Špidla i Okamura jsou pro mimořádnou valorizaci důchodů

 Opět se zdražuje, ale důchody se nezvyšují. Chystaná valorizace o maximálně 45 korun je spíše urážkou seniorů než přilepšením. A ještě hůře na tom jsou ti, kteří chtějí jít do předčasného důchodu. MPSV však prý chystá návrh na mimořádnou valorizaci důchodů.

 

Jak se tedy vlastně na to důstojné stáří finančně zabezpečit? O tom v pořadu Máte slovo v ČT diskutovali

– bývalý ministr práce a sociálních věcí, dnes stínový ministr životního prostředí České strany sociálně demokratické Vladimír ŠPIDLA

Zdeněk PERNES, předseda Rady seniorů ČR; důchodce:

Tomio OKAMURA, předseda a poslanec hnutí /Úsvit přímé demokracie/:

Vít JEDLIČKA, ekonom; občanské sdružení Reformy.cz:

Jan ČIŽINSKÝ, 35letý středoškolský učitel; důchod ho čeká až v 67 letech:

Zdeněk DOBIÁS, nezaměstnaný ekonom; 58 let; brzy předčasný důchodce:

Michaela JÍLKOVÁ, moderátorka:
Pane expremiére. Vaše strana slibovala, mnozí jí uvěřili, že vy důchodcům přilepšíte. A tak podívejte, abychom měli hned dobrou náladu na začátku, řekněte nám, kdy už to bude a o kolik.

Vladimír ŠPIDLA,
Tak náš plán je zvyšovat důchody o inflaci a jednu třetinu mezd. To je oproti tomu, že se v současné době zvyšují o jednu třetinu inflace prostě absolutní rozdíl. A záleží na tom, zda se podaří sestavit vládu. Ti ostatní partneři jsou stejného názoru. Čili podaří-li se sestavit vládu, okamžitě uděláme příslušné zákonné změny a nejdéle na konci příštího roku bude už nová valorizace.

No, ale tady, pane předsedo, vy už to chcete v průběhu příštího roku, protože říkáte, že je to neúnosné, že?

Zdeněk PERNES,
Určitě.

No, tak to nemůžete, že až na konci roku příštího.

Vladimír ŠPIDLA,
Já jsem neřekl na konci roku, já jsem řekl nejdéle, protože se musí sestavit vláda, musí se prostě udělat změny zákonů a to bohužel v našem ústavním systému chvíli trvá.

Zdeněk PERNES,
Vy jste říkala, paní Jílková, že valorizace bude 45 korun maximálně. Ono to bude trošku jinak. Těch 45 korun bude u průměrné penze, která byla ke konci září 10972 koruny a 54% příjemců těch průměrných penzí nedosahuje, čili nemá. Takže ti, co mají nižší než tu průměrnou penzi, tak budou mít méně než těch 45 korun a ti, co mají vyšší než tu průměrnou penzi, tak budou mít o něco málo více korun. Ale jako je to opravdu velkorysá valorizace. Je to ostuda českého státu oproti okolním zemím a my požadujeme, a máme dohodnuto teda se současnou vládou, že pokud ekonomický vývoj bude trošku přijatelný, tak že budeme mít mimořádnou valorizaci penzí, protože reálná kupní síla penzí v českém státě klesá už tři roky.

Ano. A Ministerstvo práce a sociálních věcí tento návrh již sepsalo, takže pane předsedo Okamuro, podpoříte to, aby byla mimořádná valorizace příští rok?

Tomio OKAMURA,
No, já trošku zírám na tu debatu, protože… my si musíme přeci říci, analyzovat stav, proč je ten stav tak ostudný a proč nemáme na naše seniory, což je velice ostudná situace. Tady se sice slibuje zvyšování důchodů, ale zároveň jsem slyšel od ČSSD, že chce zvyšovat daně firmám. Ale to si přeci ekonomicky úplně protiřečí, protože zvýšení daní firmám způsobí nezaměstnanost a právě proto, že máme půl milionu nezaměstnaných, to je nějakých 8%, to je jeden z klíčových důvodů, proč není na důchody přeci ekonomicky. To znamená, já souhlasím s tím, my musíme zvýšit důchody. My je můžeme zvýšit okamžitě, minimálně o několik stovek korun. A já vám řeknu jak. Takže mluvme taky, jak to udělat. Zaprvé my musíme nastartovat ekonomiku. K tomu vede neměnit daňové prostředí, aby firmy nepropouštěly a také snižovat DPH, abychom nastartovali spotřebu, ulevili lidem a dosáhli přirozeného vytváření pracovních míst. Aby ti zaměstnaní odváděli to sociální pojištění a bylo na ty důchody. A poslední třetí věc, promiňte, je jich teda několik, ale tu klíčovou, musíme podpořit rodiny s dětma. My Úsvit navrhujeme bezúročné novomanželské půjčky, protože ty děti, my vymíráme, to znamená, nemá kdo pracovat na ty důchody. My musíme zvýšit porodnost dětí a také musíme například podpořit místa v mateřských školkách, aby těch dětí bylo co nejvíce a oni pak budou 40 let tady pracovat a bude na ty důchody.

Pane předsedo, prosím vás, vy to říkáte mně, ale volby už skončily. Vy už tam jste. Tak teď, prosím vás, kdybyste jako se otočil a tady máte partnera pro to prosazení, že. A pan Špidla vám jistě odpoví.

Tomio OKAMURA,
Tak partner to zatím není, protože my jsme s tímto programem ekonomického prorůstových opatření získali nějakých 7% a nikdo nás zatím k jednání nepřizval.

No, ale budete jistě partneři při hlasování, že. Nebudete tam zbytečně, předpokládám, jako nějak budete chtít hlasovat, jednat. Tak pane expremiére, vidíte, žádné, že to je špatný celý tady.

Vladimír ŠPIDLA,
Podívejte se, pokud je to formulováno takto obecně, tak to může trvat velmi dlouho. Prostě současná ekonomická výkonnost umožňuje zvyšování důchodů, tak jak to plánujeme. To prostě umožňuje. To není pravda. Není třeba čekat na nějaký zázrak až za šest let nebo za tři roky nebo za dva roky to dobře naskočí. To je první věc. Zadruhé ta naivní vazba na výši daní a trh práce, ta je prostě naivní. Minulé vlády snižovaly velmi usilovně a výsledek je, že nezaměstnanost rostla. Když se podíváte na ty státy, které jsou nejúspěšnější, které mají nejvyšší míru zaměstnanosti, tak rozhodně nemají nejnižší daně.

Ano. Ale oni zvyšovali to DPH. Tak pane předsedo Okamuro, jste naivní, slyšel jste to.

Tomio OKAMURA,
Tak já si myslím, že tady každý mluvíme trošku o něčem jiném. Společný cíl je, a to je cíl Úsvitu přímé demokracie, zvýšit důchody. A já k tomu přidám tedy ještě další. Je pravda, že ty úspory můžeme najít i teď, ale u toho už ty minulé vlády byly. Například já jsem se bavil s ekonomy a potvrdili nám program Úsvitu přímé demokracie, že kdybychom poprvé v historii České republiky udělali forenzní audit státního rozpočtu, tak hned ušetříme několik miliard. Dále kdyby se tady nepředražovaly veřejné zakázky a nerozkrádaly peníze, tak i profesor Švejnar zanalyzoval, že bysme měli 60 až sto miliard ve státním rozpočtu navíc. To znamená, na ty důchody je, ale proč tady dosavadní vlády nechaly ten rozpočet a nechávají ho rozkrádat nějakým kmotrům a zlodějům a pak není na důchody, to opravdu není dotaz na mě, protože Úsvit přímé demokracie je v parlamentu čtrnáct dní a my to chceme změnit.

Ale pane předsedo, vy jste si tu otázku položil sám. Já se vás neptala, proč to je, já se ptám na to, co zajímá současné důchodce, kdy bude to zvýšení, víte? Ano, už jste řekl. Nechme reagovat.

Vít JEDLIČKA,
Já bych nejdřív k panu Špidlovi. Podle mě je zásadní si říct, že minulá vláda zavedla nebo zvedla 26 daní, takže je složité nebo velmi nepravdivé říci, že snižovala daně. Prostě to pravda není. Zvyšovala daně, kde mohla, chovala se velmi socialisticky z mého pohledu. Takže to není pravda. Pane Okamura, k vašemu programu, váš program má zhruba pět šest stránek. Velká část z toho je opsaná od ČSSD. Takže vaše schopnost nějakým způsobem mít nějakou ekonomickou vizi, když jste si neudělal ani základní kalkulace. Vy se chystáte tím zásahem do státního rozpočtu ho připravit o nějakých sto miliard korun, to samozřejmě nebudete schopen vyrovnat v dalším roce, to nemáte vůbec propočítané, nikdy jste se s tím nezabýval. Vůbec vlastně neakcentujete, kde byste ty peníze vzal, takže si myslím, že ten váš přístup k tomu je velmi nezodpovědný.

Tomio OKAMURA,
Tak já bych rád řekl, že pana Jedličku vidím poprvé v životě, takže mě udivují znalosti o našich propočtech. Takže vy jste nějaký věštec. Takže já bych to trošku upřesnil. Náš program, kdybyste si přečetl moji knihu, například Umění vládnout, tak má přes sto stran. Bohužel jste si ji nepřečetl, takže si ji prosím přečtěte. Naopak jsme jedna z mála stran, která sepsala programy knižně. Dokonce jsme náš ekonomický program vydali letos i v knize Umění přímé demokracie. Dám vám ji zadarmo, když mi dáte adresu, má opět přes sto stran. Takže se nejdřív poučte, prosím, a přečtěte si materiály, než začnete někoho napadat. A že spoluautorem našeho ekonomického programu a to, co jsem vám říkal, je například ekonom Pavel Kohout, toho znám již dlouhá léta, že je renomovaný a píše knížky. Vás vidím poprvé. To znamená, já bych jenom rád uvedl ty věci do souvislostí. Než začnete někoho napadat, tak si prosím nejdřív zjistěte, jak se to má a můžeme potom diskutovat o tom, jestli renomovaní ekonomové mají jiné názory než vy a jestli jsou správné nebo ne. Ale nechme toho napadání.

Vít JEDLIČKA,
Já bych se rád zmínil, že pan Pavel Kohout se od vás distancoval, od vaší strany a naopak podpořil Stranu svobodných občanů, což je důležité říct.

Ne, prosím vás, ale já vám řeknu jednu věc. Mně se nelíbí, proč tady říkáte, že pana Jedličku vidíte poprvé a tím jako že je nějaký méněcenný.

Tomio OKAMURA,
Ne, to neříkám.
Nezlobte se, jako myslíte si, že když někoho vidíte poprvé jako, že my všichni na vás musíme koukat v televizi, tak že jste jako toto nebo co?

Tomio OKAMURA,
Ne, tak to ne. Tak to bylo myšleno jinak, protože pan Jedlička říkal, že zná naše propočty, ale já ho vidím poprvé, takže naše propočty nemůže znát, protože je neviděl. My ty propočty máme.

Vít JEDLIČKA,
Protože mě vidíte poprvé…

Tomio OKAMURA,
A prosím vás, tak já bych se rád bavil o těch důchodech a neskákejte mi prosím do řeči, veďme opravdu slušnou diskusi. Takže já bych se jenom vyjádřil k Pavlu Kohoutovi. Zajímavé je, že Pavel Kohout naposled před několika dny s námi seděl dvě hodiny a pomáhal nám s ekonomickým programem. To znamená, ono to není tak, jak píšou média. Bohužel věříte médiím, ale víte, že ono v tom reálném světě je to trošku jinak než ty média, ale to třeba někdy zjistíte.

Vít JEDLIČKA,
Každopádně vaši stranu nepodpořil. Podpořil Stranu svobodných občanů právě proto, že ten program má detailně propracovaný a důchodovou reformu má zpracovanou…

Tomio OKAMURA,
Pavel Kohout je spoluautor našeho ekonomického programu, takže teďka nevím, o čem mluvíte.

Vít JEDLIČKA,
Ale nepodpořil vaši stranu. To je jasné. To víte…

Prosím vás pěkně, hlavně pan Kohout tady není věříte, že se zvýší ty důchody, pane Jedličko?

Vít JEDLIČKA,
Já si myslím, že to je dosti nereálné, že ta situace českého státu je především kvůli těm čtyřiceti letům socialismu a kvůli tomu, že tady máme stagnaci teďka několikaletou ekonomickou dost nereálné, že ten stát, když ty důchody zvýší, tak to bude na úkor dluhu, dalšího dluhu, který si nemůžeme dovolit. Ten deficit je v současné době nějakých 50 miliard korun. Takže zvyšovat může důchody, ale vždycky to bude a úkor dluhu a pokavaď budou tam socialisté, kteří nemají plán, kde ty peníze naopak seberou tomu státu, tak nemáme žádnou šanci se z toho vymotat.

Jan ČIŽINSKÝ,
Já bych chtěl říct, že mluvíme o valorizaci, nemluvíme o zvyšování. Valorizace znamená, že důchodci zůstanou na tom, na čem jsou. A myslím si, že by nebylo…

Ale reálně, chápete. Vy jste středoškolský učitel, pochopte, my všichni nemáme takové znalosti, takže my jako valorizaci chápeme, že se nám zvýší a reálně si opravdu koupíme aspoň stejné množství, chápete.

Jan ČIŽINSKÝ,
Ne, koupí si stejně. Ale já bych chtěl říct, že vůči té generaci, která teďka pobírá důchody, je to spravedlivé, protože oni splnili všechno, co měli. Je spravedlivé valorizovat, protože oni zaplatili důchody svým rodičům a vychovali dost dětí, které na ně teďka ty důchody platí. A souhlasím s tím, že problém je, že není dost dětí a mě by zajímalo, jakým způsobem zohledníte právě ten přínos výchovy dětí v důchodovém systému.

Tomio OKAMURA,
Tak jestli můžu tedy reagovat.

Ale ono to možná bylo na pana expremiéra nebo kdo vás zajímá?

Jan ČIŽINSKÝ,
Může kdokoliv, ale pan expremiér samozřejmě má samozřejmě k vládě mnohem blíže, takže tam je to zajímavé.

Vladimír ŠPIDLA,
No tak těch možností je celá řada. Ta asi úplně nejdůslednější nebo respektive jsou dvě linie, první a nejdůslednější je uznat jako v důchodovém systému takzvané náhradní doby, to znamená, když lidé vychovávají děti, tak jim to uznat jako plný důchodový nárok, placený v podstatě průměrnou mzdou, čili odpovídajícím odvodem do důchodového systému, protože v současné době mají ženy zhruba o dva tisíce korun nižší důchody a to je právě důsledek toho, že se ve větší míře starají o děti. A to se dá odstranit tímto způsobem. To je jedna z technik. Dají se samozřejmě najít i další, ale tahle je nejjednodušší a dá se to provést.

Jan ČIŽINSKÝ,
Tam je totiž problém v tom, že vzhledem k tomu, že se důchodový systém teďka mění v reálném čase, je několik změn, tak když slíbíte lidem, že za dvacet, za třicet, za čtyřicet let to bude nějak zohledněno, tak ti lidé samozřejmě tomu nebudou věřit, protože nebudou věřit tomu, že se to nezmění.

Vladimír ŠPIDLA,
Ne, tam je, podívejte se, to je jedna věc a druhá velmi důležitá je, že to musíte zohlednit v současných dávkách zaměřených pro rodiny s dětmi. Protože ty přicházejí okamžitě. A můžete jednak poskytnou dávky, sociální demokracie to v programu má. A zadruhé můžete poskytnout něco, co bych nazval renta v úkonech, to znamená poskytnout služby, školky a podobné věci. A to se dá udělat rychle a okamžitě.

Irena KUČEROVÁ – VALACHOVÁ, :
Dobrý večer, dámy a pánové. Jmenuji se Irena Kučerová – Valachová. A chtěla bych reagovat hlavně na tu valorizaci. Přijde mi to víceméně jako výsměch. Jestlipak někdo spočítal náklady, které vzniknou, než teda k valorizaci dojde, to znamená, já nevím, papír, čas lidí, kteří se s tím budou zabývat, mě to prostě nejde do hlavy. A ráda bych se zeptala, pane Špidlo, za toho socialismu, jak tady mluvil váš pan kolega, se přeci ukládalo do penzijního fondu. Z toho se půjčovalo. Několik vlád před touto poslední vládou si půjčovalo s tím, že to vrátí. V tom fondu není už vůbec nic. Kde jsou ty peníze? Kdo to vrátí? Všichni se vymlouvali, když někdo se někoho ptal, všichni se vymlouvali, to my ne, to ty před námi, ty před námi, ty před námi, ale kdo to bude vracet? A všichni, všichni z vysoké politiky se na nás na důchodce dívají ze svého pohledu. Nezlobte se na mě, ale já třeba spadám do té skupiny, kde tedy mi byl vyměřen za 42 let poctivé práce, kdy jsem někdy měla i dvě zaměstnání, mě byl vyměřen důchod necelých deset tisíc. Teď po několika valorizacích jsem se dostala teda lehce nad deset. Ale když zaplatím nájem, dojdu si do lékárny pro léky, protože kolem té šedesátky a nad už jsou neduhy všelijaké, co z toho důchodu zbyde?

Vladimír ŠPIDLA,
Tak k té první otázce. Bohužel žádný důchodový fond od roku 1953 neexistoval.

Irena KUČEROVÁ – VALACHOVÁ, :
Vždyť to není pravda.

Vladimír ŠPIDLA,
Bohužel je to pravda. V roce 1953 komunisté znárodnili důchodové fondy, využili je pro financování asi dvou pětiletek. V roce zhruba 1968 peníze došly a nastala velká krize. Ten systém České republiky je udělán jako systém průběžný, to jest, jeho charakteristikou je, že žádné rezervy nevytváří. Určité malé rezervy vytvářel v době sociálnědemokratických vlád, protože jsme vytvořili samostatný účet, na který se ukládaly přebytky a mohly být použity pouze pro valorizaci důchodů a ty také bohužel minulými vládami pro valorizace použity byly, což je sice dobře, ale vlády podtrhly příjmy důchodového systému a tím vytvořily uměle technický deficit. Prostě důchodové fondy od roku 1953 v České republice neexistovaly. Bohužel.

Zdeněk PERNES,
Já bych jenom k panu kolegovi ohledně reálnosti té plnohodnotné valorizace. Takže plnohodnotná valorizace penzí v České republice dělá asi kolem 22 miliard korun. A 22 miliard korun z bilionového a 200miliardového rozpočtu je naprostý zlomek. Čili plnohodnotná valorizace je naprosto reálná samozřejmě. A pokud se týká, že tam je deficit třeba za loňský rok 49 miliard, tak ten je jednak důsledkem té vysoké nezaměstnanosti a toho nízkého ekonomického výkonu, za který samozřejmě současní důchodci nemohou, ale mohou za to naši politici, kteří takhle českou zem vedou. A zadruhý je to i důsledek malé penzijní reformy, takzvané malé penzijní reformy, kde byly zastropovány příjmy na čtyřnásobku průměrné mzdy. A tam ten deficit jenom tady s důsledkem tady tohoto opatření je kolem 16 miliard korun. Čili řešit to určitě jde.

Zdeněk DOBIÁS,
Já jsem přesvědčený, i když nemám důkaz, že opravdu si stát půjčoval z penzijního balíku peněz a myslím si, že ten začátek toho, že je to vlastně tak zastřené, spočívá v tom, že se neoddělil ten důchodový systém od státního rozpočtu. On opravdu měl být zcela transparentní, ty peníze měly být kapitalizovány. Aby vydělávaly další peníze. Tam vidím ten začátek.

Vladimír ŠPIDLA,
Stát si nepůjčoval tak, že by bral peníze z nějakého předchozí fondu, stát si v době ODS a za ministra Kočárníka půjčoval tak, že snížil odvody na důchodový systém a ty uvolněné peníze pak přiváděl volně do státního rozpočtu. Mimochodem byl jsem to já, kdo předkládal návrh na oddělení důchodového systému od státního rozpočtu. Ale protože jsme tehdy byli v menšinové vládě, tak se to nepodařilo prosadit. Bylo to asi, já nevím, asi o deset hlasů.

Tomio OKAMURA
Tak já jsem rád, že tady pan Pernes potvrdil to, co jsem říkal v úvodu, že důvodem je ten nízký ekonomický výkon a je to nezaměstnanost. A padlo to tady i v dalších diskusích, to, co říkáme my, že musíme dělat tu propopulační politiku, abychom měli více dětí. Návrh Úsvitu přímé demokracie k tomu, co už jsem říkal v úvodu, k těm našim konkrétním návrhům, protože tady jinak…asi všechny zajímá, kde na to tedy vezmeme. Takže já bych chtěl říct ty konkrétní řešení.

Ale to už jste řekl.

Tomio OKAMURA,
Ne. Já bych k tomu přidal ještě další řešení. My navrhujeme skutečně udělat oddělený průběžně financovaný důchodový účet. To tady v České republice nemáme. A převádět do něj také ze zákona zisky ze státních firem. Protože si vemme, to tady dostatečně řešeno, třeba například ČEZ měl vloni zisk 4,2 miliardy, Lesy České republiky 4,4 miliardy a tyto zisky ze státních firem, místo aby se kupovaly nějaké elektrárny v Albánii a v Bulharsku, bychom rádi použili právě na financování důchodového účtu. A průběžné, aby to bylo bráněno proti inflaci.

Irena KUČEROVÁ – VALACHOVÁ, :
Já bych ještě chtěla dodat, pane Špidlo, že s vámi teda nesouhlasím. Protože ten důchodový fond existoval do roku 93. Existoval. No a další věc, která mě teda leží na srdci, ještě k té valorizaci 45korunové procentuální, ne plošné. Mně nejde do hlavy, když někteří, já nevím, vysocí činitelé dostávají peníze na odchodnou, viz senátoři, někteří velcí manažeři velkých firem, víme asi, koho mám na mysli, dostávají takzvané zlaté padáky na odchodnou, i když se ve své funkci jemně řečeno neosvědčili, kde jsou ty peníze?

Tomio OKAMURA,
To máte úplnou pravdu, jestli se můžu vyjádřit. Vždyť to je úplně šílený, co tady ty předešlý vlády odsouhlasily. Ať zleva nebo zprava. Že třeba Martin Roman z ČEZu má skoro 800 milionů odměnu, když z tý miliardy jsme mohli financovat mnoho důchodců. Být u toho Úsvit přímé demokracie, tak nejenom, že jim to nedá, ale ještě ti, co jim to odsouhlasili, tak je poženeme k hmotné a trestní odpovědnosti. Vždyť tady se legálně rozkrádají veřejné peníze, které mají být použity právě třeba pro seniory. To máte úplnou pravdu. Já s vámi souhlasím. Ta situace je úplně děsivá a tady se ty peníze dokonce rozkrádají ještě legálně.

Vít JEDLIČKA,
To s těmi dividendami jste opsal zase z programu Strany svobodných občanů. Ta už to tam má několik let. Ale k vám bych chtěl říct, já bych, samozřejmě si myslím, že to je výsměch, valorizace o 44 korun je prostě výsměch českým důchodcům, zasloužili by si podstatně víc. Celý život pravidelně ukládali peníze a teď na nich stát šetří, ale já říkám, není to možné, protože budeme mít u vlády politiky, kteří poslali 800 miliard na solární panely, poslali 350 miliard do Bruselu. My tady všichni budeme o suchém chlebu, natož abysme mohli platit důchodce. My tady máme politickou třídu, která naši zemi ruinuje, takže pojďme se nejdřív zaměřit na to, abysme nedotovali krachující Řecko, abysme nepodporovali výrobce biopaliv, abysme nepodporovali výrobce solárních panelů, jako to dělá třeba ČSSD.

Dobře, ale bych prosím vás, abychom uzavřeli to téma valorizace, ano? Pánové, velmi jednoduchá otázka. Ministerstvo práce a sociálních věcí,chce předložit sněmovně návrh, aby v polovině roku byla mimořádná vyšší valorizace. Budete pro? 

Tomio OKAMURA,
No, my jsme jednoznačně pro zvýšení důchodů. Samozřejmě.

Vladimír ŠPIDLA,
Jaksi obecně ano. Záleží na tom, co vláda předloží. Ale samozřejmě situace důchodců je neudržitelná. Mimochodem minimálně sto až 150 tisíc jich je skutečně pod hranicí chudoby, reálné chudoby velmi těžké, takže nelze čekat.

Takže budete i pro tu mimořádnou valorizaci, kdyby byla v půli roku.

Vladimír ŠPIDLA,
No záleží na tom, co vláda předloží. Obecně pro mimořádnou valorizaci ano.

No a o kolik tak to zvýšení vidíte? Protože vy jste někdy v září, myslím, říkali, že byste valorizovali důchody ten přespříští, od ledna 2015 zhruba osm devět miliard. No, ale to není moc stokorun, viďte, pane Pernesi, potom k jednotlivým důchodům. Jako částku, chápete, kdybyste trošku radosti do domácností přinesl.

Vladimír ŠPIDLA,
Já nemůžu říct žádnou pevnou částku. Já můžu říct pouze metodu, protože ta potom vypočítá, co z toho vyplyne. Pan Pernes zhruba popsal, že to je 22 miliard ta plná valorizace, podle metody, kterou jsem předložil, tak to by bylo v tom následujícím období. Ale v tomto období ta mimořádná valorizace, ta musí samozřejmě záviset na konkrétní…

No a na kolik to tak vidíte? Nějaký peníz řekněte.

Vladimír ŠPIDLA,
Nemohu vám říct nic pevného kromě toho, že to musí bejt minimálně na úroveň inflací. Prostě ten moment třetiny inflace je nepřijatelný, čili násobně více. Ale pevnou částku nemohu říct.

Zdeněk DOBIÁS,
Já bych se teda k tomu chtěl vyjádřit k té výši, jo. jako my tady hovoříme o tom, kolik by měla být valorizace, ale my ani nevíme, co nám udělá teď to, co udělala Česká národní banka. Ten vývoj kurzu koruny vůči euru a vůči dolaru ani oni neví, jaký bude do budoucna. Oni to prostě dostali do situace, že je to neřízený proces. Vymklo se jim to podle mně zcela z rukou. A to všechno má vliv negativní na životní situaci těch důchodců. Jich se to dotkne prakticky ve všech směrech. Já když už se o tom bavím, já bych rád, kdyby jednou už se zveřejnilo, jak se počítá spotřební koš toho důchodce. Viděl to už někdo? Nikdo. Tak když mi někdo řekne, že by měli dostat 45 korun, tak já to chci vidět černé na bílém na papíře.

Dobře. Ale pojďme si říci, že všichni těch 45 korun odsuzují, ale sociální demokracie má návrh, že právě bude valorizovat důchodcům už ne podle zvýšení cen průměrné domácnosti, ale skutečně o zvýšení spotřebního koše důchodců, což by mělo být mnohem lepší. Tak kdybyste mohl říci, co tedy odpovědět panu Dobiasovi.

Vladimír ŠPIDLA,
Tak spotřební důchodců se samozřejmě liší od spotřebního koše ostatní společnosti, protože jsou tam některé věci navíc nebo některé věci tam odpadají a jiné jsou tam navíc. Obecně se ukazuje, že ten nárůst nákladů je o něco vyšší než nárůst u průměrné populace a tudíž se to musí zhodnotit. Těch 45 korun, to není uděláno podle žádného výpočtu spotřebního koše, to je normální administrativní opatření, udělají inflaci, odečtou, vypočítají, přibližně udělají třetinu a vyřízeno. Je to skutečně střeleno od pasu.

paní SPURNÁ, :
Dobrý večer. Jmenuji se Spurná a chtěla bych se zeptat, teďko jak nám udělali s tou korunou, že ji oslabili, banka, jestli by nemohla třeba nová vláda, až se dostane k moci, s tím něco udělat, aby prostě omezili jako že, ta Česká národní banka v podstatě může všechno. Jestli by prostě nemohl existovat nějakej zákon, kterej by je trošku přidržel, protože oni vyhrožujou, že půjdou až na 28 korun za euro.

Tak to už pan Singer popřel. Mluví o 27. Tak pánové, kdo chce na toto zareagovat.

Vladimír ŠPIDLA,
No tak to je záležitost ústavy a není to tak snadné měnit. Nehledě k tomu, že ty nezávislé banky se ukazují jako relativně důležité k tomu, aby udržovaly měnovou stabilitu. Ale osobně si myslím, že to, co udělali, je prostě neuvážené a bude to mít inflační důsledky. A ty inflační důsledky se musí zhodnotit ve valorizaci.

Zdeněk DOBIÁS,
Jestli se můžu ještě v jedné věci vyjádřit. Protože měli všichni k tmou příležitost a já ne. Já si myslím, že jedna věc by se měla udělat co nejrychleji a ještě dříve než v půlce roku a to je, že důchodcům by se měla vrátit ta částka, kterou jim vzal pan Kalousek v té poslední valorizaci, protože upřímně řečeno, řeknu to na rovinu, to bylo svinstvo vůči důchodcům.

Tomio OKAMURA,
Já jestli se teda můžu vyjádřit taky k té České národní bance. No tak, jak tady říkal pan Špidla, ona ta nezávislost těch národních bank, to je ve světě zvykem a je to jeden z takových důležitých nástrojů, takže my s tím krokem zásadně nesouhlasíme. My si myslíme, že ten krok je velmi krátkozraký, co tady předvedla Česká národní banka. Udržet ten kurz prostě na těch 27 anebo na 28 a tak dále bude stát ještě i hodně peněz. A já si myslím, že to prostě nebyl šťastný krok a už vůbec ne před Vánoci. Zdražuje to zboží, zvyšuje to nejistotu, zrovna když lidé si potřebují nakoupit. Opravdu to bylo špatné.

Tak já bych poprosila, abychom se vrátili zase k důchodům, byť uznávám, že to souvisí. 

Vít JEDLIČKA,
Další místo, kde se dá získat peníze na důchody, je to, že Česká národní banka disponuje nějakým 950 miliardami devizových rezerv. Z těch má okolo třiceti miliard roční výnos. 18 až 30 miliard. To jsou peníze, o kterých bysme se měli začít bavit. Je to náš zdroj, s kterým vlastně Česká národní banka plýtvá. Ona přišla o nějakých 250 miliard za posledních deset let. Nemá to žádná strana vlastně v programu, kromě Strany svobodných občanů, musím říct.

Podívejte, pane Jedličko.

Vít JEDLIČKA,
Ale je to tak. Je to důležité.

Ano, je to zástupce svobodných občanů. Na tom nic není. Ano. Ale prosím vás, je po volbách.

Ale je to důležité téma, souvisí to přímo s důchody.

Ano. Ale mě by spíše zajímalo, proč vy si už spoříte na ten důchod? Vy si myslíte, že potom něco dostanete?

Já si myslím, že neuvidím ani korunu, že do důchodu možná půjdu…

No tak proč si spoříte?

Já si spořím, abych přežil, až budu starý. Já si nespořím díky státu, já si spořím primárně tak, že spořím například do drahých kovů a očekávám, že tenhle systém, který se socialismu vyvíjí, tak jak se vyvíjí, tak skončí velkým krachem ve finále.

Ano. Tak prosím.

Vilém SLUKA, :
Děkuji. Já se jmenuji Vilém Sluka. Chtěl jsem původně reagovat na tady připomínku paní spoludivačky, že Česká národní banka může vše. Nemohla by zvýšit důchody taky? No ale to mi jenom bylo takto nahráno. Já bych se chtěl zmínit o jedné věci a sice bavíme se tady o valorizaci důchodů, velmi kvalifikovaně, ale tomu předchází cesta, jak se k důchodu dostat. A obrátil bych se na pana doktora Špidlu s dotazem, my jsme stejného věku, pane doktore, vy už jste v důchodu nebo nejste?

Vladimír ŠPIDLA,
Nejsem.

Vilém SLUKA, :
Nejste. Takže vás čeká tedy si vyřizovat důchod anebo ho nemáte zapotřebí tak jako pan Schwarzenberg třeba?

Vladimír ŠPIDLA,
Ne, tak čeká mě někdy vyřizování důchodu, ale v důchodu nejsem.

Vilém SLUKA,
Víte, pane doktore, kolik asi tak budete mít důchod?

Vladimír ŠPIDLA,
Tak pokud jde, jaký bych měl důchod z našeho veřejného systému, tak bych to odhadoval tak asi na třináct tisíc korun aktuálně.

Ne, tak vy mluvíte o tom, že pan expremiér bude mít lepší důchod díky tomu, že byl eurokomisař.

Vilém SLUKA, :
Ne, ne. Určitě ne. I když se to dá předpokládat. Ale já chci poukázat na úžasnou složitost výpočtu důchodu, kdy člověk, my například ve školách zavádíme, pan kolega mi to potvrdí, finanční gramotnost dětí. Já tedy půjdu do důchodu, chci vědět, jak tam budu žít. Já nemám šanci se dozvědět, jaký důchod mít budu. Ti zlí za těch čtyřicet let, co podle pana ekonoma tady něco rozkradli, tak představte si, že donedávna bylo ustanovení, kdy se důchod vypočítával z příjmu za posledních pět anebo deset let, a teď mě dobře poslouchejte, podle toho, co bylo pro občana výhodnější. Ale tento stát se vůči občanovi chová stále více nepřátelsky nejenom v otázce důchodů. Čili poukazuji na to, že ten výpočet důchodu je nesmírně složitý a člověk nemá šanci dostat se k tomu, kolik toho důchodu bude mít. Já vám přeji, pane doktore Špidlo, samozřejmě důchod co nejvyšší, ale upozorňuji vás, že když přijdete na Okresní správu sociálního zabezpečení, předložíte všechny doklady, mimochodem máte výplatní pásky třeba z roku 87?

Vladimír ŠPIDLA,
Ne, tak samozřejmě ten výpočet je velmi, já jsem si, neshromažďoval jsem si tyto údaje v nějakém osobním archivu.

Vilém SLUKA, :
A vidíte, na to doplatíte, protože například stane se, že člověk je zaměstnán v podniku, který potom se zprivatizuje, zkrachuje a já nevím co všechno, ale mzdová účtárna se ztratí a konkrétně v mém případě za šest let mi nebude vypočítáván důchod. I když to dokládám platovými výměry. Ale nemám výplatní pásky. Takže to je to, co jsem chtěl říci.

Tak prosím, to já jsem vyděšená, já je vyhazuji.

Vilém SLUKA, :
No tak to máte docela problém.

No to jsem se teď vylekala.

nejmenovaná osoba:
Ne. Máte mzdovou účetní, která vám odesílá každý rok evidenční listy, nemáte se čeho bát.

Zdeněk DOBIÁS,
Jestli se můžu vyjádřit. Je to zase na tom, jak je člověk zodpovědný ke svému budoucímu důchodu. Já si vedu každý výplatní lístek od začátku, kdy jsem dělal a to je v roce 1980. Vedu si každý evidenční list důchodového pojištění od té doby. Jsem si schopen orientačně spočítat pomocí důchodové kalkulačky na portále veřejné správy České správy sociálního zabezpečení orientačně důchod. Problém je ale v jiné rovině. Ta kalkulačka tam umožňuje výpočet jenom do roku 2015. Ne dál. A oni argumentují tím, že nejsou schopni říci, jaký bude vývoj příjmů v těch dalších letech. A na to já reagoval tím způsobem, že jsem přímo napsal na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde jsem jim jasně řekl, že si mají nastavit ty parametry, jakoby to bylo dneska, když budu v roce 2018 odcházet do důchodu a ať mi teda pomocí té důchodové kalkulačky spočítají, jaký budu mít starobní důchod v roce 2018. Pak mi to spočítal, poslal mi to. Jestli se to prokáže, že to je pravda, to je otázka.

No a kolik tak, jestli teda nám to můžete. Oni to nebývají, že bysme vám záviděli, víte. Jste spokojen?

Zdeněk DOBIÁS,
No tak jestli se to potvrdí, tak bych měl být spokojen.

Zdeněk PERNES,
Já, abysme neodbočili od toho podstatného, co tady bylo naznačeno, a to je mimořádná valorizace penzí 2014.

Ale to už jsme probrali. To už nám pan expremiér odpověděl.

Zdeněk PERNES,
Ne. Neprobrali. Takže páni politici slíbili národu před televizními kamerami, že bude, tak Rada seniorů České republiky jim za to děkuje a těší se na to. A pokud se týká té výše, to jsme neprobrali, tak ta výše musí být minimálně taková, aby vykompenzovala ty dvě neplnohodnotné valorizace penzí, to znamená letošní a příští. Takže taková ta výše musí být.

No a vy si myslíte, že bude?

Zdeněk PERNES, předseda Rady seniorů ČR; důchodce:
To budeme doufám připomínkovat, ten návrh toho zákona.

No ale bude?

Zdeněk PERNES,
No to záleží na nich samozřejmě. Tak my jim to potom zase spočítáme, až budou další volby.

Tomio OKAMURA,
Já bych se chtěl krátce vyjádřit k té přehlednosti těch důchodů. Právě proto my v Úsvitu přímé demokracie, tuším, jako jediní navrhujeme, aby byl třeba na internetu po vzoru západních zemí přístupný občanům kdykoliv náhled na to, kolik ten jejich důchod dělá, kolik mají naspořeno, aby se mohli kdykoli dívat. Právě proto je to u nás tak složité, že občané si to nemůžou vlastně on-line kontrolovat. Tak to je jenom jedna věc. Druhá věc je ta, že já bych se vyjádřil také k této valorizaci. Tak Úsvit přímé demokracie podporuje zvýšení důchodů, nicméně my nejsme přizváni k jednání o vládě. To znamená, záleží to tady na vládě, jakým způsobem to předloží a záleží také na těch parametrech, protože kdyby to znamenalo zároveň pokračovat v tom rozkrádání státu a ještě zadlužovat, no tak to samozřejmě je k diskuzi, protože my chceme, aby se nejprve auditoval státní rozpočet, zamezilo se těmto desítkám miliardám zbytečně vyhazovaných peněz právě těm kmotrům a na různé zakázky, abychom měli na ty důchody skutečně systémově a potom samozřejmě by bylo skvělé, abychom také valorizovali. Přesto samozřejmě tu valorizaci budeme podporovat, ale zároveň budeme tlačit, a nejenom valorizaci, já myslím, že tady je prostor, jak jsem tady vyjmenoval v úvodu pořadu, kdyby se skutečně udělala všechna tato opatření, tak to není jenom o nějaké inflaci, je to skutečně o zásadním zvýšení důchodů.

Ale pane předsedo, vy jste řekl, že pokud by to znamenalo zadlužení, tak to vypadá, že to nepodpoříte.

Tomio OKAMURA,
Ne, to jsou spojené názory. Já jsem říkal, že je důležité, aby ta vláda, která tady bude, zároveň udělala ty protikorupční opatření, aby se nerozkrádaly ty 60 až sto miliard z těch veřejných zakázek za rok 2012, zároveň je potřeba udělat další opatření, jako třeba forenzní audit státního rozpočtu, kde ekonomové, třeba Pavel Kohout, mi říkal asi před třemi dny, že už jenom to by přineslo několik miliard korun navíc. Podpořit ty mladé rodiny s dětmi, miliardové zisky ze státních firem nedávat generálnímu řediteli na odměnách, ale dát je na ten průběžný důchodový účet. Takže to nemůže být jenom zvýšíme, pro to jsme taky, ale zároveň od té vlády chceme, aby řekla i to B a připravilo to, bysme mohli systémově, dlouhodobě přilepšovat důchodům. Aby to nebylo vždycky jenom ad hoc.

Oldřich POSPÍŠIL,
Dobrý večer. Jmenuji se Oldřich Pospíšil a jsem předseda Svazu důchodců České republiky. Paní Jílková, mě velice mrzí, že tu není náš úhlavní nepřítel pan Kalousek. Nevím, jestli jste ho zvali.

Pan Kalousek byl zván. Nemá čas. Usilovně jsme zvali i představitele TOP 09. Také nikdo nemohl přijít.

Oldřich POSPÍŠIL, :
Ano. Samozřejmě. Na to, co napáchal, nemá čas, protože on jede po nás po důchodcích jak husa po soplu, jak se říká. Začalo to tím, že škrtl důchodce ze slev na dráze, pak ta valorizace a teď samozřejmě i to sebrání těch daňových úlev pro pracující důchodce. Dnešní důchodce, aby přežil, je prosím vás nucen pracovat. Ale ne, že by dával svoje znalosti a to, musí přijmout kdejakou práci, která je mu nabídnuta za jakýkoliv obnos. To je hrůza. A já si pamatuju, a pamatují si to všichni, pan Janota to vyřešil. On neurazil občany 45 korunami, on nedal žádnou valorizaci a přežili jsme to. Ale těch 45 korun, to je vrchol. To je vrchol prostě, že to nemá obdoby. Hlavně, že přitom jak to svalovali poslanci, si navýšili plat o šest tisíc a více. A přílepkem. Najednou peníze byly. A na důchodce peníze nejsou. Víte, my jsme vloni stávkovali. Stávkovali jsme, protože to nešlo vydržet. A jestli se tak budou ti politici k tomu stavět, jak se staví tady při té debatě, a tomu mladému pánovi řeknu, vy budete taky jednou starý a budete mít větší starosti, než my máme dnes.

Vít JEDLIČKA,
Já jsem si toho moc dobře vědom.

Oldřich POSPÍŠIL, :
Tak asi se brzy dočkáme další stávky. Stávkovali jsme jako jediní v Evropě a mělo to daleko ohlas ve světě, jenom u nás se o tom mlčelo. Děkuji.

Vít JEDLIČKA,
Tak já si myslím, že to, co provedl pan Kalousek, především že si nemůžou odečíst pracující důchodci od základu daně to, co si každý normální pracující člověk může, těch dva tisíce korun, to je velmi sprosté. Prostě snaží se vyhnat důchodce, ty, co chtějí pracovat. Můj strýc například prostě pracuje, odvádí na sociálních dávkách a na zdravotních víc, než dostává na důchodu a teďka ho vlastně donutili nebo sebrali mu spoustu dalších peněz. Navíc ještě tam přibylo to, že tento člověk může být jenom 84 dní na nemocenské, to znamená, po těch 84 dnech on na rozdíl od normálního zaměstnance ztratí nárok dostávat nemocenskou, což je další, bych řekl, velmi zlý krok vůči zaměstnaným důchodcům.

Ano. Ale abychom se, pane expremiére, kdy tedy vidíte, že se zruší, protože to deklarují vlastně všechny strany, včetně vás, všichni chtějí obnovit tu slevu na dani, takže kdy to tak vidíte časově?

Vladimír ŠPIDLA,
No tak státní mašina a legislativní proces má svoje lhůty a neběží rychle. To znamená, když ten zákon bude předložen, tento návrh velmi rychle a poběží běžné legislativní lhůty, tak to nemůže být dřív než ve druhém pololetí následujícího roku. Ale ještě záleží na tom, jak rychle se sestaví vláda a mnoho dalších okolností.

Tomio OKAMURA,
Tak já bych se k tomu tedy také vyjádřil. Právě jak jste říkala, Úsvit přímé demokracie samozřejmě souhlasí se zavedením toho daňového zvýhodnění pro seniory. A neplatí ani ten důvod, který slýchávám, že staří lidé prý berou práci mladým. Tak to je opravdu, to vůbec tak není. Právě proto my říkáme, že je potřeba nastartovat trend snižování DPH, nastartování spotřeby, vytváření nových pracovních míst a tím pádem tady je dost práce i pro mladé lidi, jenom kdyby to chopili se správně ekonomicky, i pro ty starší.

Pavel PETERKA, :
Jmenuji se Pavel Peterka, dobrý večer. Chtěl bych se věnovat trošku skupině lidí, kteří jsou tak trošku středního věku. Jsem ze sedmdesátých let. Tak bych se chtěl zeptat, co vlastně čeká takzvané Husákovy děti. Vím, že druhá Bezděkova komise, ta je známá hlavně tím, že vyvedla 3% do soukromých fondů, ale kromě toho taky říkala, že hlavní vždycky bude průběžný systém. A ten průběžný systém současně jedním dechem říkala, že jediný reálný příspěvek jeho udržitelnosti jsou děti. Tak bych se chtěl zeptat, jak tedy v důchodovém systému, protože jedině v něm se dá podpořit ten jediný reálný příspěvek, jak v tom důchodovém systému přímo ten jediný reálný příspěvek bude podpořen?

Ano. Pánové, prosím vás, to kdybyste nám mohli říci, víte. Protože odborníci říkají, že za dvacet třicet let důchody budou stěží dosahovat životního minima. A že dokonce takové důchody, jako jsou nyní, tak už prý nikdy nebudou, ano? Tak prosím vás, jaký důchod máme očekávat, až půjdeme my tady spolu do důchodu.

Vladimír ŠPIDLA,
Tak samozřejmě to vám nemohu říct, jaký bude konkrétní důchod.

No tak zhruba, víte.

Vladimír ŠPIDLA,
Ale ti, kteří říkají, že se důchodový systém nedokáže financovat, nemají pravdu. Když se podíváte na rok 2010, tak je na jednoho důchodce 2,66 ekonomicky aktivního. V roce 2080 bude na jednoho důchodce 2,66 ekonomicky aktivního. Čili ta demografická situace…

Ale to my máme nějak, to jsou správná? Já měla 1,16, pane Jedličko.

Vít JEDLIČKA,
Ty čísla podle mně takhle nejsou. Určitě se ten poměr značně zvětší.

A odkud je máte?

Vladimír ŠPIDLA,
Ta čísla jsou naprosto v pořádku, protože jsou vypočítaná z demografických prognóz a jsou vypočítaná poctivě. Demograficky se situace samozřejmě mění. Na druhé straně se prodlužuje věk odchodu do důchodu. To taky není stabilní záležitost. Takže když vezmete všechny tyto věci, tak vidíte, že ten systém ne snadno, ale víceméně fluktuuje kolem jakési základní rovnováhy.

Ale tady pan Čižinský, chápete, on si nešetří, tak chce zareagovat.

Vladimír ŠPIDLA,
Dobře. Já chci ještě dotáhnout další věc. To, co je podstatné, je samozřejmě, kolik se rodí dětí, ale na druhé straně je velmi podstatné, jaká je produktivita práce. A produktivita práce roste velmi rychle. Takže když se podíváme třeba na celkový hrubý domácí produkt, tak v roce 1996 byl 1762 miliard. V roce 2012 je 3846 miliard při stejném počtu obyvatel.

Michaela JÍLKOVÁ, moderátorka:
My tady máme občana, pana Čižinského. Tak prosím vás, on má být klidný, když si nespoří?

Vladimír ŠPIDLA,
Může být klidný, protože tento systém je financovatelný, když se s ním zachází slušně. Když z něj vyvádíte 3% do soukromých fondů, tak to už je jiná záležitost.

Jan ČIŽINSKÝ,
Takže já se samozřejmě na důchod nějakým způsobem zajišťuji, protože zaprvé teda pracuji, tak platím důchody mým rodičům, mám dvě děti, tak je vychovávám, investuju do nich peníze a vychovávám je tak, aby až budu starý, tak aby mě nenechaly umřít hlady nebo vychováváme je tak, aby nás nenechaly umřít hlady.

No snad se vám to podaří.

Jan ČIŽINSKÝ,
Koupili jsme si byt.

Aha. To jste mi neřekl. No to jste mi neřekl.

Jan ČIŽINSKÝ,
No tak vy jste se ptala, jestli si spořím. Tak koupili jsme si byt, abychom potom mohli bydlet ve vlastním. Je pravda, že neinvestuji do fondů, protože nepokrývají inflaci, peníze tam mizí. Navíc děti budou stát pořád víc a víc peněz, takže na to ani nebude. A všechno, co jsou fondy, tak ty se dají vždycky vykrást, zrušit tak podobně. Ale já bych se chtěl zeptat ještě na jednu věc. Já znám maminky, které vychovaly třeba pět, šest, v extrémních případech třeba osm dětí, mají důchod 3200 korun, protože byly s dětmi dlouho doma. Jejich děti jsou vysokoškolsky vzdělaný, všichni pracujou, odvádějí tedy na své rodiče, ale ve skutečně tyhlety ženy živoří a budou ještě víc živořit, až jim umřou manželé. A myslím si, že by bylo dobré jim vyslat nějaký signál ze strany státu, protože tady se mluví o půjčkách pro novomanžele, ne, že by to bylo špatný, ale nic to neřeší, ale by bylo dobré vyslat signál, že je ten systém vděčný za to, že jsou prostě vychovávané děti do toho systému, které potom generují vlastně udržitelnost toho systému.

Tomio OKAMURA,
Tak já bych na vás krátce zareagoval. Ty půjčky novomanželské, bezúročné půjčky, tak ty samozřejmě řeší a je to osvědčený model i ze světa. Protože problém je v tom, že mladí lidé se bojí mít vícero dětí, protože na ně nebudou mít peníze, víte.

Jan ČIŽINSKÝ,
A tak jim půjčíte, aby se zadlužili ještě víc. Ta půjčka jakoby sama v tom systému nic neřeší.

Tomio OKAMURA,
Tak já bych rád teda opravdu diskutoval bez skákání do řeči. Mohu vás poprosit, abych se mohl vyjádřit? Tak. Vy jste mluvil dlouho, já bych se taky rád vyjádřil. Takže ty půjčky, tady problém mladých lidí je v tom, že většina mladých lidí si nemůže koupit byt jako vy. U nás třeba na Zlínsku jsou průměrné platy devět až dvanáct tisíc hrubého. Nevím, jaký máte vy. To znamená, ty novomanželské půjčky jsou tady od toho, abysme motivovali mladé lidi, aby se nebáli mít vícero dětí. To je velmi důležitý instrument.

Pane předsedo, prosím vás, kdybyste mohl k té otázce, a to bylo v důchodech jak zohledníte, když žena je s dětmi. 

Tomio OKAMURA,
Určitě. Já s váma absolutně souhlasím. Já už jsem to říkal i už několik let to říkám, že u nás není vůbec oceněná rodiče, kteří osmnáct let vychovají děti ve slušné a poctivé…

Jan ČIŽINSKÝ,
Ale vy konstatujete. Vy máte říct, vy jste politik, vy máte říct, jak to budete řešit.

Tomio OKAMURA,
Ale prosím vás, vy mě ani nenecháte domluvit. Já bych se rád vyjádřil.

Ale to není… Tady bych se zastala občana, ano. Tak jestli to bude, vždyť to stačí ano ne.

Tomio OKAMURA,
A můžu prosím jednou větou analyzovat stav a hned dám návrh řešení. Takže my máme problém v tom, že to, co je nejdůležitější a největší práce, že osmnáct let někdo vychová slušné děti, že to není společensky ohodnoceno. My v Úsvitu navrhujeme, abychom dali třeba nějaký cílový bonus, třeba formou nějakého daňového zvýhodnění a podobně právě těm rodičům, které vychovají skutečně dobře své děti.

Paní předsedo, ale my mluvíme o důchodu.

Jan ČIŽINSKÝ,
Ale to té paní vůbec nepomůže, protože ta paní už je v důchodu.

Pane expremiére, budou nějak v důchodech tedy zohledňovány matky podle počtu dětí?

Vladimír ŠPIDLA
První věc, kterou jsem řekl, průběžný důchodový systém je nesmrtelný, když se s ním zachází slušně. Ovšem současný důchodový systém průběžný má celou řadu nespravedlností, viz jedna byla uvedena. To, co je možné technicky a co je můj návrh, nevím, jestli se prosadí a tak dále, je ten, že tu dobu, po kterou vychováváte děti, považujete za odpracovanou dobu a zohledňujete ji v důchodovém systému. Takže ten člověk, když by šel do důchodu, tak by ho měl srovnatelný jako ten člověk, který pracoval.

Jan ČIŽINSKÝ
Jenom kratičce. Já jenom zareaguji, ale to se pořád týká těch budoucích. A upřímně řečeno, jako já nebudu věřit státu, že splní nějaký slib za dvacet let. Ten stát má vyslat teďka signál, že to s těmi ženami, co vychovaly ty děti, myslí vážně. A potom by byla nějaká důvěra na místě.

Vladimír ŠPIDLA,
Tam je druhé opatření, které sociální demokracie navrhuje, to jest minimální důchod. To jest každej, kdo má nárok na důchod, tak by měl důchod v určité výši, což by právě zvýhodnilo tyto nebo respektive zčásti pomohlo těmto ženám.

Tak prosím vás pěkně, já bych ještě jednu věc, důležitou, protože tady pan Dobás je představitel zase zajímavého jiného typu budoucího důchodce, protože pan Dobiás, vy budete mít už brzo pět let do důchodu a tím pádem můžete jít do předdůchodu, ale podmínkou prosím je, že musíte mít naspořeno alespoň 7300 korun na měsíc, které to, co jste si naspořil, tak vám budou teď milostivě posílat a pak můžete teda do předdůchodu, ale to prosím vás znamená, že třeba na dva roky, to je snad 180 tisíc nebo kolik, a co vám pak zbyde na stáří.

Zdeněk DOBIÁS,
Já bych to teda upřesnil. Tak zaprvé musím říct, že 8. listopadu jsem měl už nárok na pobírání předdůchodu, protože předdůchod můžete pobírat nejdříve pět let před dovršením starobního důchodu. Abyste mohla čerpat předdůchod, tak musíte mít našetřeno na každý měsíc předdůchodu částku 7530 korun. Což teď zaokrouhlím, neberte to doslova, nebudu to počítat, dělá na pět roků nějakých 450 tisíc. To prostě musíte mít, jinak nemáte šanci těch pět let čerpat předdůchod, ale vy to můžete čerpat i kratší dobu. Navíc po dvou letech můžete přerušit čerpání předdůchodu. V tom předdůchodu si můžete vydělat neomezeně. Tam vás nikdo v tom neomezuje. Ale já chci říct jednu věc. Já jsem si od počátku šetřil v třetím pilíři, penzijní připojištění. V dobré víře, že jednoho dne si přilepším na starobní důchod. A jaký je výsledek? Co se tady děje v tom státě, je to, že já, byť mám poměrně vysokou kvalifikaci, tak nemůžu sehnat práci, a to je zase na jiné téma, proč nemůžu sehnat práci, a výsledek je, že musím jít do předdůchodu a místo, abych si těch peněz z toho penzijního připojištění užil ve starobním důchodu, tak já je vyčerpám v předdůchodu. A teď bych chtěl říci něco, co je holt neštěstí pro budoucí generace. Já jsem ztratil práci v 56 letech věku. Do 58 to nějakým způsobem jsem doklepal a teď půjdu do předdůchodu. Takže hypoteticky to nějak doklepu do toho starobního důchodu. A teď si vemte člověka, který má dneska 30 let, penzijně si spoří ve třetím pilíři, přijde o práci ne v 56 jak já, v padesáti? Možná, že ještě dříve, protože budoucí generace, které nastoupí, budou ještě agresivnější, tak možná v 45 a z čeho bude žít do 65, pokud půjde v sedmdesáti do důchodu? Ptal se už někdo?

Tak vážení, bohužel musíme končit. Jestli chcete jednou větou, už přetahujeme.

Vít JEDLIČKA,
Pokud budeme pokračovat tam, kam jsme se vydali, tak nezaměstnanost v České republice bude brzo podobná jako ve Španělsku, budeme tu mít 25procentní nezaměstnanost a jsme na dobré…

Jan ČIŽINSKÝ,
Já bych jenom řekl, že nikam nevede stavět generace proti sobě. Ty generace musej spolupracovat. Nikam nevede říct, mladí nám berou, staří nám berou. Nikam to nevede. Musej spolupracovat na tom, aby ten systém byl udržitelný.

Ano. Tak prosím. Závěrem jestli můžete jednou větou, protože to je opravdu smutné. Tady podívejte se, jak se to mění. Pro mě je to velmi významné. Pan Dobiás si řádně šetřil a teď to utratí, aby vůbec mohl být předdůchodce. Aby vůbec vyžil.

Tomio OKAMURA,
Tak já s tou kritikou, která tady je, souhlasím. Právě proto Úsvit přímé demokracie šel do politiky, aby se zasadil o změnu. Takže to, co je tady řečeno, ten stav je skutečně po těch dvaceti letech neadekvátní, kdy ze země, která měla na důchodovém účtu miliardy před dvaceti lety, najednou je země, která je zadlužená až po uši. Ale to tady udělali ti politici za uplynulých dvacet let.

Ano. Pane expremiére.

Vladimír ŠPIDLA,
Odpověď alespoň částečná na tuto situaci je dobře fungující sociální stát. Tam, kde funguje, tam je míra nezaměstnanosti podstatně nižší a všechny tyto problémy jsou výrazně slabší. Není to dokonalý lék, ale je to podstatný lék a funguje to.

No tak já musím bohužel končit. Ale pane předsedo, co tomu říkáte? Jako věříte, že bude líp?

Zdeněk PERNES,
No, máme to slíbený, tak…

A věříte tomu?

Zdeněk PERNES, co mně jinýho zbývá.

Ano. Tady pan Dobiás, věř a víra tvá tě uzdraví. Milí diváci, je mi líto, musíme končit. Na shledanou

(6, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.