
Nová metoda hemodiafiltrace je pro pacienty se selháním ledvin šetrnější a o třetinu snižuje rizika úmrtí na komplikace než u klasické dialýzy, pracuje s ní ale dosud jen několik málo lékařských center.
Technika je totiž drahá a metoda není vhodná pro všechny pacienty. Úmrtnost ale snižuje o 30 procent, řekla Michaela Ságová z centra NephroCare.
Léčbu, při níž jsou z krve pomocí přístroje odstraňovány odpadní látky, absolvuje v Česku ročně více než 11.000 pacientů.
Takzvanou hemodiafiltrací, která oproti klasické dialýze dokáže z těla odstranit více odpadních látek, je léčeno 55 procent pacientů. Část z nich se pak léčí vysokoobjemovou hemodiafiltrací, která díky vyššímu průtoku krve dokáže odstranit ještě více nečistot.
„Metoda vysokoobjemové hemodiafiltrace má sice vyšší pořizovací náklady, ale z pohledu celkové finanční náročnosti jde o metodu mnohem úspornější oproti jiným metodám,“ uvedl šéf společnosti provozující dialyzační centra pro pětinu českých pacientů David Prokeš.
Nová metoda prý oproti klasické hemodialýze o třetinu snižuje úmrtnost na kardiovaskulární komplikace, riziko úmrtí kvůli infekčním komplikacím je nižší dokonce o polovinu. O 22 procent se také snižuje nutnost hospitalizace, výrazně také klesá riziko mozkové mrtvice. Nižší spotřeba léků a menší počet hospitalizací pak znamenají i velké úspory při léčbě.
Metoda ale není vhodná pro všechny pacienty. „Musí být oběhově stabilní, aby byl umožněn větší průtok,“ upozornil Prokeš.
Čištění krve ale jinak funguje jako klasická dialýza a hradí jej pojišťovny. Pacient musí docházet třikrát týdně na zhruba pětihodinovou proceduru.
Nová metoda ale dokáže tlumit i časté doprovodné jevy léčby jako svalové křeče, bolesti hlavy, zvracení a pokles krevního tlaku.
Přidejte odpověď