Lidé se sluchovým postižením v kraji mohou využívat služby nové pobočky Agentury pro neslyšící v Českých Budějovicích. Organizace jim nabízí pomoc a podporu při jejich uplatnění na otevřeném trhu práce.
Vendula Hejnová je odmala ponořená do světa ticha. Ačkoli je hluchoněmá, je zvyklá žít aktivní život. „S manželem vychováváme dvě děti ve věku čtyři a šest let. Protože jsem po mateřské dovolené, ráda bych si našla práci. Chtěla bych dělat pečovatelku, asistentku, nebo vychovatelku na noční služby,“ svěřuje se 32letá štíhlá žena z Českého Krumlova, která je absolventkou brněnské oděvní průmyslovky.
Právě teď má velkou šanci, že se jí přání najít vhodnou práci vyplní. Patří totiž mezi prvních devět jihočeských absolventů speciálních kurzů, které pořádá Agentura pro neslyšící (APPN). Po úspěšných projektech v Praze rozšiřuje organizace svou působnost do dalších regionů a svou pobočku nyní otvírá i v Českých Budějovicích.
„Naším cílem je poskytovat pomoc i podporu neslyšícím lidem při jejich uplatnění na otevřeném trhu práce, ve vzdělávání, zdravotnictví a při jednání s úřady,“ uvedla Iva Nováková, která je manažerkou APPN v Jihočeském kraji.
Dosud v regionu fungoval jen budějovický spolek neslyšících, který slouží lidem s tímto handicapem k setkávání ve volném čase. APPN jim však nabízí nepřetržitý servis pracovně právního poradenství včetně doprovodu na konzultační schůzky k zaměstnavatelům, ale také konkrétní projekty na zvyšování jejich kvalifikace.
„V projektu Neslyším, přesto pracuji, získali první Jihočeši mimo jiné certifikát z akreditovaného počítačového kurzu a teď jim seženeme zaměstnání podle profesně osobnostního profilu, který vzešel z psychologického testování,“ sdělila Nováková.
Nová jihočeská pobočka Agentury pro neslyšící má kancelář v budějovické ulici Čéčova 26. Vzhledem k tomu, že jde o službu pro neslyšící, je zapotřebí vždy přítomnost tlumočníka. V praxi to znamená, že její manažerka funguje na e-mailu a sms na mobilním telefonu. A na schůzku, konzultace či poradnu dorazí za klientem podle individuální domluvy.
Na odborníky z APPN se mohou se svými požadavky obrátit jak neslyšící, tak i jejich potenciální zaměstnavatelé. Některé jihočeské firmy už těmto lidem práci nabídly. Patří mezi ně například i budějovická ofsetová tiskárna a knihárna Inpress.
„Máme chráněnou dílnu a před dvěma roky k nám přišla 25letá neslyšící Monika. Když se porozhlédla, ukázalo se, že nechce pracovat jen vsedě a musíme ji dát do haly ke strojům. Je to otázka komunikace, najít si k ní vztah a chovat se k ní jako k běžnému zaměstnanci,“ popsal majitel tiskárny Ivan Nadberežný.
Agentura pro neslyšící se však věnuje i zlepšování podmínek pro jejich snadnější integraci do společnosti. Například stojí za novým projektem Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící, jehož cílem je zlepšení komunikace lidí se sluchovým postižením ve zdravotnických zařízeních. Lékaři se s těmito pacienty domluví přes tablet díky službě online tlumočení.
Ludmila Mlsová
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď