V dnešním Světovém dni ledvin si lidé na řadě míst v ČR mohou dát vyšetřit funkci svých ledvin. Kromě řady nemocnic se vás rádi ujmou i v mnoha dialyzačních centrech.
Vedle fakultních pracovišť jsou to i dialyzační střediska B.Braun Avitum, kde je od 08:00 do 15:00 bez objednání a zdarma otestují.
Zdarma vyšetří v dialyzačních střediscích společnosti B. Braun Avitum ve Slavkově u Brna a v Ivančicích, v obou brněnských fakultních nemocnicích, v Nemocnici Blansko. „Lidé prevenci bohužel často podceňují, ledviny totiž nebolí a v tom je problém. Setkáváme se také s tím, že mnozí z těch, kterým zachytíme nějaké nesrovnalosti s ledvinami, nepřijdou na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření,“ říká vedoucí lékař z Dialyzačního střediska ve Slavkově Aleš Hrubý
V předchozích ročnících lékaři zjistili, že ledviny v pořádku neměla pětina vyšetřených.
Na preventivní vyšetření by měli přijít hlavně lidé starší 50 let a pacienti s cukrovkou, vysokým tlakem, nadváhou, kuřáci a ti, co mají v rodině onemocnění ledvin.
Další bezplatná vyšetření pro veřejnost se v šumperské nemocnici uskuteční ve čtvrtek. Ve zdejší nefrologické ambulanci zájemci od 9 do 17 hodin orientačně zjistí, zda jim ledviny fungují správně.
Vyšetření se uskuteční v rámci Světového týdne glaukomu a Světového dne ledvin. Výsledky sdělí lékaři pacientům přímo na místě. V případě pozitivního nálezu pak doporučí další vyšetření. K Světovému dni ledvin se ve čtvrtek připojí i nemocnice v Přerově (8 až 16 hodin) a v Prostějově (6.30 až 14 hodin). Také tady nabídnou zájemcům bezplatná vyšetření.
Zkontrolovat si ledviny a zjistit, jaké je riziko jejich onemocnění, mohou dnes lidé v přerovské nemocnici. Ta se stejně jako prostějovská totiž připojí ke Světovému dni ledvin a umožní tak pacientům podstoupit zdarma preventivní vyšetření. To se v přerovské nemocnici uskuteční od 8 do 16 hodin, v prostějovské nemocnici pak od 6.30 do 14 hodin.
Bezplatné vyšetření ledvin nabídne ve čtvrtek 13. března zájemcům nemocnice ve Vsetíně. „Od půl sedmé ráno do jedenácti hodin budou mít zájemci možnost nechat si bezplatně zkontrolovat stav svých ledvin. K vyšetření je zapotřebí přijít na lačno a přinést moč,“ vybídla mluvčí nemocnice Lenka Plačková. Doplnila, že akce se uskuteční v prostorách pro dárce krve ve třetím podlaží pavilonu patologie a centralizovaných laboratoří.
Pražané mohou zavítat na preventivní vyšetření do některé z pražských ambulancí. Čeká tu na vás od 8.00 do 15. 00 bezplatné vyšetření, na které můžete přijít bez žádanky, bez předchozího objednání, ale i bez peněz. Regulační poplatek po vás dnes totiž nikdo chtít nebude. A jak samotné vyšetření probíhá? Sestřička vám odebere kapku krve, ze které lékař zjistí hladinu krevního cukru. Následovat bude rozbor moči, který odhalí, jestli se v ní náhodou nevyskytuje bílkovina či krev. Nakonec doktor zkontroluje krevní tlak a určí tzv. BMI – ukazatele tělesné hmotnosti. Pokud některá z naměřených hodnot bude vyšší, lékař vám doporučí další detailní rozbory krve a moči.
„Cílem dnešní akce je upozornit veřejnost na narůstající počet problémů s ledvinami. Je proto důležité včas zjistit, pokud má pacient například cukrovku či vysoký krevní tlak. Třeba funkce ledvin pacienta, který se neléčí se zvýšeným krevním tlakem, může po několika letech najednou poklesnout až o osmdesát procent,“ varuje primář Vladimír Vojanec z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nemocnici Na Bulovce.
Kde vás v Praze vyšetří: Nuselská poliklinika – Táborská 325/57, Praha 4 Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2 a Poliklinika Hostinského v Praze 5 Nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8 Poliklinika Prosek – Lovosická 40/440, Praha 9 Poliklinika Černý Most – Generála Janouška 902
Vyšetření se provádí z krve z prstu a čerstvé moči, která se vyšetří testačním proužkem. Díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě
Zájemci z Olomouce a okolí v době od 7 do 15 hodin mohou podstoupit na ambulanci III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc skreeningové vyšetření ledvin.
Letošní akce připomíná, že se stárnutím člověka stárnou i jeho ledviny. Každý den očistí 180 litrů krve, to znamená, že pročistí všechnu krev až padesátkrát za den. Sníženou funkci ledvin má každý desátý člověk, ve věku nad 75 let celá polovina. Potíže většinou nemají žádné, i proto až 40 procent pacientů, kteří zahajují léčbu náhradou funkce ledvin například dialýzou, do té doby o svém onemocnění vůbec nevědělo.
Seznam dialyzačních center, jež poskytují po celý týden konzultace zdarma, najdete na adrese http://www.fresenius.cz/
Preventivní vyšetření doporučují lékaři jednou za rok lidem starším 50 let a pacientům s cukrovkou, vysokým tlakem, nadváhou, kuřákům a těm, co mají v rodině onemocnění ledvin. Sníženou funkci ledvin člověk dlouho nepozná, nic ho nebolí. Mezi první projevy mohou patřit vyšší krevní tlak, bílkovina v moči, otoky nohou, únava nebo časté močení, hlavně v noci.
„Z dialyzovaných v ČR je 1250 starších 75 let, 820 je mezi 70 a 75 lety a stejný počet je mezi 65 a 70 lety. Je jasné, že i z nich se rekrutují kandidáti transplantace ledviny, protože biologický a kalendářní věk se liší. I starší nemocní mohou podstoupit transplantaci ledviny. Podmínkou ale je podrobné vyšetření,“ řekl přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.
Zatím nejstarší pacient, který v IKEM podstoupil transplantaci ledviny, měl 82 let. „Novou ledvinu dostal v roce 2009 a je dosud naživu. Ledvina mu perfektně funguje. Jiným příkladem je šestasedmdesátiletá seniorka, která podstoupila transplantaci v roce 2000 a žije dosud. Je jí 89 let a dochází stále na kontroly. Nejdéle funguje ledvina ženě, které bylo v době transplantace 32 let a ledvina jí funguje neuvěřitelných 42 let,“ doplnil přednosta kliniky nefrologie IKEM profesor Ondřej Viklický.
Světový den připomněl, že se stárnutím člověka stárnou i jeho ledviny. Každý den očistí 180 litrů krve, to znamená, že pročistí všechnu krev až padesátkrát za den. Sníženou funkci ledvin má každý desátý člověk, ve věku nad 75 let celá polovina.
ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos.net
Přidejte odpověď