V Česku je každoročně kolem 6000 těhotných žen, u nichž se objeví cukrovka. A stále více jich přibývá. Lékaři to berou vážně a chtějí budoucí matky více sledovat na možnost vzniku těhotenské cukrovky.
Pokud se nemoc neléčí, hrozí zdravotní komplikace nejen jim, ale také jejich očekávanému potomkovi. Děti se rodí příliš veliké, mívají metabolické obtíže a hrozí u nich vývojové vady.
Novinářům to dnes řekli lékaři z pražské fakultní nemocnice v Motole.
„Diabetes, který se objeví v těhotenství, je tichý problém. Lehké zvýšení glykemie bývá bez příznaků. Může mít ale vliv na zdraví dítěte,“ uvedl přednosta interní kliniky motolské nemocnice Milan Kvapil.
Ke vzniku těhotenské cukrovky přispívá vyšší věk matek, nadváha i rodinné dispozice. Děti cukrovkářek bývají „nadměrné“. V Motole přišla na svět pětikilogramová holčička. Přestože matka měla v rodině čtyři diabetiky, s léčbou se u ní nezačalo. Dítě skončilo po narození na přístrojích. Komplikace hrozí i při porodu. Bývá předčasný a často také císařským řezem. Matky mívají vysoký tlak i další obtíže.
Cukrovku způsobuje nedostatek inzulínu v těle. Tělo pak špatně využívá cukr, který se nedostává do buněk a hromadí se v krvi. Objevují se poruchy metabolismu tuků a bílkovin. Hrozí poškození ledvin, očí, častější infekce a další obtíže.
U diabetu prvního typu organismus ztratí schopnost inzulín produkovat. Druhý typ nemoci vzniká spíš u starších lidí s nadváhou, kteří mají cukrovku v rodině.
Diabetem trpí v ČR kolem 850.000 lidí. Pacientů přibývá. Nemoc se objevuje ve stále nižším věku.
Zatímco před lety se těhotenské cukrovce nepřikládal větší význam, nyní se na ni kvůli možným zdravotním komplikacím pohlíží jinak.
Budoucí matky, u nichž hrozí zvýšené riziko vzniku nemoci, by měly podstupovat testy. Podle Špálové lékaři pak budou muset sledovat minimálně deset až 12 procent těhotných.
Základem léčby je dieta. Diabetičky musí přejít na zdravé stravování. V těžších případech si píchají inzulín. Podle Kvapila je podstatné dostat hodnoty cukru na hladinu, jakou má zdravý člověk.
Potomky mívají i ženy, které trpí diabetem prvního typu. Ročně je jich v Česku kolem 150. „V 50. letech ženy s diabetem nemohly otěhotnět. Když otěhotněly, dítě obvykle nedonosily. Když ho donosily a porodily, nedožily se jeho deseti let. Dnes je situace naprosto jiná,“ uvedl Kvapil.
Na cukrovku v těhotenství přišla i Jana. Začala držet dietu. Jí pravidelně, má svačiny, konzumuje hodně zeleniny a ovoce a sladí umělým sladidlem. Musela si píchat třikrát denně inzulín. Před pěti měsíci se jí narodila zdravá holčička Linda. Porod byl v termínu, dítě mělo běžnou váhu.
„Nesmíte se přejídat, což je v těhotenství těžké, protože chutě byly. Hlady jsem se ale netrápila,“ dodala Jana.
Přidejte odpověď