Samodivy

Jen s jedním rodičem u nás žije už každé páté dítě. Neúplných rodin rychle přibývá. Právě sólo matky jsou skupinou nejvíc ohroženou chudobou. O svém údělu nastudovaly brněnské samoživitelky divadelní hru „Samodiva“, kde hrají samy sebe..

10 žen, 10 sólo matek, 10 různých příběhů, které se přesto prolínají. Jednou z nich je i Alena Pavlasová.

osoba:“Já chci výletní loď za delfíny, prázdninový jezdecký tábor, zvířecí salon, Vánoce.“

Seznam vánočních dárků Aleny a Anny se pořád rozrůstá. Jejich matka bude ráda, když jim splní aspoň některá přání. Devětadvacetiletá Alena Pavlasová totiž žije s dcerami sama. Při mateřské dovolené sice vystudovat střední ekonomickou školu stihla, práci na celý úvazek ale pořád hledá marně.

Alena PAVLASOVÁ, samoživitelka:“No, je to docela šílený, teďka nemám dva měsíce zaplacenej nájem vlastně ani, ale tak už se to nějak snad dá do pohybu, protože teďka na Aničku nemám alimenty od srpna. Já jsem je měla strhávaný exekučně z platu, jenomže ho vyhodili z práce, takže je na pracáku. Ale rozpočítáte si to.“

Paní Alena se stále stará o svoje děti sama, co jí ale teď pomohla, že potkala ženy ve stejné situaci a nazkoušela s nimi divadlo. Samoživitelky spojil sociální projekt se názvem Samodiva v brněnském divadle Husa na provázku. Všechny prošly konkurzem, kde hlavní kritérium pro přijetí znělo samoživitelka po mateřské dovolené.

Janka RYŠÁNEK SCHMIEDTOVÁ, režisérka hry Samodiva:“A jde o projekt, jehož úkolem je integrovat na pracovní trh matky samoživitelky, to znamená, sociální skupinu, která je nejvíc ohrožena chudobou.“

Věty a myšlenky, které ve hře zaznívají, si psaly samy ženy. Vycházely z vlastních zkušeností.

Z vyřizování sociálních dávek se pak stává adrenalinový sport. Oběhat několik úřednic a vypsat desítky formulářů je prý slušný sportovní výkon.

Janka RYŠÁNEK SCHMIEDTOVÁ, režisérka hry Samodiva:“Já cítím jako největší problém přijmutí společnosti tady té skupiny, protože jsou vlastně pod nátlakem velkých předsudků. Vlastně balancují mezi nějakými sociálními dávkami a tím, že neustále hledají práci, která je ale vlastně nedosažitelná, protože v ten moment, kdy mají malý mimino nebo už ne mimino, děcko, tak vlastně nemůžou pracovat přesčasy, nemůžou pracovat osmihodinové úvazky.“

Rodičů, kteří se sami starají o děti, je v Česku zhruba 200 tisíc, většinou jsou to ženy, asi 400 tisíc dětí vyrůstá v neúplných rodinách. Nemají peníze na koníčky nebo třeba ani na vstupenku do bazénu.

Martin POTŮČEK, Centrum pro soc. a ekonomické strategie /ČSSD/:“Děti jsou chudobou ohroženější více než dospělí, a to si myslím, že je nejvíce znepokojující, poněvadž děti ze skutečně chudých rodin pak nedostávají ty šance, které by měly dostat.“

O samoživitelkách se mluví jako o skryté chudobě, není tolik na očích, přesto je zrádná a nebezpečná.

Martin POTŮČEK, Centrum pro soc. a ekonomické strategie /ČSSD/:“Byly sebrány sociální příplatky samoživitelkám. Nemají na základní životní potřeby.“

U Vladimíry Lehké to došlo tak daleko, že skončila na několik měsíců s dvěma dětmi v azylovém domě. Kvůli nemocné dceři nemůže zavadit o práci.

Vladimíra LEHKÁ, samoživitelka:“Jsme byli třeba dva dny ve školce a 14 dní doma, což je problém, já chápu zaměstnavatele, já bych sama sebe zaměstnat taky nechtěla, protože jsem pořád doma s dcerkou, jo.“

České samoživitelky už spadly do nejchudší skupiny k seniorům, menšinám a k nezaměstnaným. Je bída v Česku ohrožuje nejvíc. Stát si toho všiml. Ministerstvo práce je, cituji: „Zařadilo do nové strategie sociálního začleňování.“ Plány zatím existují jen na papíře.

Jan DOBEŠ, náměstek ministra práce a soc. věcí:“Je potřeba tam udělat jako natolik rozmanité nástroje k flexibilnímu zaměstnávání, aby pro tyto bylo zajímavé a taky časově přijatelné starat se třeba o sebe, starat se o své děti, o svoji rodinu a zároveň mít nějaký příjem.“

Těmto samoživitelkám dal šanci divadelní projekt Samodiva. Za nastudování hry dostávaly půl roku výplatu, přitom chodily na herecké kurzy, pracovní poradenství i k psychologovi. Pro všechny angažmá znamenalo nový krok v životě. Na jevišti se potkávají stále, o autentické zážitky ze života samoživitelek projevili diváci mimořádný zájem.

Denisa NYTKO, samoživitelka:“Díky tomu projektu jsem dostala možnost pracovat v mateřské školce česko-anglické a nejlepší na tom je, že to je vlastně práce, kterou jakoby vždycky jsem chtěla dělat, práce mezi dětmi.“ ČT 1

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.