Nová metoda, aby se dítě narodilo zdravé

foto: Cris Watk / sxc.hu

Plánujete miminko pomocí umělého oplodnění? Existuje riziko, že díte po nás zdědí nějakou vadu? Pak byste měli vědět o nové metodě, která zvyšuje šance na porod zdravého dítěte.

ilustrační foto: Cris Watk sxc.hu

reportáž Prima FTV

Jde o to, že embrya, která mají být vložena do dělohy matky, se nejdříve otestují. Výrazně se tak sníží riziko potratu i pravděpodobnost toho, že by dítě mělo těžkou vrozenou vadu.

Stále více párů má problém s přirozeným početím. Řadě z nich nakonec nezbývá nic jiného než umělé oplodnění. Jenže to mnohdy nekončí šťastně. Embrya totiž mohou být zatížena genetickou vadou. V praxi potom hrozí potrat nebo narození dítěte s postižením. Předejít tomu lze metodou tzv. preimplantační diagnostiky.

Lékař Pavel OTEVŘEL: „Provádí se to většinou u pětidenních embryí, kdy embryo už obsahuje několik minimálně desítek buněk, a my jednu nebo dvě buňky otestujeme a z těchto buněk zjistíme, jestli budoucí dítě není nosičem nějaké genetické choroby.“

Šance na uchycení embrya v děloze a narození zdravého dítěte, tedy na celkový úspěch náročného procesu umělého oplodnění, se tak zvyšuje.

Vedoucí laboratorní embryologie a andrologie Vít HUBINKA:“máte na začátku jeden až deset buněk a ty potřebujete zmnožit, respektive DNA potřebujete zmnožit. Tomu se říká amplifikace a provádí to tady ten přístroj.“

OTEVŘEL „Čipy, které se k tomu vyšetřování používají, mají větší rozlišovací schopnost. To znamená, že jsme schopni otestovat i drobnější genetická postižení.“

Podle České gynekologické a porodnické společnosti i řady odborníků není ale ani taková metoda bez rizik.

Jitka ŘEZÁČOVÁ; vedoucí Centra asistované reprodukce, ÚPMD:
„Není možné vyšetřit všechny buňky embrya, takže může dojít k selhání metody, tedy k narození dítěte s chromozomální vadou nebo naopak k vyloučení zdravého embrya.“

Testování embryí je podle Řezáčové navíc neetické v případě, kdy je nabízeno čistě kvůli finančnímu zisku. Páry, které ho podstupují, by měly splňovat následující podmínky: věk u ženy nad 35 let, u muže nad 45, minimálně jeden je přenašečem tzv. Chromozomální nepravidelnosti, uhnízdění embrya v děloze opakovaně selhalo, žena vícekrát potratila. Pro páry, které jsou zatížené vážným genetickým onemocněním, je tu ještě jedna dobrá zpráva. Mají nárok alespoň na částečnou úhradu testů od zdravotní pojišťovny.

Prima FTV

(6, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.