Pařížští vědci vrací slepým lidem zrak

Vědci provádějí testy, které zrakově postiženým pozvolna navracejí ztracený smysl. Lidé se zničenou sítnicí díky nové technologii znovu rozeznávají barvy, objekty a někteří dokonce i částečně čtou.

pacient: Je to vzrušující, když víte, že můžete dělat věci, které byly předtím nemožné. I když jde jen o drobnosti.

Pacient si teď například může vybrat, jaké chce ponožky. Onemocnění sítnice ho připravilo o zrak. Teď je ale schopný rozeznávat barvy, pohyb i objekty.

Thomas LAURITZEN, výzkumník:
Dostanou přibližný obraz. Mohou vidět tvary, mohou vidět lidi, kteří se před nimi pohybují a mohou také číst klasická písmena.

Zařízení se stává z brýlí, počítače a sítnicového implantátu. Na brýlích je připevněna kamera, která posílá obraz do malého přenosného počítače, který slepec nosí v kapse. Počítač obraz převede do elektrického signálu a pošle ho do mikročípu s elektrodami implantovaného v nefunkční sítnici oka. Z něj už odchází informace přes zrakový nerv do mozku.

LAURITZEN
Pracujeme jak na technologiích, tak na způsobu, jak nejlépe stimulovat zbylé neurony na sítnici. Tak dostaneme lepší signál do obrazového centra v mozku.

Joe-Alain SAHEL, lékař:
I když bílé hole se asi nikdy úplně nezbaví, náš cíl do budoucna je, aby lidé mohli plynule číst titulky novin. Rozeznávali tváře a získali částečnou nezávislost v pohybu.

Testů ve Francii se účastnilo padesát osob. Dosavadní výsledky ukazují, že většině z nich je nová technologie schopná významně pomoci. Zařízení se jmenuje Argus II a umožňí pacientům číst s až 89procentní přesností.

V Evropě se toto zařízení implantuje a pojišťovna je hradí zatím pouze v Německu, Francii, Itálii.

televize Nova

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.