V podprsence, v botách, na ruce, na hrudníku, v uších: všude se mohou nacházet elektronické prvky, které sledují zdraví svého nositele. Tato technika má zlepšit život jak zdravotně postižených, tak i starých lidí.
Stále častější používání doplňků prêts-à-porter napojených na smartphone vede ke zrodu průmyslu zaměřeného na oblast sportu a zdraví. Tato technika má přitom zlepšovat život jak novorozenců, tak nemocných a starých lidí.
„Oblečení se přibližuje počítači,“ říká David Vigano, majitel společnosti Heapsylon, která představila své podprsenky, trička a boty pro sportovce na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Tyto výrobky umožňují sportovcům zlepšovat trénink a kontrolovat zdravotní stav díky „textilním čipům“ umístěným v látce, vysílače v botách a monitoru na úrovni hrudníku.
„Přesnější obraz o uskutečňované aktivitě dostanete, jestliže používáte zároveň boty i podprsenku,“ zdůrazňuje Vigano.
Sport a zvyšování tělesné zdatnosti jsou nejoblíbenější oblasti technologie prêts-à-porter, kam patří především náramky FitBit či Nike Fuel Band.
Tyto produkty zajímají také výrobce mobilních aplikací, kteří je používají v kombinaci se smartphonem zejména pro zdravotnické účely, k měření tlaku, srdečního rytmu či glykémie.
„Jednou z velkých předností této technologie je to, že můžete mít své zdraví pod kontrolou,“ cituje agentura AFP viceprezidenta Samsungu Davida Loweho.
Monitory pro srdce a krevní tlak kalifornské společnosti Qardio například umožňují kontrolovat zdravotní stav ze smartphonu a předávat údaje třetí osobě, například lékaři. Spoluzakladatel Qardia Rosario Iannella této technologie využívá k tomu, aby mohl sledovat zdravotní stav své stařičké matky v Itálii.
Výrobcům však ještě zbývá vypořádat se s některými aspekty takových přístrojů. „První výrobky na trhu jsou velké, nepohodlné a jsou určeny spíše pro muže,“ soudí analytik Robe Enderle specializující se na nové technologie. „Je třeba, aby taková technika určená ženám byla menší a více módní,“ dodává.
Přidejte odpověď