Dostal téměř sedm milionů za pracovní úraz

Rekordní odškodné 6 milionů 840 tisíc korun za pracovní úraz na stavbě přiznal Krajský soud v Hradci Králové Leoši Páleníčkovi. A to přesto, že pracoval načerno, když svému zaměstnavateli nahlásil pracovní neschopnost. Jde o jedno z nejvyšších odškodnění, které soudy dosud přiznaly. 

 

reportáž České televize

Nešťastná vteřina změnila před šesti lety panu Páleníčkovi život. Ne vlastní vinou spadl ze žebříku na stavbě haly v Ostravě-Vítkovicích. Skončil na invalidním vozíku.

Leoš PÁLENÍČEK, žalobce: Tlačil nás termín, protože byla platba asi 8 tisíc korun za hodinu jeřábu.

Krajský soud v odvolacím řízení potvrdil, že stát musí postiženému prostřednictvím pojišťovny vyplatit šest milionů 840 tisíc korun.

Igor PAŘÍZEK, soudce, Krajský soud v Hradci Králové: Ta částka je zcela přiměřená stavu žalobce v době před a po úrazu, to znamená ta částka mu má nahradit utrpěnou újmu.

Peníze na odškodné jdou ze státního rozpočtu. Pojišťovna, která je vyplatí, považovala částku za příliš vysokou, proto se odvolala.

Jan JANÍK, zástupce pojišťovny Kooperativa:  U pana Páleníčka je ten problém, že v době, kdy se mu stal pracovní úraz, tak byl u jiného zaměstnavatele v pracovní neschopnosti.

Zaměstnavatel pro případ úrazu dělníků komerčně pojištěný nebyl, navíc je ve vězení. Na nároku invalidy na odškodné to nic nemění, uzavřel soud. Část peněz chce pan Páleníček využít na cestu za léčením do Spojených států amerických.

Leoš PÁLENÍČEK, žalobce:  Částku bude nejlepší investovat do toho, abych se vrátil do života.

Každoročně se v Česku stane 40 tisíc pracovních úrazů. I když jejich celkový počet roste, klesá počet smrtelných úrazů. V roce 2007 jich bylo 192, o tři roky později 135 a loni 108.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.