Jednou z největších katastrof v životě rodiny je ztráta zaměstnání. To bylo téma pořadu Michaely Jílkové v České televizi. Ptala se politiků, jak chtějí bojovat s nezaměstnaností…
Oficiálně je bez práce téměř 600 tisíc lidí. Hovoří se však, že máme tři čtvrtě milionu lidí bez práce. Politici před volbami slibovali, že právě oni mají recept, jak nezaměstnanost snížit. Mají ho, anebo nám věšeli bulíky na nos? Diskutovat budou:
poslanec a místopředseda Křesťansko-demokratické unie – Československé strany lidové, Jan BARTOŠEK,
Miroslav OPÁLKA, poslanec; stínový ministr práce a sociálních věcí KSČM:
Já si myslím, že práce není tak hodně, protože já jsem jedenáct měsíců opravdu nemohla práci vůbec najít a nemohla jsem zakopnout vůbec o práci a už jsem hledala i na té průmyslové zóně v Hrabové a tam jsem našla pouze brigádu, protože všechno dávali mladším. Takže potom mi syn donesl z internetu …, výpisy mi nosil, takže podle toho jsem si potom našla tady to, co mám.Jiří VÍŠEK, majitel malé firmy
Nebudu říkat, že je práce úplně hodně, ale práce skutečně existuje, ale bohužel je nerovnoměrně rozvrstvena po té naší republice. Jsou oblasti, kde skutečně té práci je málo. Bohužel v průběhu těch 20 let byl výrazně potlačen průmysl, plno pozic se změnilo a zrušilo, ale pravdou je, že situace je taková, že mnohdy je potřeba za tou prací vyjíždět. Dřív byli i lidi zvyklí dojíždět 15, 20 minut, dnes je to třeba hodinu, dvě. Takže ono je to opravdu tak či onak. Není to jednoznačně.Miroslav OPÁLKA, stínový ministr práce a sociálních věcí KSČM:
Já si myslím, že musíme rozdělit tu cyklickou nezaměstnanost, strukturální nezaměstnanost i tu regionální nezaměstnanost. Ale ta podstata přece je v něčem v jiném! Když je tady přes 550 tisíc nezaměstnaných a registrovaných pouze 41 tisíc volných pracovních míst, tak tady je jasný počet. Prostě, jestliže v roce 90. tady pracovalo 5 milionů 300 tisíc zaměstnanců, dneska jenom 3 miliony 800 a necelý milion je OSB, tak je tady ztráta přes půl milionu pracovních příležitostí. My totiž kupujeme práci od někoho jiného. Obchodní řetězce nám přivážejí zboží, to je všechno v obchodech, ale vyrobeno někde jinde! Takže ten problém je v odbytu. Nemáme odbyt na své vlastní zboží.
Pavel BOCEK, taxikář za Jablunkova, Sdružení nezaměstnaných občanů:
já jsem už dokonce v zoufalství, minimálně čtyři, pět roků písemně dal návrh, že přijmu jakoukoli práci dočasně bez nároku na mzdu a jakoukoli odměnu, dokud se neosvědčím. Přesto ani jeden z podnikatelů z celé republiky se neozval. Tak jsem byl v Třinci na úřadu práce, bez odezvy
A jak si to vysvětlujete?
Pavel BOCEK,
Prostě nezájem. O některé lidi je naprostý nezájem. Takže když říká tam ten pán, že nabízí 55 tisíc, to je blaf totální.
Jan BARTOŠEK, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku:
Kdyby ta situace byla tak jednoduchá, tak samozřejmě ti, kteří pracovat chtějí, tak už práci mají. Bohužel je potřeba být upřímný v tom, že skutečně trh práce za stávající situace nenabízí tolik pracovních míst, kolik by bylo ochotných lidí pracovat. Problém je v tom, že část lidí pracovat nikdy nechce a nebude, a ty je potřeba striktně oddělovat od těch, kteří by pracovat chtěli a nějakým způsobem bez práce jsou. To znamená, že v tento moment skutečně to, co vidíme jako velký problém, je, že nezaměstnanost je rozdělena regionálně, to znamená především sever Čech – Ústí nad Labem, Liberecko, případně sever Moravy, Olomoucku, Jihomoravský kraj, tam jsou nejvyšší procenta nezaměstnanosti v České republice a myslím si, že do určité míry to souvisí s tím, jakým způsobem se vyvíjel průmysl historicky
tak, ano, jak byste snížili nezaměstnanost třeba na Ostravsku?
Jan BARTOŠEK,:
Myslím si, že je potřeba rozlišit rizikové skupiny na trhu práce, které nemají práci a obtížně jsou zaměstnatelné. To znamená, začneme absolventama, další skupinou, která je ohrožena, jsou matky, které se vrací po mateřské dovolené na trh práce, a pak to jsou lidé, kteří jsou 55 a více let.No, bohužel už 45 a více, pane místopředsedo.
Jan BARTOŠEK,
Je to podle druhu práce, podle typu práce, co člověk vykonává, o jaký obor se jedná,
ale jak, prosím?
Jan BARTOŠEK,
No, řekněme duální školství. To znamená studenti již v průběhu studia chodí na praxi u zaměstnavatele, jsou motivováni tím, že mohou, nebo budem prosazovat, aby, co se týká praxe, mohli odečítat část daní jako položku a jsme přesvědčeni
Ale víte, že to už je dneska, pane místopředsedo? Já jenom, víte, že toto už je jedno z opatření z jara ministerstva práce a sociálních věcí?
Jan BARTOŠEK,
Ano. A důležitý je to, aby prostě tohleto pokračovalo, protože jsme přesvědčeni, že primárně vzniká jednak oborově, to znamená vydefinování oborů, ty, který jsou poptávány na trhu práce a následně, aby pracovní vztah vznikal už v době studia, kdy zaměstnavatel si může vytipovat ty, kteří dobře pracují v průběhu praxe a studia.
Ano. No, pane poslanče, vy chcete dokonce prosadit zákon, aby to první povolání bylo povinné?
Miroslav OPÁLKA, stínový ministr práce a sociálních věcí KSČM:oslanec; stínový ministr práce a sociálních Ano, už jsme ten zákon jednou předložili, takže vypadá stejně.
Ano, ale jak by to v praxi …, no, my to nevíme. To víte, my nečteme ty vaše zákony.
Miroslav OPÁLKA:
To je škoda. Ony jsou veřejně přístupné na webových stránkách …
My musíme pracovat.
Miroslav OPÁLKA,
Co se týká toho zákona, samozřejmě jde o to, že reagujeme také na situaci, která je v Evropské unii, kdy ve Španělsku a jiných státech je už více než 50 % absolventů nezaměstnaných, to znamená, že je to priorita všech priorit. A musíme pracovat přes úřady práce a jít buď cestou souběžných pracovních míst anebo stáží. To už jsou dneska principy, které jsou dané a jde o to, aby zaměstnavatel mohl za určitých podmínek a podpory státu vytvořit aspoň praxi tomu absolventovi, který pak najde daleko lépe …,Pane poslanče, prosím vás, o tom tady mluvíme. To chce i pan místopředseda, ano, už dneska ministerstvo práce dává úlevy nebo dotuje místo, pokud někdo zaměstná absolventa.
