Jaroslav Dembinný získal pro sdružení AZHA dotace na rekvalifikaci a zaměstnání postižených lidí v kraji. Sliby ale nesplnil. „Podvedl nás. Dluží nám peníze, nemáme certifikát ani práci,“ smutní teď řada lidí.
Kira Mrozková z Horní Suché je v částečném invalidním důchodu a moc ráda by pracovala. Stejně je na tom šestice mladých klientů Slezské diakonie z Frýdecko-Místecka či Ostravy.
Přestože někteří trpí lehčím mentálním postižením a potřebovali doprovod, neváhali dojíždět až do Třince, kde sdružení AZHA -Asociace zdravotně hendikepovaných akademiků pořádalo rekvalifikační kurzy a slibovalo jejich absolventům zajištění pracovních míst na zkoušku.
„Do sídla sdružení AZHA v Třinci jsem dojížděla už od listopadu. Kurz měl trvat tři měsíce, ale začal až v lednu a začátkem února jsem společně s dalšími pěti lidmi úspěšně složila zkoušky v oboru administrativní pracovnice. Dodnes ale nemáme ani slibovaný certifikát, natož práci. Dokonce nám ani neproplatili cestovní výdaje, i když jsme jim odevzdali všechny jízdenky,“ stěžuje si Kira Mrozková.
Stejně jako ona a její kolegové dopadli tři mladí muži a tři ženy, kteří se v prosinci začali společně rekvalifikovat na skladníky. Zkoušky zvládli už v lednu. Ale efekt to nemá žádný.
„Nevíme, co se stalo a co bude. Nikdo s námi nekomunikuje. Naši klienti, které jsme na kurz doprovázeli, jsou velmi zklamaní. Nedokážou pochopit, že ze slibů sešlo. Ještě není nic uzavřené, ale už jsme jim naznačili, že práci asi nedostanou,“ říká sociální pracovnice Slezské diakonie Monika Rojčíková.
Dodala, že někteří z klientů utráceli za pravidelné cestování do Třince své poslední peníze. „Některým jsme museli půjčit z našich prostředků, aby měli z čeho žít. Částky na osobu se pohybují od 150 do 455 korun. Věřili jsme, že až jim AZHA jízdenky proplatí, oni nám peníze vrátí. Ale zda a kdy to bude, to nikdo neví,“ dodala.
Otec Kiry Mrozkové, který sháněl informace o sdružení, aby pomohl dceři, dospěl k závěru, že zakladatel a šéf sdružení AZHA Jaroslav Dembinný z Českého Těšína zneužil státní dotace určené na pomoc zdravotně postiženým lidem.
Dembinný, který je sám odkázaný na invalidní vozík, to odmítá. „Problémy projektu pod názvem Plnohodnotně zpátky ve společnosti řešíme. Musíme dodržet své závazky. Doplatil jsem na práci projektového manažera Petra Podermanského, který se mnou teď nekomunikuje,“ konstatoval Dembinný. Fakt je, že Podermanski má osobní i zdravotní potíže a telefon zvedá jen výjimečně. Nicméně podle lidí, kteří se cítí sdružením AZHA podvedení, nastoupil do skomírajícího projektu až koncem loňského roku a snažil se dát do pořádku problémy, které už dříve zavinili jiní. Jenže došly peníze…
„Podermanski dělal, co mohl. Já také. Měla jsem předjednaná pracovní místa, ale když už na účtu nebyly peníze a nemohli bychom firmám hradit mzdy našich klientů, dál jsem v jednáních nepokračovala,“ říká pracovnice sdružení AZHA, která zatím marně čeká na výplatu za leden.
„Já ji nemám ani za prosinec,“ dodal Petr Podermanski, který se nakonec uvolil s redakcí MF DNES komunikovat, přestože je nemocný. Řekl, že k penězům sdružení neměl přístup a nastoupil koncem loňského roku, aby pomohl dát do pořádku monitorovací zprávy.
„Když odevzdáme monitorovací zprávy, dostaneme další část peněz, které jsou určené na projekt. Věřím, že se vše podaří napravit tak, abychom mohli dostát svým závazkům,“ míní Podermanski.
AZHA přitom nedluží jen výplaty zaměstnancům či jízdné klientům kurzů. Na proplacení faktur čeká i Lucie Kopecká z Ostravy, která se svým týmem vyučovala klienty rekvalifikačních kurzů probíhajících v prosinci a lednu.
„Za lektorskou činnost mi dluží 140 tisíc korun. Můj tým už spolupracoval na řadě vzdělávacích projektů, ale s takovým přístupem jsme se ještě nesetkali,“ říká Kopecká. Podle ní Jaroslav Dembinný stále jen slibuje, že zaplatí, ale dosud neposlal ani korunu.
„Dokud mi nezaplatí, nevydám osvědčení lidem, kteří absolvovali kurzy. Je mi to líto, ale jinou možnost nemám,“ vysvětlila důvod toho, proč účastníci kurzů nedostali potvrzení o rekvalifikaci.
Redakci MF DNES Dembinný opakovaně ujistil, že dluhy splatí. Kdy to bude, to teď ale sám neví.
„Už v pondělí,“ tvrdil zpočátku. Věřil, že ministerstvo práce a sociálních věcí, které schválilo na projekt dotaci ve výši téměř šesti milionů korun, vyhoví jeho žádosti o mimořádnou zálohu. To se však nestalo a hned tak nestane.
Mluvčí ministerstva Petr Sulek uvedl, že z dotace už na projekt vyplatili zálohy ve výši 2,35 milionu korun, ale organizace zatím doložila vyčerpání jen 590 tisíc korun.
„Předložili sice novou monitorovací zprávu s doklady o dalších výdajích, tu ale musí opravit podle požadavků ministerstva,“ řekl.
Podotkl, že AZHA minulý týden žádala o mimořádnou platbu. Její vyplacení ale předpisy nedovolují. „Do schválení monitorovací zprávy od nás organizace žádné prostředky nedostane,“ uvedl Sulek. A naznačil, že ministerští úředníci dokončují závěry kontroly, kterou dělali na místě už v prosinci: „Zjistili velmi vážné problémy s realizací projektu i s nakládáním s vyplacenými penězi.“
Mladá fronta DNES
Ivana Lesková | |
http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp |
Přidejte odpověď