Ozdravovnám, kam se jezdí léčit děti z oblastí postižených smogem, hrozí krach. V Česku zbyla už jenom čtyři taková zařízení, docházejí jim ale peníze a konec roku zřejmě nepřečkají. Kvůli znečištěnému ovzduší přitom u nás každý rok předčasně zemře až 6000 lidí.
reportáž Česká televize
Je to tu fajne, říká patnáctiletá Adéla. Doma v Ostravě se občas dusí, do Krkonoš přijela na tři týdny, nadýchat se čerstvého vzduchu a na chvíli zapomenout, že má vážné potíže.
Adéla TOMANOVIČOVÁ, pacientka, Pec pod Sněžkou:
S astmatem, blbě se mi dýchá, protože ten vzduch je tam špatný a tady je to pro mě lepší o dost.
Jenže Adéla a její spolužáci jsou asi poslední, kdo tuhle šanci dostal. Ozdravovnám, které žijí hlavně z peněz od zdravotních pojišťoven, klesají každý rok příjmy o víc než dva miliony.
Jaromír HEJZLAR, ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben, Trutnov:
Celý objem peněz za rok 2013 dělá asi 14,5 milionu korun. Když se vybere na zdravotním pojištění 230 miliard, tak je to směšná částka.
Ještě v roce 1994 bylo v Česku ještě přes 20 takovýchto ozdravoven s kapacitou 1200 lůžek, teď už zbyly jen 4.
Jaromír HEJZLAR,
Je mi z toho smutno. Pro nezájem zdravotní veřejnosti, myslím ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny, dětské ozdravovny skončí se svou činností.
Oldřich TICHÝ, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, Praha:
VZP v loňském roce ozdravovnám 8 milionů korun, v letošním roce posílá do ozdravoven stejnou částku.
Z toho ale musí ozdravovny pokrýt i výpadek stokorunového regulačního poplatku. A tak zatímco loni mohli za osm milionů ošetřit skoro 700 pacientů, letos jich bude víc než o stovku méně.
Přidejte odpověď