Miroslav OPÁLKA
Ale nemusí, ale nemusí.
Ano, tak a co uděláte tady panu Víškovi, když nebude chtít zaměstnat? Když na to bude zákon? Konkrétně.
Miroslav OPÁLKA:
No, tak já myslím, že je třeba vytvořit takové stimuly, aby chtěl.
A to budou jaké? Tady řekněte panu Víškovi, jak ho budete stimulovat, aby tedy podle zákona zaměstnal absolventa.
Miroslav OPÁLKA,:
Tak předně bysme měli začít pracovat s tím absolventem, dokud je ještě na škole a aby si ti absolventi vybírali taky takovou školu, která bude mít na trhu práce nějaké uplatnění. Pak samozřejmě vstoupí ta škola s panem Víškem do kontaktu už daleko dříve, ten absolvent tam může vykonávat pracovní stáže nebo prázdninovou praxi, on si ho ověří, a pak na jeden rok za dotace, které, jak říkáte, už dneska existujou, toho absolventa v tom zaměstnání proškolí tak, aby měl praxi. Stačí?
No, nestačí, protože ten rozdíl je, že za vás by to byla povinnost. Tak mě zajímá, jak donutíte pana Víška, aby toho studenta zaměstnal. Co když ten student bude líní, nekvalitní?
Miroslav MIŽENKO, čtyři roky nezaměstnaný
Zadarmo ho myslím zaměstná každý, když to zaplatí stát!
Dan JIRÁNEK, předseda Svazu měst a obcí; primátor města Kladna, ODS:
Co když víc pokazí, než kolik vydělá?
Miroslav MIŽENKO,Pane primátore, já si myslím, že málokterý pracovník udělá větší škodu, než, než je jeho výdělek.Dan JIRÁNEK,:
Málokterý, ale pak to stojí za to, …město Kladno které zaměstnává, trvale dělá stáže, dělíme pracovní úvazky například pro maminky, které se vracejí po mateřské dovolené, ale problém je v tom, že to město vlastně to dělá dobrovolně z dobré vůle a stát nedává žádnou úlevu. Tam si myslím, že je obrovský problém, protože my rádi zaměstnáme maminky na čtyři hodiny nebo na šest hodin denně, ale očekávali bychom od státu, že pak řekne: Ale nemusíte odvádět tolik na sociálním nebo na zdravotním pojištění, protože zaměstnávat dvě ženy na stejné místo stojí prostě víc peněz. My jim musíme dělat školení, stejně jako, kdyby dělala na osm hodin, my jí musíme udělat pracovní prostředí stejně, jako kdyby dělala osm hodin. Čili my to děláme z dobré vůle, a protože si myslíme, že je to potřeba, ale v soukromém sektoru samozřejmě těžko …někdo může dotovat ty pracovní místa takovýmhle způsobem. Tak musí stát nastavit taková pravidla, aby se vyplatilo dělat …, protože nezaměstnanost žen v Holandsku a v severských státech je nižší také proto, že ti, kteří je zaměstnávají, mají úlevy tak, aby se jim to vyplatilo zaměstnávat ženy na zkrácené úvazky.
Miroslav MIŽENKO,:
Ale jestli můžu jako operovat nějakýma školeníma …, to děláte jednou přece. Toho člověka neškolíte dvakrát do měsíce, nebo ano?
Dan JIRÁNEK
Cha! Kdybyste znal zákon o úřednících územně samosprávních celků, tak byste věděl, že je školíme téměř nepřetržitě a trvale.
Ale, prosím vás pěkně, vy tady mluvíte, že dotace, ale vždyť od jara běží …Dan JIRÁNEK,:
Ne dotace! Já neříkám dotace!
Ne, ale, že ministerstvo práce a sociálních věcí, že v bodovém plánu snížení nezaměstnanosti, tak finančně podporuje firmy, které zaměstnávají matky s dětmi, lidi nad 50, studenty na zkrácené úvazky. Takže jak to, že za to nemáte dotace?
Dan JIRÁNEK,:
Protože my to děláme už delší dobu a ty dotace vždycky jednou jsou, jednou nejsou. Pokud by ta úleva byla trvalá například na odvodech, tak by to i pro toho zaměstnavatele znamenalo nějakou jistotu.
Tak co potom, pane Víšku, co vy? Tady, chudák pan Víšek, nemá jistotu.
Jiří VÍŠEK, majitel malé firmy,:
Já bych řekl, že jedním z důvodů, proč je ta nezaměstnanost a proč se špatně zaměstnávají, je cena práce v České republice. Ta je prostě vysoká, ta je prostě vysoká, a to je jednou velkou brzdou pro ty podnikatele. Zvláště v dnešní době, když on nemá jisté zakázky, jistou práci! To je prostě velký problém.
Miroslav OPÁLKA:
Já bych nesouhlasil s tím, protože cena práce v České republice je jedna z nejnižších v rámci Evropské unie. Já vám dám příklad. Česká republika náklady práce na zaměstnance 24,5, k třeba, jak říkal pan primátor k Nizozemsku 110,6. Ten problém je totiž v něčem jiném. Ten je v produktivitě práce. U nás je 52,8 %, v tom roce 90 byla asi 62, tak jsme se ani nevyhrabali o procento výš, jsme na tom dokonce ještě za těch čtvrt století hůř, ale v tom Nizozemsku je 101 %. Tam je ten problém. A když se podíváme potom na jednotkové náklady práce, tak v České republice 40,7 a v tom Nizozemsku 109.
Tak vy, prosím vás, říkáte, ano, že u nás ta pracovní síla není tak drahá, ano?Miroslav OPÁLKA:
Ano.
Tak proč Komunistická strana Čech a Moravy měla před dvěma lety ještě, milí diváci, 260 zaměstnanců, teď už jich máte jenom polovinu, a co jste udělali?
Vy jste je dali na „švarcsystém“! Vy za ně neplatíte daně a odvody!Ano a váš pan místopředseda řekl, že to je proto, že šetříte na daních! Tak když je ta levná pracovní síla, ano, proč jim …, vy za ně neplatíte to zdravotní a sociální a takto se jich zbavujete?
Miroslav OPÁLKA:Podívejte se, já, já se přiznám, že mně se ten systém taky nelíbí, ale zákon bohužel takový je.Jaký zákon? Prosím vás, to není zákon! „Švarcsystém“ není povolen! Odpovězte mi …
Miroslav OPÁLKA,:
Ale to není „švarcsystém“, jako to není typický „švarcsystém“.
