Lidé, kteří musí ze zdravotních důvodů držet speciální dietu a zároveň jsou v hmotné nouzi, si mohou zažádat o zvýšení příspěvku na živobytí. Platí to i pro budoucí a kojící matky.
Tisková zpráva ÚP ČR
Zvýšení částky na živobytí z důvodu dietního stravování upravuje zákon o pomoci v hmotné nouzi. V případě diety v těhotenství a během kojení dítěte do 1 roku věku může žadatelka dostat měsíční příspěvek od Úřadu práce ČR (ÚP ČR) ve výši 1 100 Kč.
Už při podání žádosti o přiznání příspěvku na živobytí může klientka vepsat na příslušném formuláři do políčka s názvem „Dieta“ slůvko „Ano“. Následně obdrží tiskopis s názvem „Potvrzení o nutnosti dietního stravování“ a ten si musí nechat potvrdit od svého odborného lékaře (gynekologa nebo pediatra), který vyznačí také dobu, po kterou by se měla žadatelka dietně stravovat.
Jakmile žena podá žádost o příspěvek na živobytí na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR, poučí ji jeho pracovníci také o tom, že musí písemně oznámit změny, které přímo ovlivňují přiznání dávky, její výši a výplatu. A to nejpozději do osmi dnů. Pokud nestihne úřad informovat, o příspěvek nepřijde. Může peníze dostat zpětně, maximálně však za tři měsíce (dle § 44 odst. 7 písm. a) zákona o pomoci v hmotné nouzi), které uplynuly od doby, kdy změnu ÚP ČR nahlásila.
Stejný postup platí i v případě dalších dietních stravovacích režimů. Jen částky se liší. Pokud klient musí dodržovat několik typů diet, bere Úřad práce ČR v potaz tu, která je finančně nejnáročnější a o tuto částku pak žadateli navýší příspěvek na živobytí.
Přehled dietního stravování a příspěvků za měsíc podle vyhlášky 389/2011 Sb.,
Nízkobílkovinná dieta 1 380 Kč
Dieta při dialýze 1 000 Kč
Pankreatická dieta 1 050 Kč
Nízkocholesterolová dieta 1 050 Kč
Diabetická dieta 1 130 Kč
Dieta při fenylketonurii 2 220 Kč
Dieta při celiakii 2 800 Kč
Dieta při osteoporóze 1 090 Kč
Dieta při laktózové intoleranci 1 070 Kč
Dieta v těhotenství a při kojení 1 100 Kč
Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR
Přidejte odpověď