Češi tráví v nemoci 17 let

V nemoci a s omezenou kvalitou života stráví Češi v průměru 17 let, Švédové i při delší průměrné době dožití jen 12 let. České zdravotnictví tedy léčí a vynakládá peníze na každého občana o pět let déle než zdravotnictví švédské. 

foto: bartervile / MorgueFile

Uvádí to dokument přiložený k národní strategii ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí Zdraví 2020.

„Pokud má Česko ve srovnání se Švédskem dvojnásobnou spotřebu cigaret a alkoholu, více než dvojnásobný výskyt obezity a poloviční spotřebu zeleniny, nemůže očekávat při jakkoli vysokých nákladech na provoz ambulancí a nemocnic, že dosáhne takovou úroveň zdraví lidí, jaká je ve Švédsku,“ uvádí ve zprávě ke strategii profesor Jan Holčík.

Cestou k prodloužení života ve zdraví je podle zprávy prevence, ochrana a podpora zdraví.

Nejčastější příčinou úmrtí Čechů jsou nemoci srdce a cév. Oproti Francii, kde je úmrtnost na tyto nemoci nejnižší, je v ČR až třikrát vyšší.

Stagnuje úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční, podle zprávy to souvisí s částečným vyčerpáním možností lékařské péče a nových technologií. Jednou z příčin je také „velmi pozvolná změna životního stylu“ české populace – nedaří se snižovat podíl kuřáků, přibývá diabetiků a roste i podíl obézních.

Druhou nejčastější příčinou úmrtí Češek a Čechů je rakovina, za necelé dvě desítky let stouply počty ročně nově zjištěných případů z 56.500 na 71.500, tedy o 27 procent. ČR má tři plošné screeningové programy, účast je však  dobrovolná, a je tedy nižší než je pro prevenci a včasnou léčbu třeba.

Letos poprvé budou pojišťovny adresně zvát lidi z rizikových skupin, kteří na prevenci nechodí. Očekávají, že se tím účast na screeningu zvýší.

Národní strategie jako rámcový souhrn opatření má být do 31. prosince 2015 dále rozpracována.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.