A proč, a proč teda lidi, proč lidi teda na živnostenský list zaměstnáváte a nenechávate je jako zaměstnavatel ...
Miroslav OPÁLKA,… v některých situacích to vysvětlení je docela složité. Nás je také čím dál míň, žel, i když jsme největší politická strana, tak samozřejmě nežijeme jenom ze státních dotací, ale žijeme také z toho, co vybereme. A jestli máme zabezpečit, aby v každém okrese jsme měli kontakt s voliči, aby v každém okrese byl předseda okresního výboru, tak nám samozřejmě ta matematika musí nějak vycházet. Nevíme …, vy se na mě díváte tak krásně, děkuji, ale nevím, jestli jste pochopila, že musíme se vejít taky do nějakého rozpočtu a v rámci toho rozpočtu se musíme umět pohybovat. My nejsme výrobní organizace, která si vydělává.Ale proč? Ne, prosím vás, tak ale, proč potom říkáte, že zaměstnávat lidi je levné u nás, když vy je radši dáte na ten „švarcystém“?
Miroslav OPÁLKA:
Ale přece já tady mluvím obecně.
Ale já mluvím o vás konkrétně, no, no, prosím, kdo tady …, prosím, pane Miženko?
Miroslav MIŽENKO,:
Já si myslím, že politická strana asi není ten správný příklad. Tam jako asi nějaká produktivita práce asi nějaká nebude.
Jiří VÍŠEK,
Já bych, jenom k tomu chtěl říct, že jako je velmi krásné to srovnávat s tou Evropou, zvláště západní, ale je potřeba vycházet z českých poměrů, z českých platů, z těch možností. A ta cena práce je prostě vysoká! Je v každém případě!
Jan BARTOŠEK, KDU-ČSL pro sociální politiku:
To už jsme tady řekli. Tak a vy nám řekněte, jak snížíte tedy cenu té pracovní síly, aby tady podnikatelé mohli více zaměstnávat lidí?Jan BARTOŠEK,:
Já osobně nevidím v tenhleten moment důvod snižovat … nebo něco, nějakým způsobem se bavit o ceně práce, spíš se bavím o tom systému jako takovým, protože z mého pohledu částečné uvolnění „švarcsystému“ by umožnilo zaměstnávat mnohem více lidí a přineslo to práci mnohem více nezaměstnaným, protože v této republice, a to opakovaně kontroly prokazují, se pracuje načerno. To znamená, co je pro systém výhodnější? To, zda lidé pracují v rámci „švarcsystému“ a odvádí tomu státu, anebo pracují načerno? A to je špatně! bych nechala reagovat paní Marmolovou, na „švarcystém“, a potom půjdeme na občany v publiku. Ten „švarsystém“ vám by vyhovoval nebo ne?
Libuše MARMOLOVÁ,:
No, rozhodně ne! Já raději pracuju normálně na smlouvu.
A proč?
Jiří VÍŠEK, :
Živnostník se musí starat sám o sebe, to je velký problém a velká zodpovědnost. Bohužel každý to nezvládne.
Miroslav MIŽENKO, :
Já si myslím, že to je pravda, ale potom,to můžeme vyřešit tak, že všichni budeme mít živnostenské listy a budeme fakturovat navzájem.
Miroslav OPÁLKA,:Problém je v tom, že v České republice je nejvíc živnostníků na počet obyvatel, jo, takže tady vidíme, že není něco zcela v pořádku. I tady ta produktivita je limitována.Ano, ale i vy k tomu, viďte, ve straně přispíváte?
Miroslav OPÁLKA, :
Ano, samozřejmě . Jestli chcete držet to téma, tak můžete, ale já myslím, že postoupíme dál.
osoba:Češko Jiří, dobrý večer, paní Jílková. A já na místopředsedu Bartoška se chcu zeptat. Vy říkáte, že každý si může sehnat práci, jo? Já jsem invalidní důchodce, jo, měl jsem, mám 52 let a byl jsem v práci, chytla mě páteř, šel jsem na nemocenskou, bohužel chodím od jednoho doktora k druhému a zaměstnavatel mě propustil. Bohužel takového „kripla“ nechcou. To je v našem státě takové! Tak co?Jan BARTOŠEK,:
To jsem skutečně neřekl, protože v tento moment na trhu práce je mnohem víc lidí, kteří by pracovat chtěli a nemohou sehnat místo. To jsem řekl. A také tu situaci nevnímám jako dobrou. Pravda je, že v okamžiku, když vstoupí do života nějaký úraz nebo zranění, které handicapuje člověka na trhu práce, tak to vždycky vnímám jako velké neštěstí, protože zvlášť u lidí, kteří pracují manuálně, je to diskvalifikuje v další práci. Ano, v tento moment je to o nějaké rekvalifikaci. Na druhou stranu, bylo-li příčina toho, že jste přišel o práci v důsledku svého zdravotního stavu, tak je na zvážení, jestli tenhleten akt by neměl následovat i směrem k tomu zaměstnavateli některé kroky, protože pak by mělo dojít k tomu, že zaměstnavatel nabídne alternativní práci nebo … jedná se o to, že skutečně to, co by ještě mělo být a chybí zde na trhu, jsou sociální dílny, které se v podstatě … umožňují pracovat lidem se zdravotním handicapem. To zde chybí.
osoba:
Já vám řeknu tak, ten zaměstnavatel …, dělal jsem vrátného ve firmě DongWon v Třinci. Bohužel byla to směna 12hodinová, ranní, noční, ale sedělo se, obchůzky v zimě …, páteř mám ještě další blokádu, po operaci krční páteře. To je další věc, jo, ale bohužel …
Ano, ale co ten zaměstnavatel? Víte, jak se s váma rozloučil? Jestli vám měl dát nějaké …
osoba:
Řekl, že jsem, že jsem na nemocenský, tak bohužel mě nemůže zaměstnat.
Miroslav OPÁLKA:
A máte invalidní důchod?
osoba:
No v jedničce.Jak jsem se dostal po bouračce, měl jsem dvojku, ale po dvou letech mi paní doktorka Pešlová ve Frýdku řekla, že jsem THP pracovník, že jestli můžu, … Že můžu dělat bistra …
Miroslav OPÁLKA,A to byl pracovní úraz?osoba:
Ne, to byla autonehoda. Na přechodu, kde mě srazilo auto. Ale to je další otázka. To už je něco jinýho.
Miroslav OPÁLKA
Bez životního pojištění, jak tomu rozumím.
osoba:
Rejmon Jiří. Já bych chtěl ještě se vrátit k tomu, k těm absolventům. Ono naše školství je trošičku v problémech, takže kdo by se chtěl ujmout toho, aby naše školství dávalo takovou kvalifikaci lidem, aby byli opravdu v praxi použitelní, to by bylo úžasný. My třeba jsme dělali …, máme zkušenost s tím, že k nám nastoupili mladí absolventi, ale oni neumí vůbec nic! Když jsme je vzali na praxi ve třetím ročníku, jak tady zaznělo, tak oni na tu praxi nechodí. Nikdo to v těch školách neřeší.
