Lankšrounský zámek (foto) se letos na jaře otevře i vozíčkářům. Město dá v nejstarší historické stavbě instalovat výtah za 2,7 milionu.
„Nebylo jednoduché ve východním křídle výtah umístit, projektantům se to ale nakonec podařilo. Bude s pískovcovým ostěním v antracitové barvě a zapadne do budovy,“ řekla starostka Stanislava Švarcová.
Kulturní i jiné instituce v Lanškrouně, kde žije asi 10 tisíc lidí, se stávají bezbariérové postupně. Starostka konstatovala, že někdy to ve starých objektech zařídit ani nejde.
„Starý kulturní dům bezbariérový není, muzeum jen částečně. V příštím roce plánujeme upravit jednu základní školu. Úřad má čtyři nemovitosti a jen jedna je plně bezbariérová,“ řekla Švarcová.
Památky v kraji jsou pro lidi na vozíku či s jiným zdravotním postižením přístupné jen zčásti. Podařilo se například instalovat výtah na zámku a v Galerii Jonáš v Pardubicích. Přístupné je také Regionální muzeum a Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi.
„Trend je takový, že se přístupnost památek postupně zlepšuje. Byl jsem v Bystrém u Poličky, kde přestavují 300 let starou budovu na hotel a i tam pamatují na imobilní klienty,“ řekl Josef Rychter z destinační společnosti Východní Čechy.
Vozíčkář Tomáš Potůček z Pardubic konstatoval, že v krajském městě se již pohybuje nejen v památkách poměrně bez problémů.
„Pokud cestuji mimo město, hodně využívám server vozejkmap.cz, kde sami uživatelé se zdravotním postižením zanášejí všechny potřebné údaje o památkách, kempech či institucích,“ řekl.
Mladá fronta Dnes
Přidejte odpověď