Práce pro zdravotně postižené přibývá

ilustrační foto: Flickr.com

Loni vznikl v celém Česku rekordní počet společensky účelných míst. Práci díky dotacím našlo skoro třináct tisíc lidí se zdravotním postižením. Desítky z nich jsou i ze šluknovského výběžku. Podle odborníků je právě tam největší podíl lidí s handicapem.

reportáž České televize

Cesta do práce. Pro pětadvacetiletého Mirka z Rumburku úplně nová věc. Jako nemluvně ho našli v popelnici, pak si prošel spoustu ústavů. Navíc je invalidní, má výpadky vědomí. Teď začal dělat v malém pivovaru. Plní lahve a obsluhuje. Krásná Lípa je sice centrum Českého Švýcarska. Navzdory turismu tu ale hledá práci každý pátý. A podobné je to i ve zbytku Šluknovského výběžku.

Monika LAMPOVÁ, ředitelka agentury pečující o postižené:
Ve Šluknovském výběžku historicky bylo uklizeno spoustu lidí s handicapem, aby se na ně nemuseli dívat lidi ve velkých městech.

Miroslav CINEK, číšník:
A řeknou mi: Máte důchod? Já říkám, ano, beru. A jaký jste stupeň? Třetí. No, tak to bohužel nebereme lidi, co jsou postižený. My bereme jenom ty normální lidi.

Pivovar v Krásné Lípě se otevřel vloni. Z dvanácti zaměstnanců má nějaký handicap polovina.

Jindřiška BEZKOVÁ, vrchní:
Jsem přišla jako úplnej nováček, tak na mě spíš koukali tak divně, že chci dělat za barem s jednou rukou.

Firmy dostávají na zaměstnání postižených dotace. Řádově pár tisíc korun měsíčně. Ale je to jen bonus, říká majitel pivovaru.

Jan SRB, jednatel, Křinický pivovar, Krásná Lípa:
Teď právě v únoru skončila ta půlroční dotace, takže teď už normálně.

Monika LAMPOVÁ, ředitelka agentury pečující o postižené:
Ten člověk, který opravdu se zapracuje, pracuje kvalitně, tak u něho je reálné, že pak pracuje za běžných podmínek i bez dotace.

Situace postižených se zlepšuje jen pomalu, říkají odborníci. I proto, že na dva invalidy připadají tři zdraví nezaměstnaní.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.