A v jakém oboru jenom, abychom věděli, jaký obor?
osoba:
Konkrétně elektrikáři to byli. Místo, aby přišli čtyři dny v týdnu, tak přišli jednou a učiliště to neřeší. Vyučili se. Takoví lidé v praxi samozřejmě pak velmi obtížně shání práci. Takže reakce je, že když nemáte kvalifikované lidi, těžko se zaměstnávají. Na druhou stranu je pravda, že jsou obory, kde lidé nechtějí pracovat, už jsou to podřadné práce, chtějí nějakou práci dneska především v kanceláři. Když chcete, aby něco vyráběli, tak vlastně nemůžete na to sehnat lidi. Tam je asi ten volný prostor pro to, abysme ty lidi zaměstnali.
Ano a co je ta podřadná práce, který, kterou nikdo nechce?
osoba:
Dneska lidé nechtějí uklízet, nechtějí dělat výkopové práce.
No, ale tady, podívejte, paní Marmolová, uklízí a byla v kanceláři!
osoba:
Je jedna z mála, je jedna z mála.
Miroslav MIŽENKO,:
Je to výjimka, no. Já si myslím, že ti lidé by to i dělali, ale záleží, za kolik peněz.
osoba:
No, ne! Ono těch míst zase není tolik, takže samozřejmě tam nemůžete zaměstnat sto tisíc lidí na úklidu. To je celkem logický, takže …
Miroslav MIŽENKO,:
Jistě, ale je rozdíl, jestli berete 120 korun na hodinu nebo 60 korun na hodinu.
osoba:
Je pravda, že u podřadné práce nikde asi nebude příliš mnoho peněz. To s vámi, to s vámi souhlasím.
Miroslav MIŽENKO,:
Vy jste se divil …, já vím, že jsou uklízečky, které berou víc než zedník.
osoba:
To bohužel tak je.
Ano, ale vy jste nastínil další téma, a to je, prosím vás, jestli zaměstnavatelé nezneužívají té vysoké nezaměstnanosti k tomu, že lidem dávají podhodnocenou mzdu, ano, že potom není divu, rozumíte, když někdo tu práci nechce, protože je to vysloveně urážlivé ta cena!
osoba:
My jsme malá firma, myslíme si, že toho nezneužíváme. Máme spíše zkušenost, že toho zneužívají velké firmy, nikoli malé. Malé firmy potřebují kvalifikované lidi a snaží se je udržet.
Dan JIRÁNEK,:
Jestli mohu, ony toho zneužívají obě dvě strany, protože řada lidí pracuje načerno, a jestli stát nezarazí práci načerno, jestli s tím něco neudělá, protože samozřejmě souběh práce načerno a sociální dávky jsou vražedné. Pak ti lidé nemají žádný důvod, proč by dělali „nabílo“. Čili musí stát zamezit i tomu, aby …
osoba:
Přesně tak, ano, ano.
Dan JIRÁNEK,
Protože nevěřím tomu, že z 550 tisíc nezaměstnaných nikdo nedělá načerno. Já věřím tomu, že jsou desítky tisíc …
Dan JIRÁNEK,
Musí být přísnější kontroly! Ne, ne, že ti úředníci sedí a bohužel teď úřady práce dělají jenom papírovou práci, ale musí se chodit do terénu …
Miroslav MIŽENKO,
Úřad práce vám s tím nepomůže, úřad práce …
Ano, ale, pane primátore, vy jste nějaký chytrý, poslyšte! Vždyť vy jste z ODS! A ODS jsme měli u vlády, že?Proč se tedy tomu nezabránilo, co kritizujete, no?
Dan JIRÁNEK,:
Ale my jsme, my jsme na to měli recept. My jsme měli veřejně prospěšné práce, které fungovaly jednak proto, že ti lidé, kteří chtěli něco dělat, mohli dělat …
Miroslav MIŽENKO,
Pracovali zadarmo …
Dan JIRÁNEK,:
… a současně nemohli dělat načerno, protože on když musel přijít na tu veřejně prospěšnou práci, tak nemohl jít pomoct kamarádovi a podobně.
Miroslav MIŽENKO,:
A když přišel, když přišel …. domů, tak si přinesl co? Pracovní návyky a za to si šel nakoupit.
Dan JIRÁNEK,:
Ne, přinesl si domů v tom začátku … jednak dostal plné sociální dávky, protože jinak se mu to snižovalo na životní … nebo na existenční minimum.
Miroslav MIŽENKO,:
Pane primátore, já jsem na pracovním úřadě a vím, co jsem dostal, nebo co mi nabízeli. Dvacet hodin týdně zadarmo, získám pracovní návyky, to je všechno.
Dan JIRÁNEK,:
To bylo až po změně. Na začátku to bylo tak, že jste dostával plné sociální dávky a tuším asi tisíc …
Miroslav MIŽENKO,:
Já jsem sociální dávky v životě nebral, protože mám smůlu, že žiju s matkou, která má důchod, tak mě je i povinná živit, protože se …, protože se!
Pavel BOCEK, Sdružení nezaměstnaných občanů:
Já to vidím takto: Ono se říká, že není práce. Práce si myslím, že je dost. Když vezmeme naše města, vesnice, krajinu, není až v takovém stavu, jako jsou města a podobně v nejvyspělejších zemích světa. Takže práce je dost. Čeho je málo, je málo finančních prostředků na tu práci, protože jsou špatně podle mého názoru přerozdělované. A tu by možná pomohlo, jestli bych mohl, jak vy říkáte recept, že možná to bude vypadat směšně, ale prostě uzákonit maximální mzdu. Jako je uzákoněna minimální mzda, uzákonit maximální mzdu. Prostě není možné, aby někdo vydělával 500, 600 tisíc měsíčně a ještě ve státní sféře! Známe takové případy.
Jiří VÍŠEK,:
Ano, ve státní sféře.
Pavel BOCEK,
A budou peníze na práci, na zaplacení práce. Tam je asi největší problém.
Jan BARTOŠEK,:
Já bych se ještě chtěl vrátit k té práci načerno. To, co si myslím, že je potřeba, být mnohem přísnější v kontrole a v postihu firem. Myslím si, že velmi vhodný návrh by byl, jestliže se ve firmě zjistí, že někdo pracuje načerno, je to podobný jako bodový systém, to znamená výstraha, pokuta. V případě, že opakovaně nechť se té firmě prostě vezme živnostenský list, nebo ať se ví, že prostě ten postih směrem k podnikatelům je přísný.
Takže bude ještě přísnější kontrola.
Miroslav MIŽENKO,:
A pane Bartoško, ale jak to budete zjišťovat?
Jan BARTOŠEK,
Ale já si myslím, že skutečně je potřeba, aby stát zavedl mnohem tvrdší kontrolní činnost, a to nejenom ve smyslu kontroly práce načerno, ale mnohem víc posílil následně i terénní práce ve smyslu využívání sociálních dávek. Jestliže nebudeme mít kvalitní terénní práci, tak je sociální politika neúčinná.
osoba:
Dobrý večer, Nováková. Já se domnívám, že ta nezaměstnanost je tady i uměle udržovaná, a to z toho důvodu, že tu opravdu vládne klientelismus a kamarádství. Politici vlastně měli, teď budu mluvit o státních zaměstnancích, o státních podnicích. Oni, když se tady … byla krize a zvyšovala se nezaměstnanost, tak oni měli apelovat na zaměstnavatele těch státních podniků, aby buď omezili zaměstnanost důchodců, protože opravdu pracují důchodci i dokonce ve vyšším věku a oni zabírají místo mladším, často nejenom, bych řekla, morálně lepším, ale profesi ,…, profesionálně schopnějším. A tady je veliký tedy problém.
Miroslav MIŽENKO,Sice máte pravdu, ale na druhou stranu říkáte, profesionálně schopnějším, ale teď se bavíme o tom, že tady nastupujou absolventi, kteří neumějí nic!Miroslav OPÁLKA, :
Vemme si to, že u nás pracovalo 140 tisíc, teď asi 70 tisíc zahraničních dělníků, v určitém pracovním poměru je asi 100 tisíc studentů a stabilní pracovní poměr má asi 140 tisíc starobních důchodců, celkem důchodci pracujou asi ve výši 250 tisíc. Před rokem 90 to bylo přes půl milionu starobních důchodců, co pracovalo. Čili tady vidíme, tady vidíme …
Prosím vás, tak co? Má víc pracovat důchodců nebo méně z těch čísel?
Miroslav OPÁLKA,:
Ne, tady, tady vidíme, že samozřejmě tady je nějaké zdvojení důchod a mzda. Vy jste správně podotkla, že někteří musí pracovat, protože mají nízký důchod. Otázka je proč, ale já musím podotknout, že to rozvolnění zaměstnávání těch důchodců vychází z harmonizace evropského práva. Bohužel tady národní zákon není tak silný, aby toto, tuto harmonizaci uměl přebít.
osoba:
Ale prosím vás, tady je to potom nespravedlivé, protože já se budu třeba obracet na vyspělé státy v Evropě, jako je Švýcarsko, Německo. Tam jsou lidi vychováváni k ohleduplnosti a k slušnosti a oni pracovali a oni v momentě, kdy dovrší hranici odchodu do důchodu, tak opravdu odcházejí. Proto je tam tak nízká nezaměstnanost, protože oni pracovali, oni si tedy našetřili, byli k tomu vychováváni a nechávají místo těm mladším. Proto je tam ta nízká nezaměstnanost! A k tomu klientelismu a kamarádství. Já uvedu, prosím vás, jeden příklad. Na cizineckém úřadu pracují úředníci pro styk s cizinci. My známe, prosím vás, případ, kdy osoba, která přijde na cizinecký úřad, je z EU a po třech měsících si jde prodloužit tady pobyt a mluví plynně třemi světovými jazyky. Ta úřednice pro styk s tou cizinkou neumí ani jeden světový jazyk. Tam mají mateřský jazyk český jazyk a nejsou schopny použít žádný jazyk. Tady jsme u toho, jak ta …, tady teda jde zrovna o mladého člověka. Ti většinou dneska už umí perfektně světový jazyk, ale naskýtá se otázka, jak ona k takovému místu přišla? A jsme u toho, jo.
Ne, ne, já bych vám …, ano, ale já bych vám jenom vzhledem k vašemu věku …, víte, já vám řeknu, já bych poprosila o jednu věc, ano? Myslím si, že je velmi nebezpečné, aby tady vznikala nějaká averze, jestli staří zabírají místa mladým.
osoba:To já vůbec nechci.
Jan BARTOŠEK,Ta myšlenka skutečně vymezovat se tímto způsobem vůči pracujícím důchodcům není dobrá, jo. Je to skutečně o tom, že tito lidé pracují a mohou mnohdy dát to, co mladí nemají, to je zkušenost. To, zda se rozhodnou odejít do důchodu, nebo nerozhodnou, věřím tomu, že mnohdy v tom hraje i sociální situace jejich roli a cílem je vystavovat zase určité sociální nejistotě tím, že přijdou o práci, to taky zase nevidím jako dobré směrem k seniorům.Miroslav OPÁLKA, :
Ale je třeba vidět ty důchodce v určité struktuře. Například v roce 2011 odešlo … do předčasných důchodů, protože nemohlo najít práci, přes 86 tisíc důchodců a když se podíváme, v červnu 2013 dělá ten součet těch lidí, kteří museli, protože nenašli práci, odejít do předčasného důchodu, je 471 tisíc. To je taky jeden z důvodů, proč je důchodový účet v deficitu.
Miroslav MIŽENKO,Já bych se k tomu Švýcarsku rád vrátil. Ono vždycky vidíme, tam mají dobré to, tam mají dobré to a vždycky si vybíráme jenom to jedno, ale ti švýcarští důchodci asi mají jiné důchody, takže asi si můžou dovolit odejít do důchodu.Tak prosím, prosím, máme dalšího občana, prosím, prosím.
osoba:Opilka,Petr, dobrý večer,A co takhle kontrolovat cizince, kterých je tady statisíců? Je tady, jak tady paní na začátku říkala, 700 tisíc Čechů nezaměstnaných a vy chcete hlídat nezaměstnané, jestli nepracují načerno! Co třeba hlídat lidi z ciziny?Dan JIRÁNEK, :
Ne, ne, ne! To jsme se špatně pochopili. Já jsem říkal, že je třeba hlídat ty, kteří pracují načerno.
osoba:Obecně.
Dan JIRÁNEK,:
Protože, pro mě to není nezaměstnaný, když dělá načerno. A mně je, upřímně řečeno, jedno, jestli je cizinec nebo našinec, protože cizinec k tomu asi nebere sociální dávky, ale zabírá zbytečně místo a …
osoba:
Ale zabírá nám místo. Já se chci dostat právě k jedný věci …
Dan JIRÁNEK, :
Ano, ale mělo by se kontrolovat veškerá práce načerno.
osoba:
Já se chci dostat k jiný věci. Já jsem minulý týden byl v jednom obchodním řetězci nakupovat a byl jsem v zelenině a teďka tam prodavačka vybalovala zboží, tak jsem na ni promluvil, ona se na mě otočila a povídá mi: „Što?“ Tak jsem se jí snažil vysvětlit, co chci a ona mi nerozumí. Pak jdu platit a tam na mě mluvějí slovensky. Připadá vám normální, pane primátor, že já, když jdu nakupovat tady doma v České republice, abych já se učil cizí jazyky? Neměli by radši zaměstnat Čechy?
Tak já bych jenom oddělila tu slovenštinu, to myslím, …
osoba:No, ale je to taky cizinec.
Miroslav OPÁLKA,:
Prosím vás, můžu k té kontrolní činnosti? Protože ono to tak není, jak se to říká. Ta kontrolní činnost v minulém období přece jenom stoupla. Státní úřad, inspekce práce odhalil spoustu černé práce. Jenomže vznikla obrovská nevole těch zaměstnavatelů, tak se to trošičku zmírnilo. A když vezmu cizineckou policii, tak kontroluje taky, zejména na stavbách ty cizince, jestli pracují. Vzpomeňte si ty problémy, že nemají u sebe pracovní smlouvy, jak těžce ….. se to kontroluje. Čili ta kontrola tady samozřejmě existuje, ne, že by neexistovala, ale z pozice těch zaměstnavatelů, pro které je to výhodnější, je obrovský odpor.
osoba:Pane poslanče, já se chci zeptat, dá, dá se nějak udělat, aby více zaměstnávali Čechy než ty cizince? Protože …
Miroslav OPÁLKA, V rámci Evropy ne.
osoba:… mně připadá, že opravdu radši berou cizince, protože ten dělá za menší peníze.
Dan JIRÁNEK,
Se Slováky se nedá nic dělat, protože oni tady mají samozřejmě stejná práva jako Češi.
Miroslav OPÁLKA,
Evropa je jeden pracovní trh …
osoba:Ale neměla by být priorita radši zaměstnat člověka Čecha než …
Dan JIRÁNEK,:
To nejde z hlediska zákonů. Zrovna tak se naši zase …, naši pracující nechávají zaměstnat v Německu a v Rakousku. A pokud by nám to dělalo Rakousko nebo Německo, taky bychom se cítili být poškozeni. Vemte si, kolik zdravotních sester, kolik doktorů dělá v Německu a je ráda, že tam našlo práci …
osoba:
To je pravda, ale, pane primátor, když já jdu nakupovat, tak chci, aby mi prodavač uměl vysvětlit, kde co je a když na mě mluví cizím jazykem …
Dan JIRÁNEK,:
Já vám poradím. Do takového obchodu, kde nerozumíte prodavači, nechoďte! To je nejúčinnější.
osoba:
Je to velkej řetězec,
Jiří VÍŠEK,Ne, já cizince nechám, prostě je to tak. Já bych se jenom vrátil k tomu, proč se obtížně zaměstnává …, proč se tomu částečně zaměstnavatelé brání. On je to totiž zákoník práce. Ten totiž neumožňuje propustit zaměstnance bez uvedení důvodu, protože pokud má dobrého zaměstnance, nebude ho propouštět, pokud má zaměstnance, který nechce, neumí, nebo a tak dále … pracuje špatně, tak podle současného zákona s tím má velký problém, aby ho vůbec propustil. Takže pokud nebude možnost umožnit …, možnost, aby ho propustil bez uvedení důvodu, tak pak se nám to také …, to je jedna brzda tohle!Jan BARTOŠEK,:
Já si myslím, že zákoník práce, tak jak je prosazen, v mnohém spíš brání tomu, aby byli lidé zaměstnáváni. To znamená, místo toho, aby je chránil, tak spíš komplikuje tu situaci. Myslím si, že v dílčích věcech by bylo dobré prosadit rozvolněný zákoník práce, například prodloužit zkušební dobu a podobně. To znamená umožnit určitou flexibilitu na trhu práce, včetně toho, co já si myslím, je směrem právě k matkám na mateřských dovolených, které se vrací po mateřských dovolených. To je skupina žen, která je velmi diskriminována. Tam si myslím, to je další skupina, které by se stát měl aktivně věnovat.
Promiňte, ale vy pořád mluvíte, jakože je před volbami. Vždyť vy tady budete asi sedět ve vládě, viďte! No, tak nám řekněte, co budete prosazovat, ne, co by se mělo. To my tady můžeme říkat.
Jan BARTOŠEK,:
Já se …, já vám mohu říct, já vám mohu říct, co budeme prosazovat, ale skutečně my nejsme vládní strana. Víte, že …
No, ještě ne, to já vím, ale třeba …
Jan BARTOŠEK,:
Kdoví, jestli budem,
No, ale třeba, viďte? Uvidíme, pane místopředsedo. Pojďme už mluvit o tom, o co budete usilovat, ano?
Jan BARTOŠEK,
Mluvil jsem o matkách na mateřských dovolených. Tak později …
Ano, tak prosím.
osoba:
Macura, dobrý večer. Já bych reagoval na pana poslance Opálku, že lze někoho propustit bez udání důvodu. To není pravda!
Miroslav OPÁLKA,:
Ale já jsem říkal vytýkací řízení, to už jsou samozřejmě důvody.
osoba:
Vytýkací řízení podle paragrafu 52 zákoníku práce můžete uplatnit pouze tehdy, pokud ten zaměstnanec porušil interní předpis firmy. Jinak to nelze! To znamená, že vždycky nějaký důvod tam musí být.
Miroslav OPÁLKA,:
No, to je pravda, no.
osoba:
A hledají se zástupné důvody jenom proto, aby se ten zaměstnavatel toho zaměstnance zbavil. Takže samozřejmě v okamžiku, kdyby bylo možné bez udání důvodů, byť třeba s odstupným, toho zaměstnance propustit, tak to tomu trhu práce ukrutně pomůže.
osoba:
Pomůže …
osoba:
A jestli můžu jednu poznámku, a to je otázka, pokud zaměstnavatelé jsou malí, OSVČ, drobné firmy, dneska všichni bojují za „švarcsystém“. Už tady o tom byla řeč. Ale definice „švarcsystému“ není v zákoníku práce jednoznačná. A když si dojdete na inspektorát práce, popíšete situaci z vlastní zkušenosti a zeptáte se: Je to nelegální práce, není to nelegální práce? Tak přijde úřednice s úplným zněním zákona a bude v něm listovat. Upřímně, to si umí přečíst každý také! To znamená, že by třeba strašně pomohlo, kdyby bylo možné přijít na pracoviště inspektorátu práce, popsat situaci a oni by dali stanovisko: Je to nelegální práce, nebo není. A tím pádem pak by to bylo závazné.
Paní Marmolová, řekněte, protože tady jsme slyšeli o těch výpovědích, jaké? Vy jste, vy jste si udělala tu rekvalifikaci na prodavačku, tak jste zažila různé věci, že?Libuše MARMOLOVÁ,:
Já jsem například pracovala v Kauflandu, kde mi dával vedoucí nadměrné úkoly, které jsem nemohla splnit, a to byl už jeden důvod, který byl pro výpověď, jo, potom jsem nějakou malou chybu též udělala, no a to byl druhý, no a nakonec, to už bylo jasné, že, že půjdu. A taky se to splnilo. Ještě obzvlášť, když jsem řekla, že se paní ředitelka po mně „vozí“, tak to jsem měla úplně nahnuté.
