Studentský vynález léčí tupozrakost dětí

ilustrační foto zchizzerz / sxc.hu

Lékaři pardubické nemocnice převzali dva nové tablety, které pomohou léčit tupozrakost dětí. Speciální program vyvinuli studenti pardubické univerzity. Na očním oddělení vynález nahradí zastaralé elektromechanické zařízení.

 ilustrační foto:  zchizzerz stock.xchng

reportáž České televize

Heal and play, neboli bavit během léčby. Takový je nový trend ve zdravotnictví a stejným směrem se vydali studenti při vývoji nového programu. Tablety nahrazují starý Campbellův zrakový stimulátor.

Josef BROŽEK, student a vývojář nové aplikace:
Díky ostření a tomu, že oko, které je poškozené, to jediné je aktivní. To druhé lepší oko je zaslepeno, takže je prakticky trénováno to horší oko a je nuceno k tomu, aby více pracovalo.

Na elektronické podobě stimulátoru vývojáři pracovali 4 roky. S pomocí sponzorů a pod záštitou studentského klubu Step Up.

Lumír GAGO, student a vývojář nové aplikace:
My děláme už jenom školní projekty, je to reálný projekt, což byla vůbec první myšlenka, co mě zaujala. A potom hlavně pomůžeme lidem.

Josefa Brožka vedla osobní zkušenost. Jeho bratr se tupozrakostí sám v pardubické nemocnici léčil.

Josef BROŽEK,:
Při testování právě na svém nemocném bratrovi jsem zjistil, že je zajímavé zaujmout, takže jsme také zaimplementovali počítačové hry a díky tomu ty děti přímo baví se léčit.

Dva tablety s novými aplikacemi studenti darovali pardubické nemocnici. Přístroje podle lékařů posouvají léčbu u malých dětí zase o kus dál.

Hana ADÁMKOVÁ, lékařka, oční oddělení, Pardubická krajská nemocnice:
To, že dítě kouká tím jedním očičkem a pracuje přitom rukou, tak by mělo upevňovat ten zrakový vjem a tím vlastně zesilovat ten účinek toho cvičení.

S pomocí nové aplikace se zkrátí čekací doba na léčbu tupozrakosti. Výhledově by lékaři tady v nemocnici mohli převzít další dva nové tablety.

Česká televize, Pardubice.

(28, 1)

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.