Bude se platit jen 90 Kč za pohotovost

Rodící se vládní koalice chce z regulačních poplatků zachovat jen 90 korun na pohotovosti a zavede bonus za prevenci.

 

Slibuje také zajistit srovnatelnou dostupnost péče, včetně lékárenských služeb v odlehlých oblastech.

Ve finální verzi dohody je i tradiční slib růstu platů zdravotníků a po letech stagnace i navýšení odvodů státu a jejich pravidelná valorizace. Podle kritiků ale nemají ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL na splnění slibů dostatek financí.

„Slíbit je možno cokoli, je ale otázka, jak to technicky zařídit a hlavně kde na to vzít peníze,“ řekl exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

„Finanční stránka věci nesedí. Zvýšení plateb za státní pojištěnce nepokryje výpadek zrušených poplatků a dluhů z minulých let,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Budoucí koalice chce dát jasná pravidla pro tvorbu sítě zdravotnických zařízení a vytvořit předvídatelný systém úhrad pro všechny typy zdravotní péče.

Pojišťovny mají platit za stejné výkony stejně, což teď není. V současném systému se lékaři a nemocnice dozvědí zpětně, že jim pojišťovna nezaplatí, protože překročili limit, který předem neznali.

Během dvou až tří let se má změnit koncepce úhradové vyhlášky a seznamu výkonů tak, aby lépe postihly náklady na obnovu techniky a nemovitého majetku. Upravit se má indikační seznam lázeňské péče, aby se zlepšila dostupnost lázní na pojišťovnu a stabilizovalo ohrožené české lázeňství.

Podle Hegera je možno souhlasit s principy, na nichž koaliční smlouva stojí. Koalice ale bude muset vyřešit, jak technicky zařídit, aby úhrady za léčení byly dostatečné a zároveň systém neumožnil lékařům neoprávněné zvyšování výkonu. Podobně je technický problém i to, aby všechny pojišťovny platily stejně.

Engel připomněl, že za poslední dva, tři roky přišlo zdravotnictví o zhruba 12 miliard kvůli růstu DPH a omezením úhradové vyhlášky. O dalších pět miliard přijde zrušením poplatků.

„Chybět tak bude přinejmenším 17 miliard korun, to navýšení plateb o 4,7 miliardy a očekávaný vyšší výběr o zhruba šest miliard nepokryjí,“ varoval.

Chystaná koalice chce také revidovat lékovou politiku, aby v každé lékové skupině byl na pojišťovnu lék bez doplatku, což nyní není. Z pojištění se už nemají hradit léčivé přípravky a pomůcky, které nemají jednoznačně prokázaný léčebný efekt.

Zdravotní pojišťovny by podle koaličních záměrů měly zveřejňovat všechny smlouvy jako prevenci předražených nákup. Vzniknout mají transparentní pravidla pro uzavírání smluv pojišťoven se zdravotnickými zařízeními. V plánu je i snížení počtu zdravotních pojišťoven, ale jen se souhlasem všech koaličních stran.

Budoucí koalice chce také dát více informací pacientům. Počítá s elektronickým přístupem k jejich individuálním účtům o léčbě a s možností, aby poskytli vybraná data lékaři. Má vzniknout pro pacienty srozumitelný systém informací o lécích, zdravotnických výkonech a preventivních programech hrazených z veřejného zdravotního pojištění a o kvalitě a bezpečí zdravotních služeb.

Politici se v chystané smlouvě vrátili k dřívějšímu konceptu zákona o veřejných neziskových nemocnicích, které mají tvořit páteřní síť nemocnic. Na řízení fakultních nemocnic se mají podílet univerzity. V neziskových nemocnicích zůstanou tarifní platy, předchozí vládní koalice chtěla ve fakultních nemocnicích tarify zrušit, což odmítly odbory.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.