
Detektiv Down těžko shání zákazníky, protože má Downův syndrom. Stejnou nemocí trpí také jeho filmový představitel Svein Andre Hofso; přesto už má na kontě herecké ceny z festivalu v Austinu a na jeho podpisy stojí fanoušci fronty.
„Je to opravdu hodně vzrušující, zažil jsem premiéru v Oslu, pak v jiných městech včetně mého rodiště, a všude bylo přijetí velmi vřelé, o vysoké návštěvnosti kin ani nemluvě,“ vyprávěl Hofso na pražském Febiofestu, kde má Detektiv Down premiéru. Do našich kin přijde norsko-česká komedie, kterou natočil tvůrce mezinárodního fanouškovského hitu Kurz negativního myšlení Bard Breien, 17. dubna.
Hlavní hrdina uznává, že práce pro něj nebyla snadná, i když měl jazykového trenéra. Jeho postava za svůj vzhled typický pro genetické onemocnění sklízí na plátně posměšky i nadávky typu „mongolík“, herci však lidé naopak tleskají. „Šli jsme kolem půlnoci z premiéry v Oslu, když nás obklopila parta teenagerů,“ vypráví zdejší koproducent Pavel Berčík.
„Hned ho poznali a byli nadšení – Že ty jsi detektiv Down, můžeš se s námi vyfotit? – Svein Andre Hofso měl na sobě smoking, nesl kytice, uklonil se a dívce mezi výrostky věnoval květinu – tak se chová skutečná hvězda,“ líčí Berčík. Do projektu vstoupila i Česká televize: s nadějí, že pootevře dveře ke koprodukcím právě do Skandinávie, jejíž tvorba má u nás hodně ctitelů.
Krimikomedie, v níž hrdina konečně získá vysněný velký případ – zmizení slavného bruslaře – má bizarní postavy a lehce snovou náladu. „Právě proto jsem si k natáčení vybral Prahu, město s nevídaným pohádkovým nádechem. Až jsem se nakonec musel krotit, aby pohádka nepřevážila, příběh se totiž odehrává v reálném světě včetně policie, kde pracuje hrdinův otec,“ vysvětlil režisér.
V zahraničí se píše o „filmu, jenž slučuje styl noir a srdce“, Česko si od něj slibuje hlavně černý humor, jímž i ve Varech oslnila vzpoura vozíčkářů v Kurzu negativního myšlení.
Mirka Spáčilová
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď