Čeští důchodci si začínají vzájemně pomáhat

Chudobou je ohrožen milion Čechů. A podle ministerstva práce je mezi nimi čím dál víc důchodců.Objevuje se ale čím dál více seniorů, kteří dobrovolně pomáhají ostatním.

 

Každý pátý senior žije na hranici bídy.

Mezi touto skupinou se proto rozmáhá nový fenomén, dobrovolnické skupiny, kde si staří lidé navzájem pomáhají.

Podle reportáže  ČT této důchodkyni v létě zemřel manžel, výtvarník Jiří Harcuba. K penězům měl blízko, je totiž autorem současné pětikoruny. Právě jeho žena teď ale musí pečlivě rozmýšlet, za co každou pětikorunu utratí. Z jednoho důchodu se žije těžko.

Zdena HARCUBOVÁ, „Ty starodůchodci jsou na tom opravdu špatně. A ty úplně, teda ty nejstarší, ty jsou teda až na hranici chudoby.“

Martin POTŮČEK, vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie:“Mají socialistické důchody, ale musí s nimi vyžít v kapitalistické společnosti, kde dávno už neexistuje v zásadě regulace cen, kde rostou ceny nájmů.“

Čeští důchodci se tak začínají učit vzájemné solidaritě, jako je tomu třeba ve Velké Británii. Dobrovolnicí je i paní Zdena, která doučuje vrstevnice angličtinu.

Zdena HARCUBOVÁ,“Když třeba někdo nemohl by zaplatit ten kurz hned, takže mu prostě ty peníze půjčíme.“

Jak vyžít s osmitisícovým důchodem, radí v pražském komunitním centru Život 90. To jsou také nejčastější dotazy na seniorské lince.

Jan LORMAN, ředitel, Život 90:“Nemají na denní spotřebu, především jídlo, ale taky nejen jídlo i léky, 40 korun.“

Problém je pak hlavně zaplatit nájem. Nejhůř jsou na tom samostatně žijící senioři nad 65 let.

Jan DOBEŠ, náměstek ministra práce a sociálních věcí:“Tam můžou být ohroženi až celá jedna polovina těchto lidí, což je alarmující.“

K podobně ohroženým skupinám patří samoživitelky a etnické menšiny. Zkušenost s tím mají třeba v Obrnicích na Mostecku.

Drahomíra MIKLOŠOVÁ, starostka, Obrnice /ODS/:“Nejvíce bych řekla, že postiženi tou chudobou, která je dána nízkou vzdělaností a dlouhodobou nezaměstnaností, tak jsou především Romové, anebo smíšené rodiny.“

Proto obec rozjela sociální projekty, které nedávno ocenila i Rada Evropy. Najít práci i brigádu se tak podařilo třeba místnímu hlídači, i tak by potřeboval víc.

Milan GRUZA, obyvatel Obrnic:“My máme dohromady asi 14 nebo 13 tisíc, a to je 3 členná rodina, no tak, že to nevychází nějak moc dobře.“

Zlepšit zaměstnanost a sociální začlenění pro ohrožené skupiny, má za cíl nová strategie. Tu by mělo ministerstvo práce předložit vládě ještě letos.

podle reportáže České televize zaznamenala invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.