A také se vám stalo, že vlastně jste se dozvěděla, třeba někde vám řekli, že vás přijmou nastálo, nastoupila jste a řekli, že jen na krátký úvazek, nebo vám někde řekli, že vás propouštějí hodinu před koncem směny, že?
Libuše MARMOLOVÁ,
No, v Tescu se mi stalo, já jsem pracovala tam rok a půl, já jsem si myslela, že mi prodlouží smlouvu, no, ale tak řekli mi to velice, velice pěkně, že ať se nezlobím, že už mi ji neprodlouží dál tu smlouvu. To bylo ještě tak do slušna, jo, ale ten Kaufland, teda to jsem si nezasloužila, si myslím.
Takže, co, co s tím, víte?
Jan BARTOŠEK,
Samozřejmě, tak je-li smlouva na dobu určitou, tak zaměstnavatel má právo prodloužit, anebo neprodloužit tu smlouvu. To prostě takto vyplývá. Z vlastní zkušenosti vím, z vlastní rodiny, že také nedošlo k prodloužení smlouvy na dobu určitou. Jo, tato skutečnost se děje a člověk potom musí prostě hledat práci dál. To neznamená, že to je snadná situace. Ze strany zaměstnavatele bych ocenil, považoval bych za slušné, aby o tom řekl s určitým předstihem, aby člověk mohl zavčasu se ptát po další práci, aby se to nedozvěděl den předtím, než skončí. Ale tohle to je …, skutečně to nelze nařídit zákonem. To je o nějaké vnitřní etice firmy, jak se k těm zaměstnancům chová.
Tak prosím.
osoba:
Aleš Dočkal, dobrý večer. Pane poslanče, dneska je 7. listopadu, tak bych vám rád připomněl, že je to bez čtyř rovných sto let, co se přesvědčujeme o tom, že vaše recepty moc nefungují, zejména snaha vybudovat bohatý stát z chudých lidí. A já si myslím, že nezaměstnanost je potřeba řešit především nikoli s těmi nezaměstnanými, ale s těmi, kdo jim můžou dát práci. Já jsem sem přijel rovnou z provozu, kde jsem byl od rána, teď jsem tady trošku na trní, že tam nejsem, odsad se tam budu vracet a domů se vrátím o půlnoci. Já sním o tom, že budu si moct dovolit sehnat spolehlivýho a dobře zaplacenýho člověka, kterej tam bude místo mě, ale bohužel ten jeden člověk, když ho budu chtít opravdu dobře zaplatit se všemi odvody, daněmi a se vším, co se k tomu váže, už přesně rozhoduje o tom, jestli firma na konci roku bude v černých číslech, anebo v červených. Když bude v černých, budu muset tohleto dělat dál a pojedeme dál a když v červených, tak 15 lidí, v čele se mnou, půjde na úřad práce.
Miroslav OPÁLKA,:
Děkuji za připomenutí výročí celé veřejnosti, která kouká, protože ta si vzpomene na tu plnou zaměstnanost, ale chtěl bych vám sdělit, ale samozřejmě i těm, těm podnikatelům, kteří se dívají, víte, každý chce úlevy a na úlevách je schopný vytvořit nové pracovní místo. To je chiméra. Prostě dostane úlevu na někoho, vytlačí drahého režijního zaměstnance a dá si tam toho dotovaného státem. Stát hospodaří s tisíce miliardami ročně. Když dělá polovina zaměstnanců, musí tedy asi odvést 200 tisíc, aby to zaplatil. Když budou takhle ty firmy v modrých číslech, tak potom ale bude ten stát v červených číslech, jakože je. Ten graf, já jsem si ho tu vzal, je hrozný. To někdo bude jednou muset zaplatit! A jestli to budeme dělat tak, že pořád budeme vybírat nízké daně a všechno dotovat, tak jsem zvědaví, co ti naše děti, vnuci a pravnuci nám jednou vzkážou.
Pane poslanče, promiňte, ale já mám trošku pocit, vy nám také máte říkat, jak byste to řešil a ne jenom statistiky.
Miroslav OPÁLKA… ale převezmu z Eurostatu, z OECD, z české statistiky, můžu dokazovat, že to není můj výmysl.Ano, ale kromě čísel, jak byste to dělali? Tak prosím, reagujte vy, potom, … Ano, ne, tam ještě pán. Já jsem pánovi slíbila, prosím.
osoba:
Tady padlo číslo 700 tisíc nezaměstnaných. Pokud vím, tak registrovaných živnostníků a zaměstnavatelů je ještě o 200 tisíc víc. Ne velký fabriky, když se jim bude dobře dařit, budou mít tisíc zaměstnanců a budou potřebovat, tak naberou 20 lidí. Tím to nevyřešíme. My potřebujeme vytvořit podmínky, aby 200 tisíc živnostníků si každej mohl přibrat aspoň toho jednoho člověka, aby se mohl věnovat víc sobě a své rodině! Ne luxus dovolených a drahých aut, ale luxus nemuset pracovat od rána do noci každý den! To je to jediné …
No a co vám v tom brání? Ano, aby věděli tady pánové.
osoba:
Přesně to, jak řekl pan Víšek, celková cena pracovní síly je příliš drahá, když k tomu ještě připočtu neúměrné daňové zatížení.Někde se prostě ulevit musí!
Dan JIRÁNEK,Obrovský problém třeba je cena energie. To, proč mimo jiné padá Moravskoslezský kraj nebo Ústecký kraj, je kvůli tomu, že bohužel, pane poslanče, Poslanecká sněmovna odhlasovala naprosto nesmyslný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který nás bude stát asi 500 miliard a tyhlety peníze vytlačily naše firmy ze zahraničních trhů! Za mnou chodí podnikatelé a říkají, … skláři třeba: S touhletou cenou za plyn, s touhletou cenou za elektřinu, kterou platíme, nám ty výrobky nikdo nevezme a my musíme ty lidi propouštět! na začátku to bylo, že chtějí podnikatelé snížit daně, tu pracovní sílu, je to tak. Teď řekněte,
Miroslav OPÁLKA,
Toto není naše cesta, protože toto je cesta opravdu do pekel státu, který by musel zkrachovat. Víte, jestli, jestli, jestli …
Ano, tak jaká je cesta? Jaká je cesta?
Miroslav OPÁLKA, :
My musíme dostat do celého systému více peněz, aby lidi kupovali a vytvářeli …
A jak?
Miroslav OPÁLKA,:
No, jak, jak? Tak já vám to řeknu.Jestliže v České republice je jednotka práce 10,6 a třeba ve Švédsku 39, tak je to jedna čtvrtina. No tak i a … ve Švédsku jsou, ve Švédsku jsou vysoké daně …
No, ale jak u nás, jak u nás?
Miroslav OPÁLKA,
Ve Švédsku jsou vysoké daně, přitom je tam největší neza …, největší zaměstnanost, nejlépe se vyrovnávali s krizí a je tam největší spokojenost lidí. Tak asi toto je cesta.
Ale jaká?
Miroslav MIŽENKO, :
A nejmíň se tam krade, nejmenší korupce …A to musíte všecko říct, co oni všechno mají a nejenom to vybrat dvě, tři záležitosti.
Miroslav OPÁLKA,:
No, nejméně se tam krade.
Miroslav MIŽENKO,
Ale tam je jiná mentalita, všechno je jiné.
Pavel BOCEK, :
No, já možná na závěr bych řekl, že, nebo bych se zeptal, kdo vyslovil slova, že „budujeme mafiánský kapitalismus“? Pan Havel před svou smrtí, v televizi vyslovil slova, že budujeme „mafiánský kapitalismus“.
Jan BARTOŠEK,:
Na druhou stranu je to země, kterou předáme našim dětem a politiku děláme kvůli tomu, abysme tuhletu situaci změnili, je-li. To znamená, že z mého pohledu to, co je podstatné, je podporovat lidi, kteří druhým dávají práci, což jsou drobní živnostníci a …
tak snížíte jim daně, nebo jak je budete podporovat? Jak je budete podporovat?
Jan BARTOŠEK,
Myslím si, že první cesta, první cesta, kudy půjdeme, je, že u vybraných, u vybraného zboží snížíme cenu DPH, tím podpoříme spotřebu. Co rozhodně nebudeme zvyšovat, je daňové zatížení a ohledně ceny práce samozřejmě se může vyjednávat, v tenhleten moment bych si vymýšlel, každopádně, bude-li to krok, který spočítáme směrem k státnímu rozpočtu bez toho, že by prohluboval schodek státního rozpočtu, je to cesta, kterou můžeme jít. Usnadňuje to zaměstnávání lidí.
Jiří VÍŠEK, :
Ano, ano, to se mi líbí.
Ano? .., ale počkejte, já ještě, oni by i možná někteří diváci, nebo já bych neusnula. Jak, jak to tedy vyřešili jste v tom Moravskoslezském kraji?
Miroslav OPÁLKA,Je tam 82 tisíc nezaměstnaných, hrozí ke konci roku 91 tisíc. Stát kdysi slíbil Moravskoslezskému kraji peníze na řešení ekologických zátěží a zátěží z důlní činnosti. Tento slib nebyl splněn, peníze byly převedené jinde. Jsme schopni i tyto méně kvalifikované pracovní síly zaměstnat, jak na těchto projektech, tak na výstavbě silnic, tak na výstavbě lesů.Jan BARTOŠEK,:
Podpora zaměstnanosti spočívá i v tom, že budeme využívat evropské fondy a peníze, které máme. Jestliže v státním fondu dopravní infrastruktury zůstalo nevyčerpáno a propadlo 11 miliard, což je obrovské množství pracovních míst, to znamená, stát sám sebe připravuje o možnost podpory pracovního trhu. To znamená, tohleto je jedna z cest – efektivní využívání evropských peněz, které přináší následně zaměstnanost.
Miroslav MIŽENKO,Na tohle bych rád reagoval. Evropské peníze. Teď se čerpalo asi 800 milionů, jestli se nepletu, na systém DONES. Co nám přinesl? Vyčerpaly se peníze, chodilo se na poštu, to se mohlo chodit do lékárny a nic z toho není. Ano, vypadlo 10 tisíc lidí, kteří údajně pracovali načerno, z těch se asi stali žebráci, pokud pobírali dávky, a to je všechno.Jan BARTOŠEK,
Já jsem mluvil o penězích určených na infrastrukturu. To jsou peníze …
Miroslav MIŽENKO,
Ale to jsou peníze určené na politiku nezaměstnanosti!
Jan BARTOŠEK,:
Jasně, ale tak máme spoustu fondů, z kterých lze čerpat peníze.
Miroslav MIŽENKO, :
Tak je sebereme všechny?
Jan BARTOŠEK, :
Konkrétně peníze určené do infrastruktury přináší práci.
No dobře, ale přece to DONEZ se bude teďko prozkoumávat, jak bylo efektivní, a pokud se nemýlím, pánové, od nového roku už nebudete chodit na poštu, nezaměstnaní, ale… budou chodit na úřad práce, který s nima bude diskutovat. Je to tak?
Jan BARTOŠEK:
Tady by to bylo, tady by to bylo na širší diskusi – role úřadů práce vůbec v hledání zaměstnání.
Miroslav OPÁLKA,:
DONEZ bylo zrušeno.
No, ano, ale od nového roku to bude, že lidi budou muset chodit na úřad práce. To nikdo tady …
Miroslav OPÁLKA,:
Ale to museli i předtím. Oni dostávají, podle toho, jak dlouho je nezaměstnaný, cykly jednou za 14 dní, jednou za měsíc, …
Ano, takže už nebudou muset nikam chodit třeba, když budou pracovat načerno, tak nebudou pod kontrolou …
Miroslav OPÁLKA,
Pokud nová vláda něco nevymyslí, tak ne.
Jan BARTOŠEK,:
Co se týká těch, kteří budou nezaměstnaní, tak si myslím, že budou chodit na úřad práce, budou prokazovat, že aktivně práci hledají, protože člověk se má aktivně snažit a aktivně řešit svoji situaci a následně prokazovat, že to nenechává na státu, ale aktivně se snaží hledat práci.
osoba:
Děkuju, Eva Sito. Já mám takový dotaz. Tady se trošku nakousla tématika úřadů práce, jenom jsem se chtěla zeptat, jestli vůbec budoucí vláda teda, pokud, pokud budete, jestli uvažujete o nějaké restrukturalizaci těchto úřadů práce? Protože zaznělo tady mnohokrát, jak strašně neefektivně pracují.
Jan BARTOŠEK, :
Ano, z našeho pohledu je potřeba vrátit výkon … výplatu sociálních dávek zpátky na obce. To znamená, základním kamenem budou obce s rozšířenou působností. Je potřeba zapojit pracovní agentury, které budou pomáhat hledat práci a je potřeba celkově, co se týká úřadů práce, ošetřit i software na výplatu sociálních dávek a vrátit původní smysl úřadů práce, to znamená, nikoli registrovat, ale hledat práci společně s lidma v návaznosti na zaměstnavatele a školy.
Ano a budou vám také zaměstnavatelé muset povinně hlásit volná místa na úřad práce?
Jan BARTOŠEK,:
Myslím si, že by bylo dobré se k této praxi vrátit.
Ano, tak milí diváci, uvidíme. Na shledanou.
v zkrácené formě zaznamenala invArena
Přidejte odpověď