Příspěvek na péči. Podle čeho se přiděluje?

Dotaz: Mám artrózu v koleni a kyčli a chtěla bych požádat o příspěvek na péči. Sama už nezvládám domácnost ani nákupy, musí mi pomáhat sousedka nebo děti. Posuzování je prý ale přísné, tak nevím, jestli na příspěvek dosáhnu. Podle čeho se příspěvek přiděluje?

Odpověď:

O příspěvcích na péči se nerozhoduje jen na základě jednotlivých diagnóz, jejich průběh a momentální projev je totiž u každého trochu jiný, ale podle toho, zda osoba na základě dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje v zákonem stanoveném rozsahu pomoc jiné fyzické osoby při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti.

Míra závislosti žadatele je závislá na počtu základních životních potřeb, při nichž osoba potřebuje pomoc či dohled. Zákon stanovuje celkem 10 základních životních potřeb: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost. Jednotlivé životní potřeby více rozvádí příloha vyhlášky č. 505/2006 Sb.

Pro uznání závislosti v příslušné životní potřebě musí existovat příčinná souvislost mezi poruchou funkčních schopností z důvodu nepříznivého zdravotního stavu a pozbytím schopnosti zvládat základní životní potřebu v přijatelném standardu.

Příspěvek na péči se přiznává ve čtyřech stupních:
– I. stupeň – lehká závislost – každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při 3 nebo 4 základních životních potřebách (příspěvek ve výši 800,­ Kč měsíčně)
– II. stupeň – středně těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 5 nebo 6 základních životních potřebách (4.000,­/měsíc)
– III. stupeň – těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 7 nebo 8 základních životních potřebách (8.000,­/měsíc) – IV. stupeň – úplná závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 9 nebo 10 základních životních potřebách (12.000,­/měsíc)

Žádost o příspěvek na péči se podává na kontaktním pracovišti Úřadu práce České republiky podle místa trvalého bydliště. ÚP provede následně sociální šetření, kterým zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí.

Po provedení šetření úřad práce požádá okresní správu sociálního zabezpečení o posouzení stupně závislosti. Při posuzování stupně závislosti osoby vychází OSSZ ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem ošetřujícího lékaře, z výsledku sociálního šetření, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z vlastního vyšetření posuzujícího lékaře. Po obdržení stejnopisu posudku vydá úřad práce rozhodnutí o přiznání či nepřiznání příspěvku a jeho výši.

1 komentář

  1. Dobrý den, moje máma chodí o berlích už pár let a není schopná vařit ani zvládat domácí práce ani si nenakupuje, někdy nedojde na wc. Jen sedí doma u televize a nebo ji vozíme po doktorech.Je diabetička po operaci kyčle před asi dvěma lety, dál syndrom karpálního tunelu. Má artrozu, sklerozu, altshaimra, parkinsna,je obézní po dvou slabých mrtvicích, vysoký tlak, srdce také nějaká vada.K tomu kožní problémy a bercové vředy. Měsíčně dostává 800 kč na péči. Je to vpořádku?

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.