutečně všechny stránky medicíny,“ říká.
V roce 2007 jej prezident republiky Václav Klaus ocenil medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy.
Neúspěchem skončila Vorlíčkova snaha prorazit v politice. Ve volbách v roce 2010 kandidoval do Senátu v Brně jako nestraník za TOP 09, ale skončil třetí.

Lenka Petrášová
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.