Jednoduchý krevní test může podle nejnovějšího zjištění amerických výzkumníků pomoci určit, zda pacient v příštích několika letech onemocní Alzheimerovou chorobou.
Tým vědců na univerzitě v Georgetownu ve Washingtonu pod vedením doktora Howarda Federoffa identifikoval desítku specifických metabolitů, jejichž hladina v krvi úzce souvisí s rizikem, že se u pacienta rozvíjí či v budoucnu rozvine Alzheimerova choroba. Přesnost těchto ukazatelů se podle studie, kterou zveřejnil časopis Nature Medicine, pohybuje kolem 96 procent.
„Změny hladiny zmíněných sloučenin v krvi mohou nastat i deset či dvacet let před tím, než se projeví samotné onemocnění. Právě to nám může poskytnout dostatečný náskok při léčbě,“ tvrdí člen výzkumného týmu Mark Mapstone. Zmíněné metabolity totiž hrají klíčovou úlohu v udržování správné funkce buněčných membrán, které zachovávají celistvost neuronů a regulují získávání energie buňky.
Lékaři nyní chtějí svůj objev potvrdit na větší skupině pacientů. Původní pětiletý výzkum zahrnoval 525 lidí starších sedmdesáti let, z nichž se u 28 vyvinula
Alzheimerova choroba indikovaná průběžným poklesem hladiny zmíněných metabolitů v krvi. Lékaři také plánují projít krevní testy již dříve diagnostikovaných pacientů s pokročilejší demencí.
Alzheimerovou chorobou na světě trpí 35 milionů lidí. Onemocnění se projevuje nahromaděním toxických proteinů v mozkové tkáni, což způsobuje její další odumírání a ničení synapsí.
ilustrační foto: puravida MorgueFile
Přidejte odpověď